Budzący się w Niemczech wulkan zagraża Polsce? Poprzednia jego erupcja była katastrofą dla całego kontynentu!

2019-02-17 10:01
Wulkan
Autor: East News / DWI PRASETYO

Wydawało wam się, że wulkany znajdziemy tylko w oddalonych od naszego kraju częściach świata? Nic bardziej mylnego! Wulkan Lacher See w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech właśnie budzi się do życia i może stanowić poważne zagrożenie również dla naszego kraju. Jego wybuch byłby katastrofą dla całego kontynentu. Czy mamy się czego obawiać? Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl.

Jezioro Lacher See znajduje się niedaleko Bonn w Niemczech. Urokliwe miejsce, które przyciąga miejscowych obfitością ryb, powstało na skutek wybuchu wulkanu, która wydarzyła się tam najprawdopodobniej około 13 tys. lat temu. Była ona katastrofą na skalę nie tylko kraju, a całego kontynentu. Do tej pory naukowcy sądzili, że skrywający się pod powierzchnią wulkan wygasł. Okazuje się jednak, że budzący strach olbrzym budzi się do życia!

Przeczytaj też: Polonez równości - zobacz wyjątkowy taniec maturzystów [VIDEO]

Wulkan w Niemczech - czy jesteśmy zagrożeni? 

Na Lacher See zauważono charakterystyczne bąbelki dwutlenku węgla wydobywające się spod powierzchni wody. W okolicy mają również miejsce niewielkie trzęsienia ziemi, co świadczy, że wulkan budzi się do życia. Wybuchając, może wydobyć z siebie ponad 7 km sześciennych lawy i kolejne kilkanaście popiołu, co stanowi zagrożenie dla całej Europy. Byłby również fatalny w skutkach dla środowiska, rolnictwa, a nawet ruchu lotniczego.

Wulkan w Niemczech - czy i kiedy wybuchnie?

Budzący się wulkan zawsze stanowi zagrożenie. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nastąpić mógłby wybuch. Może to trwać, dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata. 

Najnowsze