Taka moneta to rzadkość! NBP zaskakuje kształtem i ceną z okazji rocznicy

2026-06-23 13:29

Narodowy Bank Polski przygotował nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Już od środy w sprzedaży pojawi się nowa, srebrna moneta upamiętniająca 70. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Numizmat zwraca uwagę nietypowym, prostokątnym kształtem, ściśle limitowanym nakładem, a także ceną, która z pewnością przyciągnie uwagę miłośników rzadkich okazów.

Dwie prostokątne srebrne monety kolekcjonerskie NBP upamiętniające 70. rocznicę Poznańskiego Czerwca, przedstawiające protestujących robotników z hasłem „Chcemy chleba” oraz tramwajarki z flagą Polski, na tle szyldu Narodowego Banku Polskiego. Więcej o ich wartości dowiesz się na naszym portalu.
Autor: nbp.pl, Shutterstock/ Shutterstock Dwie prostokątne srebrne monety kolekcjonerskie NBP z wizerunkami upamiętniającymi 70. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956, z napisem "Chcemy chleba" i polską flagą, na tle logo Narodowego Banku Polskiego. Więcej o numizmatach NBP przeczytasz na Super Biznes.

Nowa moneta NBP na 70. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956

Narodowy Bank Polski zaprezentował nową propozycję dla kolekcjonerów. Będzie nią moneta upamiętniająca 70. rocznicę tragicznych wydarzeń z 1956 roku w Poznaniu. Nominał wynosi 20 zł, jednak jej rynkowa cena znacznie go przewyższa. Obywatele będą musieli zapłacić 610 zł w sklepach internetowych NBP lub oddziałach stacjonarnych.

Moneta została przygotowana ze srebra najwyższej próby (999). Jej wyjątkowość polega jednak nie tylko na materiale. Ma prostokątny kształt, co stanowi rzadkość w polskiej numizmatyce. Wymiary to 28 na 40 mm, waga wynosi 28,28 grama. Wyemitowano jedynie 7 tys. sztuk tego unikalnego numizmatu.

Quiz o Ranczo. Oni już nie wrócą do serialu. Pamiętasz tych bohaterów?
Pytanie 1 z 11
Leon Niemczyk zagrał
Leon Niemczyk

Rewers i awers – co symbolizują?

Rewers monety został zaprojektowany z dużą dbałością o symbolikę. Zobaczymy na nim protestujących robotników, niosących transparent z historycznym hasłem „Chcemy chleba”. Postać górującego nad nimi czołgu przypomina o krwawym stłumieniu zrywu przez władze komunistyczne.

Ważnym elementem kompozycji jest także wizerunek poznańskiej tramwajarki z polską flagą. Jej postać zapisała się w zbiorowej pamięci jako symbol niezłomnej postawy i walki o godne warunki życia dla Polaków.

Z kolei awers numizmatu zdobią dwie inne tramwajarki, trzymające flagę Polski. Nie zabrakło oczywiście wizerunku orła białego, stanowiącego oficjalne godło RP.

Tragiczny czerwiec – pamięć o powstaniu 1956

Strajki z 28 czerwca 1956 roku to jeden z ważniejszych momentów w powojennej historii Polski. Wszystko rozpoczęło się w zakładach H. Cegielskiego, a gniew ludu szybko rozlał się na cały Poznań. Obywatele mieli dość komunistycznych represji i narzuconych standardów życia.

Postulaty obejmowały poprawę bytu, uwolnienie więźniów politycznych oraz zorganizowanie uczciwych wyborów. Niestety, władza odpowiedziała bezwzględną przemocą. Do tłumienia protestów użyto sił wojskowych. Zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset odniosło obrażenia, a jeszcze więcej trafiło do aresztów i więzień.

Bohaterstwo poznaniaków utorowało drogę kolejnym ruchom wolnościowym. Czerwcowe wydarzenia zapoczątkowały wielki proces zmian, odwilż i dalszą walkę z komunistycznym reżimem w Polsce.

Kolejne nowości dla kolekcjonerów od NBP

Poznańska rocznica to niejedyna atrakcja, jaką przygotowuje Narodowy Bank Polski. Instytucja poinformowała o kolejnych premierach. 21 lipca 2026 roku zadebiutuje kolejna moneta kolekcjonerska z serii „Historia monety polskiej”. Będzie to „1 złoty II Rzeczypospolitej”.

Tego typu numizmaty zazwyczaj schodzą na pniu. Oczekuje się, że zarówno rocznicowa nowość z Poznania, jak i kolejne propozycje, szybko znajdą nabywców. Kolekcjonerzy już teraz przygotowują się na zaciętą rywalizację o rzadkie okazy.

SOBOŃ Z NBP AMBITNIE: CHCEMY MIEĆ 700 TON W SKARBCACH! | Poranny Ring