Bestsellery Empiku - DATA, GWIAZDY, KATEGORIE. Kiedy i gdzie są Bestsellery?

i

Autor: EMPIK Bestsellery Empiku - DATA, GWIAZDY, KATEGORIE. Kiedy i gdzie są Bestsellery?

WYDARZENIE

Bestsellery Empiku - DATA, TRANSMISJA GWIAZDY, KATEGORIE. Kiedy i gdzie są Bestsellery?

2024-01-08 12:18

Kiedy i gdzie są Bestsellery Empiku? Po roku pełnym kulturalnych zachwytów, przyszedł wreszcie czas na podsumowania. Które książki, albumy muzyczne, produkcje audio i filmy ekscytowały nas najmocniej? A którzy artyści wznieśli się na sam szczyt i stali ulubieńcami polskich czytelników, słuchaczy i widzów? Wszystko stanie się jasne, podczas gali Bestsellerów Empiku 2023. Wieczór zapowiada się ekscytująco nie tylko ze względu na nagrody, lecz także elektryzujące występy m.in. Darii Zawiałow, Korteza, Nosowskiej, Brodki czy Kwiatu Jabłoni.

Spis treści

  1. Bestsellery Empiku - trendy
  2. Bestsellery Empiku - nowości
  3. Bestsellery Empiku - nominacje
  4. Bestsellery Empiku - DATA
  5. Bestsellery Empiku - TRANSMISJA

Bestsellery Empiku 2024 - kiedy się odbędą? Bestsellery Empiku to oczywiście nagrody, lecz także wyjątkowe widowisko, które łączy występy największych gwiazd w aranżacjach przygotowanych specjalnie tylko na ten wieczór. Za oprawę muzyczną gali odpowiada w tym roku Michał FOX Król, jeden z najbardziej utalentowanych producentów na polskiej scenie elektronicznej i alternatywnej. Na gali wystąpią: Daria Zawiałow, Kortez, Nosowska, Kwiat Jabłoni, Kacperczyk, Kaśka Sochacka, Brodka, Julia Wieniawa, AVI oraz Dawid Tyszkowski. Czego można się spodziewać w tym roku?

Bestsellery Empiku - trendy

Bestsellery Empiku już od 25 lat określają kierunek kulturalnych i rozrywkowych zainteresowań Polaków i nagradzają ulubionych twórców publiczności. Zasady są bardzo proste i najbardziej demokratyczne z możliwych - decydują tu wyłącznie wyniki sprzedaży. Odbiorcy oddają głosy przez cały rok, wybierając konkretne tytuły w Empiku - w salonach, w sklepie online i w aplikacji, w Empik Go, a także jako użytkownicy Empik Premium w sieci Multikina. W 2023 roku było to w sumie ponad 50 milionów głosów na konkretne książki, audiobooki, podcasty, superprodukcje audio, albumy muzyczne oraz filmy. Tak gigantyczna skala i zasięg powodują, że Bestsellery Empiku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. A że trendy rodzą się i przemijają, ma to również wpływ na kategorie, w których przyznawane są nagrody.

Oskar Cyms i Carla Fernandes lecą "Do gwiazd"! Urzekająca piosenka z Akademii Pana Kleksa

Ta dziewczyna ma głos jak sanah!

Bestsellery Empiku - nowości

W tej edycji Kultura Cyfrowa zmienia nazwę na Audio, co lepiej oddaje jej specyfikę i charakter, bo przecież nagradzane są najchętniej słuchane produkcje. W ramach Książek – w odpowiedzi na duży wzrost popularności gatunku – powróciła kategoria Literatura faktu, natomiast Literatura obyczajowa i Young Adult zostały scalone w jedną kategorię. Za to w Muzyce rozdzielono Rock i Pop, tak aby odpowiednio docenić twórców najgorętszych premier, których w 2023 roku nie brakowało. Z kolei w Filmie – ze względu na zmiany w preferencjach widzów – połączono dwa ważne kanały: sprzedaż nośników fizycznych w Empiku oraz wyniki oglądalności w Multikinie wśród użytkowników Empik Premium. Nagroda odzwierciedli zatem realne zainteresowanie produkcją, niezależnie od kanału dystrybucji. Nominacje w 13 bestsellerowych kategoriach zostaną ogłoszone już w połowie stycznia.

Bestsellery Empiku - nominacje

Empik rokrocznie przyznaje także wyróżnienia promujące artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność. To młodzi, zdolni twórcy, którzy w minionym roku wnieśli do kultury powiew świeżości, w odważny sposób realizowali wizję artystyczną słowem, dźwiękiem i obrazem, wymykali się schematom – po prostu zachwycali. 

Sylwia Grzeszczak wywołuje łzy piosenką "Motyle". Tak żegna się z Liberem?

Nominowanych do Odkryć Empiku w trzech kategoriach: Muzyka, Literatura i Film wskaże jury. Tegoroczne składy jurorskie zasilili laureaci poprzednich edycji, opiniotwórczy dziennikarze, cenieni artyści oraz eksperci Empiku. W poszukiwaniu Literackiego Odkrycia czytali między wierszami: Dorota Wellman, Grzegorz Piątek, Ishbel Szatrawska oraz Joanna Marczuk (Empik) i Marcin Maćkiewicz (Empik). W kinach i na festiwalach młodych talentów wypatrywali: Kaja Klimek, Magdalena Boczarska, Piotr Domalewski oraz Izabela Szymańska (Empik) i Paweł Heba (Empik Go). Natomiast w każdą nutę i najciekawsze brzmienia minionego roku wsłuchiwali się: Gabi Drzewiecka, Ralph Kaminski, Jakub Skorupa oraz Dominik Sadowski (Empik) i Jan Ejsmont (e-muzyka). Nominacje również zostaną ogłoszone 15 stycznia.

Bestsellery Empiku - DATA

O tym, do kogo trafią statuetki, zadecyduje głosowanie w aplikacji mobilnej Empiku od 5 do 13 lutego. Jej użytkownicy wybiorą po jednym zwycięzcy spośród wszystkich nominowanych do tegorocznych Bestsellerów Empiku w kategoriach Książka i Muzyka oraz spośród 10 twórców internetowych wskazanych przez eksperckie jury, w skład którego wchodzą: Joanna Okuniewska, Karol Paciorek, Kamila Kalińczak, Marek Myślicki (IAB) i Joanna Urbanowska (Empik). Gala odbędzie się 13 lutego 2024.

Nominowani to osoby, które swoją działalnością w mediach społecznościowych udowadniają, że mają one również gigantyczną moc i nieograniczony potencjał, by inspirować, edukować i pozytywnie wpływać na odbiorców poprzez wartościowe treści. Głosując w aplikacji, warto dodatkowo uzasadnić wybór, bo w specjalnym konkursie czekają nagrody: rejsy Stena Line do Szwecji, drukarki Instax do zdjęć ze smarftona oraz eKarty prezentowe Empik.

Bestsellery Empiku - TRANSMISJA

Galę Bestsellerów Empiku 2023 będzie można śledzić na antenie TVN od 20.15 i w streamingu na empikowym kanale na YouTube oraz na Facebooku już od 19.15. Będą relacje zza kulis i z czerwonego dywanu, komentarze na gorąco, wywiady i dodatkowe wykony muzyczne. Gospodarzami transmisji internetowej będą: Julia Wieniawa, Aleksandra Domańska i Damian Tkaczuk, a galę telewizyjną poprowadzi Marcin Prokop.