Kobieta - warzywa - sklep

i

Autor: Pexels

Netto

Ciche godziny w Netto – nowa inicjatywa z myślą o osobach neuroróżnorodnych

2024-04-22 15:11

17 kwietnia sieć Netto wprowadza specjalne godziny zakupów, podczas których z głośników popłynie… cisza. Te wyjątkowe godziny będą obowiązywać w każdą środę od 8:00 do 10:00 oraz od 18:00 do 20:00, a także w każdy piątek między 8:00 a 10:00.

Trwający właśnie Miesiąc Świadomości Autyzmu to doskonały moment na poruszenie kwestii dobrostanu osób neuroróżnorodnych i wprowadzenie realnych zmian, takich jak ciche godziny, w czasie których ograniczone zostanie natężenie dźwięków (komunikaty sklepowe czy muzyka) – tak, aby zakupy były jak najbardziej komfortowe dla każdego z nas, niezależnie od potrzeb.  

ZOBACZ TAKŻE: Jak nie marnować jedzenia? Wszystko, co musisz wiedzieć

Udogodnienia w sklepach Netto

Osoby neuroróżnorodne, w tym te w spektrum autyzmu, cechuje odmienna percepcja otaczającego świata, co przekłada się na ich zwiększoną wrażliwość na bodźce. Trudnością może być na przykład duże natężenie dźwięków w otoczeniu. Z myślą o osobach neuroróżnorodnych we wszystkich sklepach Netto wprowadzone zostaną ciche godziny, obowiązujące w środy od 8 do 10 i 18 do 20 oraz w piątki od 8 do 10.

Dbamy o to, żeby zapewniać najwyższy standard na rynku jeśli chodzi o komfort zakupów. Szerokie alejki i przyjemna atmosfera to znak rozpoznawczy naszych sklepów. – podkreśla Patrycja Kamińska, PR Manager sieci Netto. – Ale naszym celem jest oferowanie przestrzeni, która będzie przyjazna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i różnic. Wprowadzenie cichych godzin do Netto to odpowiedź na potrzeby osób neuroróżnorodnych, których jest wśród nas coraz więcej.  Chcemy, aby każdy mógł swobodnie i komfortowo robić zakupy w naszych sklepach. – podkreśla Patrycja Kamińska, PR Manager sieci Netto.

Czym jest neuroróżnorodność?

Neuroróżnorodność, czyli różnorodność w funkcjonowaniu systemu nerwowego, obejmuje między innymi spektrum autyzmu, dysleksję czy ADHD. To naturalne zróżnicowanie, które wymaga od nas większej wzajemnej wrażliwości i zrozumienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia, autyzm dotyczy 1 na 100 osób na świecie, a w Polsce w 2021 roku zdiagnozowano je u ponad 86 tysięcy osób.

Materiał prasowy