Czy Ukraina jest w NATO i UE? Odpowiadamy na ważne pytania

i

Autor: fot./freeimages.com/Tatiana Mironova Ukraina - flaga

Czy Ukraina jest w NATO i UE? Odpowiadamy na ważne pytania

2018-11-27 11:48

Czy nasi sąsiedzi przynależą do Unii Europejskiej i NATO? Na ESKA.pl odpowiadamy na ważne pytania dotyczące Ukrainy.

Czy Ukraina jest w NATO i UE? To bardzo ważne pytania dotyczące naszych sąsiadów i wszyscy powinniśmy znać na nie odpowiedzi. Stosunki z Ukrainą, która graniczący z nami od południowego wschodu, są dla nas bardzo ważne. Musimy więc wiedzieć, czy Ukraina, tak jak Polska, jest członkiem Unii i Paktu Północnoatlantyckiego.

Czy Ukraina należy do NATO?

NATO, czyli Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, liczy obecnie 29 państw członkowskich. NATO ma za zadanie podejmować działania stabilizujące i zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych. Członkowie Paktu zobowiązują się też do wzajemnej pomocy w przypadku konfliktów. Polska należy do organizacji od 1999 roku. Czy Ukraina też jest członkiem NATO? Jeszcze nie. Ukraina należy jedynie do grupy potencjalnych kandydatów do NATO.

Wybory 2019 - Kogo wybieramy?

Czy Ukraina należy do Unii Europejskiej?

Unia Europejska liczy 28 państw członkowskich. Polska należy do Wspólnoty od 2004 roku. A jak jest z naszymi sąsiadami ze wschodu? Ukraina nie jest członkiem UE. Nie znaczy to jednak, że nie utrzymuje stosunków z Unią. W 2014 roku kraj podpisał umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, która określa ramy współpracy Ukrainy ze Wspólnotą. Od 1 stycznia 2016 nasi sąsiedzi są zaś członkami strefy wolnego handlu z UE. Ukraina jest więc na dobrej drodze do tego, by w przyszłości stać się jednym z członków Unii Europejskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE