Dlaczego Azerbejdżan jest na Eurowizji?

2021-05-22 21:15 Adrian Rybak
Azerbejdżan - Efendi - Mata Hari
Autor: EBU / Thomas Hanses, Anders Putting

Dlaczego Azerbejdżan jest na Eurowizji? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Eurowizja to wyjątkowe wydarzenie. Reprezentanci wielu państw pojawiają się na jednej scenie, aby wspólnie celebrować muzykę. Po nazwie konkursu można wywnioskować, że biorą w nim udział kraje położone w Europie. Jednak nie do końca tak jest. Wyjaśniamy, dlaczego takie kraje jak, np. Azerbejdżan, mogą walczyć o eurowizyjne trofeum.

Dlaczego Azerbejdżan jest na Eurowizji? Wyjaśniamy to już teraz! Eurowizja to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych. Fani z całego świata wyczekują tego muzycznego święta przez cały rok. To dobra okazja nie tylko do kibicowania Polsce oraz poczucia odrobiny adrenaliny, ale także do zapoznania się z artystami z różnych zakątków świata. Nie chodzi jednak tylko o kraje europejskie. Nazwa Eurowizja nie wywodzi się od nazwy kontynentu, a od nazwy organizatora - Europejskiej Unii Nadawców. W jej skład wchodzą publiczni nadawcy z europejskich państw, ale nie tylko. Na liście członków pojawiają się też takie kraje jak Azerbejdżan, Izrael, Libia, Liban, Maroko, Algieria czy Jordania. Oznacza to, że wszystkie te kraje mają prawo do udziału w Eurowizji, choć nie wszystkie z tego prawa korzystają. Co więcej, istnieje też tak zwana lista członków stowarzyszonych. Są na niej m.in. Brazylia, Stany Zjednoczone, Australia, Kazachstan, Japonia czy Korea Południowa. Państwa te mogą brać udział w Eurowizji na specjalne zaproszenie. W ten sposób na Eurowizji widzimy Australię, a na Eurowizji Junior - Kazachstan.

Eurowizja 2021 - Te piosenki mogą wygrać konkurs

Dlaczego Azerbejdżan jest na Eurowizji?

Azerbejdżan bierze udział w Eurowizji 2021. Reprezentantką kraju jest Samira Efendi, która startuje w konkursie z piosenką Mata Hari. To taneczny utwór inspirowany orientalnymi dźwiękami oraz elementami egipskiej kultury. Taneczny, łatwo zapadający w pamięci utwór z pewnością znajdzie wielu fanów.

Eurowizja 2021 - finał. Gdzie oglądać?

Eurowizja 2021 rozstrzygnie się w sobotę 22.05.2021. Zastanawiasz się gdzie oglądać finał Eurowizji 2021? Koncert finałowy rozpocznie się o godzinie 21:00 polskiego czasu. Będzie go można obejrzeć na antenie TVP1. Dostępna będzie także transmisja online, którą będzie można znaleźć na stronie internetowej eurowizja.tvp.pl lub na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTube.

Najnowsze