O kolejny sukces Ukrainy będą starać się Ziferblat z utworem „Bird of Pray”. Kompozycja wybrzmi w pierwszym półfinale 13 maja. Przyjrzyjmy się zespołowi, który w Bazylei reprezentuje niebiesko-żółte barwy.
Eurowizja 2025 Ukraina: Ziferblat – kim są?
Formację w 2015 roku założyli Danił i Walentyn Łeszczyńscy, bliźniacy dwujajowi z Kijowa. Do wokalisty i gitarzysty dołączył perkusista Fedor Chodakow. Grupa pod nazwą Ziferblat wydała debiutancki minialbum w 2017 roku i wkrótce, bez powodzenia, wystartowała w programie „X Factor”. Zespół wykonuje alternatywny rock, połączony często z ukraińskim folkiem, co nazywa „art rockiem”. W sieci często jest porównywany to The Beatles. Kolejne single ukazały się w 2022 roku, zapowiadając pierwszy pełnoprawny album. Po jego premierze Ziferblat odebrali nagrodę za „najlepszy alternatywny debiut”.
Za drugim podejściem, zakwalifikowali się do preselekcji do Eurowizji 2024, ale pomimo zwycięstwa w głosach jury zajęli z utworem „Place I Call Home” drugie miejsce. Udało się rok później. Po wygranej w głosach widowni z numerem „Bird of Pray” reprezentują Ukrainę w Bazylei. To ich pierwszy singiel, który trafił na oficjalne notowanie przebojów w kraju.
Zobacz też: Był uchodźcą z Konga, dziś jest gwiazdą holenderskiego popu. Czy Claude odniesie sukces na Eurowizji?
„Bird of Pray” – o czym jest piosenka z Ukrainy?
W wywiadach wykonawcy tłumaczą, że tytułowy w „Bird of Pray” ptak jest najbardziej uniwersalnym symbolem wolności. Tworząc piosenkę, chcieli przekazać nie tylko emocje panujące w walczącym o wyzwolenie kraju, ale też opowiedzieć o wszelkiego rodzaju sytuacjach, w których ludzie są od siebie odseparowani. Śpiewający ptak ma być łącznikiem między rodzinami czy przyjaciółmi.
„Mimo że do lat 90. Ukraina była częścią wrogiego imperium, […] słyszeliśmy, co działo się na Zachodzie i rozwinęliśmy naszą własną, wyjątkową scenę muzyczną. To chcemy zademonstrować. To nie jest tylko art rock, ale też ukraińska kultura” – wyjaśnili Ziferblat w wywiadzie dla jednego z poświęconych Eurowizji portali.
Eurowizja 2025 - o konkursie
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w arenie St. Jakobshalle w Bazylei za sprawą zeszłorocznego zwycięstwa Nemo z utworem "The Code". To trzecia edycja organizowana przez Szwajcarię, po tych w latach 1956 i 1989. Daty półfinałów i Wielkiego Finału wyznaczono na 13, 15 i 17 maja.
Udział bierze 37 państw, a Polskę reprezentuje Justyna Steczkowska z utworem "Gaja". Artystka wystąpi w pierwszym półfinale.
Zobacz też: Zmarła mama chciała, żeby zaśpiewała na Eurowizji. Teraz to zrobi! Kim jest Louane?