Dzień Ojca

i

Autor: pixabay Dzień Ojca 2022 - kiedy wypada?

Dzień Ojca 2022 w Polsce - kiedy wypada? Święto obchodzimy w tym samym terminie co Dzień Matki?

2022-05-18 9:50

Dzień Ojca to wyjątkowe święto chętnie obchodzone przez wszystkich tatusiów. Swój początek miało w Stanach Zjednoczonych i sięga ponad stu lat wstecz. Data Dnia Ojca jest stała, więc co roku obchodzimy je tego samego dnia. Czy Dzień Ojca jest w tym samym terminie co Dzień Matki? Sprawdź kiedy wypada Dzień Ojca i jaka jest jego historia.

Dzień Ojca nie pokrywa się z Dniem Matki – odbywają się w innych terminach i historie tych świąt są odmienne. Jednak podczas jednego i drugiego uwielbiamy naszym rodzicom okazywać wdzięczność za bezinteresowną miłość oraz trud włożony w nasze wychowanie. Dzień ojca można uczcić na różne sposoby: podarować wyjątkowy upominek, wybrać się na wspólną wycieczkę czy jakieś wydarzenie, których nie brakuje w miastach (koncert, kino czy teatr), można również spędzić ten dzień w domu, pograć w ulubione planszówki i cieszyć się wzajemnym towarzystwem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dzień Matki i Dzień Ojca 2022 - kiedy i jak obchodzimy te święta?

Dzień Ojca 2022 – Jaka jest historia Dnia Ojca? Skąd wywodzi się to święto?

Dzień Ojca jest świętem, które obchodzi się w różnych krajach na świecie, a jego początek datuje się na 19 czerwca 1910 roku. Wtedy obchodzono je po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, a jego inicjatorką była Sonory Smart Dodd. Kobieta pragnęła oddać hołd swojemu ojcu, który był weteranem wojny secesyjnej, a po śmierci żony, sam opiekował się sześciorgiem dzieci. Jego córka, Sonory pewnego dnia postanowiła podziękować mu za swoje oddanie. Początkowo święto obchodzono je wyłącznie lokalnie, jednak w 1972 roku, prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił 19 czerwca Dniem Ojca. W Polsce po raz pierwszy Dzień Ojca zaczęto świętować w 1965 roku.

Dzień Ojca 2022 – w jaki dzień wypada dzień ojca?

Każdemu tacie z pewnością będzie bardzo miło, jeżeli jego pociecha będzie tego dnia pamiętała o złożeniu serdecznych życzeń, laurce czy drobnym upominku. Warto więc zanotować sobie datę tego święta. Data Dnia Ojca jest stała. To oznacza, że rok w rok Dzień Ojca świętujemy tego samego dnia. W Polsce jest to 23 czerwca, który w tym roku wypada w czwartek. Dzień Matki natomiast obchodzimy 26 maja, czyli niecały miesiąc wcześniej.

Sonda
Masz już prezent na Dzień Ojca?
M jak miłość: Marcin Mroczek dostał szokujący prezent na Dzień Ojca! Synowie go zdradzili! U Zduńskich to byłoby nie do pomyślenia