Dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty! Kiedy i co będzie można wybrać?

2020-09-14 12:03 MK
Egzamin ósmoklasisty
Autor: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wraz z nadejściem września, a tym samym kolejnego roku szkolnego, setki tysięcy ósmoklasistów z całej Polski rozpoczęły przygotowania do najważniejszego dla nich testu, czyli egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie, którzy podejdą do niego w tym roku będą ostatnimi, którzy sprawdzą swoją wiedzę w znanej już formie. Od 2022 roku trzeba będzie zdawać egzamin z jeszcze jednego przedmiotu. Więcej na ESKA.pl.

Egzamin ósmoklasisty - dodatkowy przedmiot od 2022 roku to zdecydowanie największa z ogłoszonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zmian dotyczących przebiegu sesji egzaminacyjnej, w trakcie której uczniowie kończący szkołę podstawową sprawdzają swoją wiedzę. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, dlatego nauczyciele kładą mocny nacisk na zrealizowanie podstawy programowej, która umożliwia uczniom jak najlepsze jego zdanie. To właśnie od wyników z egzaminu ósmoklasisty w wysokim stopniu zależy, czy absolwenci szkół podstawowych dostaną się do wymarzonych szkół średnich.

Sprawdzający przyswojoną przez uczniów wiedzę egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy odbył się w 2019 roku. Jego formuła nie uległa od tamtej pory żadnym zmianom. Przystępujący do niego muszą zmierzyć się z trzema arkuszami: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapowiedzieli jednak, że formuła przeprowadzania egzaminu zmieni się od 2022 roku. Wówczas ósmoklasiści będą musieli wybrać jeszcze dodatkowy przedmiot spośród puli, którą znajdziecie poniżej.

Egzamin ósmoklasisty - dodatkowy przedmiot

Od 2022 roku sesja egzaminacyjna będzie trwała cztery, a nie trzy dni. Z podanych przez CKE informatorów wynika, że poza egzaminem z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego, na uczniów będzie czekać arkusz sprawdzających ich wiedzę z wybranego przez nich przedmiotu. Tegoroczni siódmoklasiści będą mogli wybrać biologię, chemię, fizykę, geografię bądź historię. 

Warto wspomnieć również o tym, że zgodnie z decyzją ministra edukacji narodowej, egzamin ósmoklasisty będzie od przyszłego roku odbywał się w maju, a nie w kwietniu. 

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze