Barbórka 2022. Kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?

2022-12-04 11:44
Barbórka 2022. Kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?
Autor: Pixabay Barbórka 2022. Kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?

Barbórka jest niezwykle istotnym świętem dla górników, a także dniem, podczas którego swoje imieniny obchodzi Barbara. Zważywszy na to, że jest ona głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, wiele osób zastanawia się, czy ten dzień jest ustanowiony jako wolny od pracy, lekcji czy też zajęć na uczelniach!

Barbórka to nie tylko dzień, podczas którego obchodzi się hucznie imieniny Barbary, to także święto górników. Dzieje się tak ze względu na to, iż kobieta o tym imieniu jest właśnie ich patronką! Okazja ta zawsze wypada w grudniu, wyprzedzając o dwa dni Mikołajki! Ten dzień jest niezwykle ważną tradycją, szczególnie w obszarach, które obfitują w kopalnie. Wobec tego wiele osób zastanawia się, czy jest to dzień wolny od zajęć w szkołach, na uczelniach, czy też pracy. Datą Barbórki 2022, tak jak każdego roku, jest oczywiście 4 grudnia. W obecnym roku wypada ona w ostatni dzień tygodnia - niedzielę!

Mikołajki 2022 - kiedy są? Czy są wolne od szkoły i pracy?

Najbardziej ODJECHANE prezenty pod choinkę dla GEEKÓW | ESKA XD - Mobmania #63

Czy Barbórka jest dniem wolnym ustawowo?

Barbórka jest niezwykle ważnym świętem dla polskiej kultury. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, czy jest ustanowiona dniem wolnym. Niestety musimy Was zawieść, tego dnia uczniowie oraz studenci muszą udać się na zajęcia, a pracownicy muszą wypełnić swoje obowiązki zawodowe. W 2022 roku jednak wypada w niedzielę, co oznacza, że znaczna część może pozostać w swoich domach.

Za ile święta 2022? W jakie dni wypada Boże Narodzenie?

Jak obchodzić Barbórkę?

Swoje święto górnicy zaczynają od porannej mszy w kościele lub cechowni. Cały dzień uświetnia orkiestra, która gra pod domami dyrektorów oraz górników i ich rodzin. Organizowane są imprezy, zabawy, akademie czy też koncerty. Dla każdego górnika jest to niezapomniane, niezwykle istotne święto!

Sonda
Obchodzisz Barbórkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze