Czy 1 kwietnia będą otwarte sklepy?

i

Autor: drobotdean/Freepik Gdzie zrobić zakupy w Poniedziałek Wielkanocny?

Wielkanoc 2024

Czy 1 kwietnia 2024 są otwarte sklepy? Gdzie zrobić zakupy w Poniedziałek Wielkanocny?

2024-04-01 14:38

Wielkanoc już za trzy dni. Właśnie zajmujemy się porządkowaniem naszych domów oraz robimy ostatnie świąteczne zakupy. Zazwyczaj przed świętami robimy długą listę zakupów i dbamy o to, aby niczego nie zapomnieć. Duże markety w święta będą zamknięte, czy jednak jest szansa na zrobienie zakupów w Poniedziałek Wielkanocny?

Choć Wielkanoc jest świętem ruchomym, to świąteczne dni zawsze wypadają w niedzielę i poniedziałek. W tym roku Wielkanoc wypada 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia. Wiąże się to także ze zmianami funkcjonowania szkół, urzędów, komunikacji miejskiej, a także sklepów. Wiele sieci decyduje się na wydłużenie godzin handlowych tuż przed świętami. Wiele sklepów sieci Biedronka w tym tygodniu jest otwarta do 23:30. Lidl nie zdecydował się na wydłużenie godzin pracy, więc sklepy będą standardowo czynne do 22:00. W Kauflandzie natomiast w piątek będziemy mogli zrobić zakupy nawet do 24:00. Carrefour w czwartek i piątek będzie czynny do 23:00.

Od 5 pokoleń drapią pisanki wielkanocne

Ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów w Wielkanocną Sobotę

Natomiast w Sobotę Wielkanocną godziny funkcjonowania sklepów są skrócone. Wynika to z ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta i niektóre dni, w tym w sobotę poprzedzającą Wielkanoc. W myśl ustawy w Wielkanocną Sobotę sklepy mogą być czynne nie dłużej niż do godziny 14:00. Niedziela jest najważniejszym spośród dni świątecznych, zatem tego dnia wszystkie sklepy największych sieci, takich jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour, Dino czy Auchan pozostają zamknięte.

Czy 1 kwietnia 2024 są otwarte sklepy?

Podobnie jest także w Wielkanocny Poniedziałek. Duże markety i dyskonty spożywcze 1 kwietnia będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że tego dnia nie będziemy mogli zrobić zakupów. Zarówno w Niedzielę, jak i Poniedziałek Wielkanocny czynne będą punkty handlowe, określone w pkt. 6 ustawy ograniczającej sprzedaż.

Gdzie zrobić zakupy w Poniedziałek Wielkanocny?

W święta otwarte pozostaną między innymi stacje paliw, a także niektóre apteki i punkty apteczne, kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, biletami komunikacji miejskiej, sklepy na dworcach, lotniskach, sklepy, w których handel prowadzi przedsiębiorca, we własnym imieniu i na własny rachunek. W święta zrobimy zakupy w wielu sklepach sieci Żabka, a także Careffour Express. Przed udaniem się do sklepu warto sprawdzić, czy tego dnia placówka będzie czynna.