Asteroida Apophis zmieniła tor lotu! NASA ostrzega, że może uderzyć w Ziemię za 48 lat

Asteroida Apophis przyspiesza. NASA twierdzi, że może uderzyć w Ziemię za 48 lat!
Autor: canva.com Asteroida Apophis przyspiesza. NASA twierdzi, że może uderzyć w Ziemię za 48 lat!

Apophis posiada tytuł trzeciego najwyższego zagrożenia w tabeli ryzyka Sentry NASA. Nic dziwnego, że naukowcy nieustannie przyglądają się obiektowi, który znajduje się w przestrzeni kosmicznej. Właśnie wyliczono, że skała za kilkadziesiąt lat znajdzie się w niebezpiecznej odległości od naszej planety. Jakie informacje przekazali naukowcy? Poznajcie szczegóły na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Asteroida Apophis - uderzenie w Ziemię
  2. Asteroida Apophis - co to jest?

Asteroida Apophis przyspiesza, co potwierdzają ostatnie obserwacje naukowców z University of Hawai. Dzieje się tak w wyniku efektu Jarkowskiego, czyli niejednorodnego promieniowania. Chodzi dokładniej o to, że na powierzchni skały kosmicznej zachodzą reakcje chemiczne, które mogą zmienić kierunek asteroidy. Eksperci nie mają wątpliwości, że potężny obiekt pędzi w kierunku naszej planety, a miłośnicy teorii apokaliptycznych już zapowiadają, że tak będzie wyglądać koniec świata. Kosmiczny kamień jest na tyle ogromny, że gdyby uderzył w Ziemię, mogłoby dojść do totalnej zagłady ludzkości. Uderzenie spowodowałoby wybuch o sile 880 milionów ton trotylu. Czym jest Asteroida Apophis 99942? Pierwszy raz została zauważona w 2004 roku i już wtedy obliczono, że waży 18 milionów ton a zbudowana jest z lodu i pozostałości innych kosmicznych kamieni. 

Asteroida Apophis - uderzenie w Ziemię

Asteroida Apophis uderzy w Ziemię? W 2004 roku naukowcy obliczyli, że ryzyko takiej sytuacji wynosi 2,7 procent. Mówiło się wtedy, że obiekt jest na kursie kolizyjnym z naszą planetą i uderzy w nią w 2029 roku. Naukowcy z University of Hawai, po wielu latach od ostatnich badań, postanowili raz jeszcze wziąć pod lupę ogromną skałę. Dane, które zebrali pokazują, że za 9 lat obiekt przeleci blisko Ziemi w bezpiecznej odległości 30 tysięcy kilometrów. 

Mniej optymistyczne są badania, które wskazują, że następny bliski przelot Apophis może być dla ludzkości dramatyczny. Otóż, coraz szybciej pędząca asteroida może uderzyć w naszą planetę za 48 lat. W przybliżeniu będzie to w 12 kwietnia 2068 roku, co potwierdził ekspert z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

Nowe obserwacje, które uzyskaliśmy za pomocą teleskopu Subaru na początku tego roku, były wystarczająco dobre, aby potwierdzić, że asteroida Apophis przyspieszyła efektem Jarkowskiego. Kosmiczna skała oddala się od orbity grawitacyjnej o około 170 metrów rocznie, co jest wystarczające, by utrzymać scenariusz zderzenia z Ziemią w 2068 roku

- powiedział Dave Tholen, badacz z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

Asteroida Apophis - co to jest?

Apophis jest obiektem z grupy Atena. Zaliczany jest do planetoid znajdujących się blisko Ziemi oraz klasyfikowany do grupy potencjalnie niebezpiecznych dla naszej planety. Apophis odkryto 19 czerwca 2004 za sprawą obserwacji Roya Tuckera, Davida Tholena oraz Fabrizio Bernardiego, w ramach specjalnej akcji NASA mającej na celu poszukiwania planetoid. Obiega ona Słońce w ciągu 323 dni i 14 godzin, zbliżając się dwukrotnie do orbity Ziemi w ciągu jednego obiegu. Sama nazwa pochodzi od Apophisa, czyli demona ciemności, chaosu i mroku w mitologii Starożytnego Egiptu. Postrzegany jest jako przeciwnik Słońca i symbol sił ciemności.

Taka będzie pogoda jesienią
Najnowsze