Burza słoneczna 1.08.2019 - czym jest i co nam grozi? Skutki będą odczuwalne!

2019-08-01 14:19 RW
Burza słoneczna 1.08.2019 - czym jest i co nam grozi? Skutki będą odczuwalne!
Autor: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Burza słoneczna 1.08.2019 - czym jest i co nam grozi? Skutki będą odczuwalne!

Burza słoneczna, czy też burza magnetyczna stanowi od wielu lat duże zagrożenie dla naszej planety. Nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi potrafią nieźle przestraszyć i być powodem chaosu telekomunikacyjnego. Zjawisko występuje stosunkowo często. Jak bardzo burza słoneczna zagraża Ziemi? Jakie są jej skutki? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl

Burza słoneczna 1.08.2019 - czym jest? Jakie zagrożenia niesie ze sobą burza słoneczna? Co nam grozi? Naukowcy z NASA ostrzegają, że zjawisko może być bardzo groźne dla naszej planety. Wszystko za sprawą zmian w polu magnetycznym Ziemi, dzięki którym jesteśmy chronieni przed śmiertelnym promieniowaniem. 

Burza słoneczna 2019 - co to jest?

Orbita ziemska 31 lipca lub 1 sierpnia zrówna się z dziurą koronalną - dziurą w górnej atmosferze - a cząstki słoneczne będą uderzać w planetę po tym, jak przedostaną się przez przestrzeń. Burza słoneczna, czy też burza magnetyczna następuje w momencie zmian parametrów wiatru słonecznego. Osoby mieszkające na północnej półkuli Ziemi zobaczą efekt zorzy polarnej. Dużo groźniejsze skutki burzy słonecznej dotkną mieszkańców pozostałej części naszej planety.  

Burza słoneczna 2019 - skutki

Burza słoneczna 1.08.2019 według Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej może być powodem dużego chaosu. Burza magnetyczna może mieć ogromny wpływ na satelity na orbicie, w wyniku czego, możemy mieć problemy z: sygnałem GPS, a co za tym idzie zasięgiem w urządzeniach telekomunikacyjnych oraz telewizją satelitarną. Linie energetyczne również mogą zostać obciążone przez burzę słoneczną. W związku z tym natężenie prądu w liniach energetycznych może być większe, więc możliwe są przerwy wynikające z przeciążenia sieci.

Pomiędzy sierpniem, a wrześniem 1859 roku obserwowano liczne plamy na Słońcu. 1 września, chwilę po jedenastej, astronom-amator Richard Christopher Carrington zauważył rozbłysk. Rozbłysk ten utworzył koronalny wyrzut masy. Opisywana burza słoneczna była przyczyną jednej z największych burz magnetycznych na Ziemi. Zjawisko spowodowało awarie sieci telegraficznych w całej Ameryce Północnej i Europie. W niektórych przypadkach dochodziło nawet, do zapalania się od iskier, papieru w telegrafach. Naukowcy ostrzegają, ze podobna burza do tej z 1859 roku, może spowodować globalną katastrofę. Zmiany pola magnetycznego na dużym obszarze, mogą niszczyć transformatory wysokiego napięcia.

Najnowsze