Wielkanocny stół

i

Autor: pixabay

Co zrobić do jedzenia w Wielkanoc 2022? Pomysły na świąteczny stół wielkanocny

2022-04-04 23:38

Podczas świąt Wielkiej Nocy jedną z tradycji jest przygotowywanie potraw, które trafią na wielkanocny stół. Do świąt zostało już niewiele czasu, więc to najlepszy moment, aby z wyprzedzeniem zaplanować świąteczne menu. Najbardziej charakterystycznym elementem Wielkanocy są jajka, z których można przygotować kilka ciekawych dań. Sprawdź jakie są tradycyjne wielkanocne potrawy, które powinny królować na stole w dzień Wielkiej Nocy.

Wielkanoc 2022 wypada 17 kwietnia. Tego dnia świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dzień później, czyli 18 kwietnia obchodzimy Lany Poniedziałek inaczej zwany śmigusem-dyngusem. W sobotę przed Wielką Nocą udajemy się do kościoła, aby poświęcić pokarmy.

Dlaczego święcimy pokarmy przed Wielką Nocą? Już w czasach Chrystusa do uczt przy stole zasiadano, aby uczcić pewne wydarzenia lub omówić ważne sprawy. Tak jak podczas Ostatniej Wieczerzy kiedy to Chrystus wraz z apostołami spożywał wino i chleb, które zostało przemienione w Krew i Ciało. Tradycja wspólnego posiłku przetrwała do dzisiaj, dlatego w dzień Wielkiej Nocy spotykamy się najbliższymi, aby upamiętnić mękę pańską, jego śmierć i zmartwychwstanie. W Wielką Sobotę udajemy się ze święconką do kościoła, aby symbolicznie poświęcić pokarmy. W niedzielę rano zasiadamy natomiast do uroczystego posiłku o charakterze religijnym, radując się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielkanoc 2022 – tradycyjne wielkanocne potrawy

Tradycyjne dania wielkanocne warto zaplanować zawczasu. Tradycyjnymi potrawami są: jajka, chrzan, babki i domowe ciasta czy kiełbasa. Do jajek można przygotować farsz z pieczarek, musztardy i przypraw, zjeść z majonezem lub ulubioną pastą. Na wielkanocnym stole nie może również zabraknąć tradycyjnego żurku na zakwasie, z jajkiem, kiełbasą i dużą ilością majeranku. Kiełbasę, najlepiej domowej roboty, warto podać z dobrej jakości chrzanem lub chrzanem z ćwikłą. Wędlinami, które często pojawiają się na Wielkanocnym stole to pieczony schab, pieczona biała kiełbasa, szynka lub boczek. Święta Wielkiej Nocy kojarzą się również z tradycyjną sałatką jarzynową, która króluje na większości polskich stołów. Podczas rodzinnej uroczystości nie może zabraknąć również słodkich przysmaków: różnego rodzaju wielkanocnych bab i mazurków.

Jarmark Wielkanocny 2022. Tłumy mieszkańców w bydgoskim Fordonie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE