Clare Hollingworth - te 7 faktów sprawi, że zostanie twoją bohaterką!

2017-10-10 14:33
Clare Hollingworth google doodle
Autor: google.com Clare Hollingworth google doodle

Clare Hollingworth bohaterka doodla, czyli obrazka na Google 10.10.2017 roku to wyjątkowa kobieta. Clare Hollingworth była dziennikarką i pisarką. Czym się wyróżniła aż tak, że zasłużyła na swój dzień w internecie? Te 7 faktów pokaże ci, że była pionierką i bohaterką do naśladowania!

Clare Hollingworth od dzieciństwa fascnowały wojna i dziennikarstwo. To, że została najsłynniejszą reporterką wojenną, zawdzięcza  też przypadkowi. Kim była Clare Hollingworth? Poznaj 7 faktów na jej temat, które pokażą ci, że powinna być znana nie tylko wśród dziennikarzy, zwłaszcza polskich, ale i na całym świecie, do czego na pewno przyczyni się Doodle na Google z Clare Hollingworth.

Clare Hollingworth - kim była?

Clare Hollingworth urodziła się w Anglii w 1911 roku. Od dzieciństwa interesowała się dziennikarstwem, co nie podobało się rodzicom jako mało praktyczna i bezpieczna praca, a dodatkowo... wojną. Spędziła bowiem sporo czasu z ojcem na słynnych polach bitewnych. Swoja pasję rozwijała więc od dzieciństwa. 

Clare Hollingworth - kariera

Clare Hollingworth pracowała dorywczo jako dziennikarka, tuż przed wybuchem wojny miała startować w wyborach do parlamentu, ale nie doszło do nich. W 1948 roku wyjechała do Warszawy aby współpracowac z czeskimi uchodźcami, którzy opuścili kraj po zagarnięciu przez Niemcy Kraju Sudeckiego. Tam pomagała wydostać się tysiącom ludzi spod hitlerowskij okupacji. Jako osoba w centrum wydarzeń zainteresowała redakcję the Daily Telegraph.  28 sierpnia 1939 roku w czasie podróży na Śląsk zwróciła uwagę na grupujące się na granicy z Polską wojska Niemieckie - jej relacja stała się głównym newsem następnego dnia, ale władze zignorowały ją. 1 sierpnia to Clare Hollingworth  zadzwoniła do brytyjskiej ambasady w Warszawie aby poinformował o inwacji Niemców na Polskę, co udowadniała trzymając telefon za oknem, aby słychać było marsz oddziałów.

Clare Hollingworth - po wojnie

Clare Hollingworth była reporterką wojenną nie tylko w czasie II Wojny Światowej. Pracując dla wielu gazet była wysłanniczką w miejsca wojen i konfliktów, w tym bliski wschód, Wietnam i Chiny. Zmarła 10 stycznia 2017 roku w Wietnamie.

 

Najnowsze