Asteroida przeleci między Ziemią a Księżycem. Niepokojące obserwacje NASA

2020-07-15 15:34 RW
Asteroida przeleci niepokojąco blisko Ziemi. Będzie bliżej niż Księżyc!
Autor: EAST NEWS Asteroida przeleci niepokojąco blisko Ziemi. Będzie bliżej niż Księżyc!

NASA zaalarmowała i jest w pogotowiu po odkryciu asteroidy, która pojawi się bardzo blisko Ziemi. Zgodnie z ostatnimi wyliczniami obiekt pojawi się naszej planety jeszcze bliżej niż znajduje się Księżyc. Jakie dokładnie są to odległości? Czy wywoła nieporządane skutki? Garść informacji przekazanych przez naukowców podrzucamy na ESKA.pl.

Asteroidy blisko Ziemi wzbudzają emocje i elektryzują ludzi w różnych częściach świata. Najbardziej tematem interesują się miłośnicy teorii apokaliptycznych, którzy przy tej okazji ustalają nowe daty końca świata. Nie ma się czego obawiać choć faktycznie, jest więcej ostrzeżeń dotyczących obiektów będących w przestrzeni kosmicznej. NASA zapewnia, że wszystkie kontroluje, ma na uwadze i nieustannie śledzi to, co dzieje się w kosmosie. Tak było i tym razem. Ogólnie łowcy asteroid z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA zidentyfikowali łącznie pięć obiektów, które zalicza się do kategorii potencjalnie niebezpiecznych. Najbardziej niepokojąca wydała im się skała kosmiczna, która przeleci między Ziemią a Księżycem. Z wiadomości przekazanych prosto z Centrum Badań Obiektów Nisko Ziemi wynika, że asteroida we wrześniu znajdzie się obok naszej planety w odległości 71 805 km. Daje to zaledwie jedną piątą odległości między nami a Księżycem - 384,399 km. Co trzeba wiedzieć o asteroidzie o której bardzo głośno zrobi się we wrześniu?

Asteroida we wrześniu 2020 - data, prędkość, rozmiar

Asteroida we wrześniu nie powinna, zdaniem naukowców stanowić zagrożenia. Mimo to sklasyfikowano ją do obiektów potencjalnie niebezpiecznych. Asteroida o pełnej nazwie 2011 ES4, mierzy 49 metrów i przeleci obok naszej planety z prędkością 29,375 tyś kilometrów na godzinę. Szacuje się, że najbliżej nas będzie 1 września o 16:49 czasu polskiego. 

Asteroida we wrześniu 2020 - czy jest groźna?

Czy koniec świata we wrześniu jest możliwy? Na szczęście, bpatrzc na małą średnicę obiektu, gdyby faktycznie zboczył on z kursu i uderzył w któreś miejsce na Ziemi, to z pewnością odłamki, które rozpadałyby się w atmosferze nie wyrządziłyby żadnych szkód. Chociaż przypomina nam się sytuacja z rosyjskiego Czelabińska. W 2013 roku mierzący 20-metrów meteor wybuchł nad tym miastem i rozbił szyby w wielu domach. Szacuje się, że wówczas spowodował obrażenia u ponad 1000 osób. 

Mając to doświadczenie NASA nieustannie bada obiekt i sprawdza, na jakim kursie aktualnie się znajduje. 

Hity lata 2020 - to te piosenki będą królować w wakacje!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

NASA określa obiekty bliskie Ziemi (NEO) wówczas, gdy przynajmniej część ich orbity jest w odległości 1,3 specjalnej jednostki astronomicznej. Dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. Jak wiadomo, istnieje ponad 20 tysięcy asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi i ponad sto krótkoterminowych komet znajdujących się tuż przy naszej planecie. Mówi się, że ponad 1 950 obiektów jest wystarczająco dużych i prędzej czy później pojawią się one wystarczająco blisko Ziemi, by uznać je za potencjalnie niebezpieczne. Obiekty małe, jak np. 20 metrowe, mogą uszkodzić lokalne środowisko i populacje.

Najnowsze