WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

Długotrwale bezrobotni w regionie leszczyńskim. Jak im pomóc?

2018-12-14 13:17

Długotrwale bezrobotni - z danych resortu pracy wynika, że w Polsce takich osób jest 600 tys. Także w regionie leszczyńskim to spory problem.

Jak im pomóc? Np. korzystając z dofinansowania unijnego. W Rawiczu przy wsparciu środków z WRPO 2014+ realizowany był projekt "Postaw na TAK!"

- W projekcie uczestniczyło trzydziestu mieszkańców gminy Rawicz, którzy korzystali z wsparcia. Było to poradnictwo psychologiczne, prawne, doradztwo zawodowe, kursy i szkolenia dopasowane do potrzeb uczestników np. kurs prawa jazdy, kurs opiekuna osoby zależnej, kursy koparko – ładowarki. Ponadto uczestnicy mieli zaplanowane wsparcie w formie zasiłków, ubezpieczenia czy też opieki dla dzieci podczas tego kiedy uczestniczyli w kursach. Celem projektu było podjęcie zatrudnienia przez uczestników. Po jego zakończeniu udało się dwunastu osobom podjąć pracę - podsumowuje Natalia Purgacz, koordynator projektu „Postaw na Tak!”.

- Uczestniczyłam w szkoleniach zawodowych, ukończyłam kurs opiekuna osoby zależnej, no i pracuję już, podjęłam pracę i zatrudniona jestem w restauracji sportowej, tak że pozytywnie wpłynął na mnie ten projekt - mówi Żaneta Barteczka.

WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

Realizacja programu „Postaw na TAK!” kosztowała prawie 430 tys. złotych z czego ponad 360 tys. to zastrzyk z unijnej kasy. Unia Europejska pomaga nie tylko w walce z długotrwałym bezrobociem. O innych projektach na które można dostać dofinansowanie przeczytacie na stronie wrpo.wielkopolskie.pl. Od 27 grudnia wnioski będzie można składać w ramach konkursu: Uczenie się przez całe życie.

Jak unijne pieniądze zmieniają południową Wielkopolskę - o tym w kolejnych wydaniach audycji: Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.