Spis treści
Nowa moneta NBP na 70. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956
Narodowy Bank Polski zaprezentował nową propozycję dla kolekcjonerów. Będzie nią moneta upamiętniająca 70. rocznicę tragicznych wydarzeń z 1956 roku w Poznaniu. Nominał wynosi 20 zł, jednak jej rynkowa cena znacznie go przewyższa. Obywatele będą musieli zapłacić 610 zł w sklepach internetowych NBP lub oddziałach stacjonarnych.
Moneta została przygotowana ze srebra najwyższej próby (999). Jej wyjątkowość polega jednak nie tylko na materiale. Ma prostokątny kształt, co stanowi rzadkość w polskiej numizmatyce. Wymiary to 28 na 40 mm, waga wynosi 28,28 grama. Wyemitowano jedynie 7 tys. sztuk tego unikalnego numizmatu.
Rewers i awers – co symbolizują?
Rewers monety został zaprojektowany z dużą dbałością o symbolikę. Zobaczymy na nim protestujących robotników, niosących transparent z historycznym hasłem „Chcemy chleba”. Postać górującego nad nimi czołgu przypomina o krwawym stłumieniu zrywu przez władze komunistyczne.
Ważnym elementem kompozycji jest także wizerunek poznańskiej tramwajarki z polską flagą. Jej postać zapisała się w zbiorowej pamięci jako symbol niezłomnej postawy i walki o godne warunki życia dla Polaków.
Z kolei awers numizmatu zdobią dwie inne tramwajarki, trzymające flagę Polski. Nie zabrakło oczywiście wizerunku orła białego, stanowiącego oficjalne godło RP.
Tragiczny czerwiec – pamięć o powstaniu 1956
Strajki z 28 czerwca 1956 roku to jeden z ważniejszych momentów w powojennej historii Polski. Wszystko rozpoczęło się w zakładach H. Cegielskiego, a gniew ludu szybko rozlał się na cały Poznań. Obywatele mieli dość komunistycznych represji i narzuconych standardów życia.
Postulaty obejmowały poprawę bytu, uwolnienie więźniów politycznych oraz zorganizowanie uczciwych wyborów. Niestety, władza odpowiedziała bezwzględną przemocą. Do tłumienia protestów użyto sił wojskowych. Zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset odniosło obrażenia, a jeszcze więcej trafiło do aresztów i więzień.
Bohaterstwo poznaniaków utorowało drogę kolejnym ruchom wolnościowym. Czerwcowe wydarzenia zapoczątkowały wielki proces zmian, odwilż i dalszą walkę z komunistycznym reżimem w Polsce.
Kolejne nowości dla kolekcjonerów od NBP
Poznańska rocznica to niejedyna atrakcja, jaką przygotowuje Narodowy Bank Polski. Instytucja poinformowała o kolejnych premierach. 21 lipca 2026 roku zadebiutuje kolejna moneta kolekcjonerska z serii „Historia monety polskiej”. Będzie to „1 złoty II Rzeczypospolitej”.
Tego typu numizmaty zazwyczaj schodzą na pniu. Oczekuje się, że zarówno rocznicowa nowość z Poznania, jak i kolejne propozycje, szybko znajdą nabywców. Kolekcjonerzy już teraz przygotowują się na zaciętą rywalizację o rzadkie okazy.
