Andrzejki 2020 - DATA, wróżby, co to za święto? Kiedy są Andrzejki?

2020-11-27 9:59 ek
andrzejki
Autor: LECH GAWUC/REPORTER/EastNews

Andrzejki 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób zastanawia się, co to jest za święto i kiedy je obchodzimy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na ESKA.pl. Podrzucamy wam również najlepsze propozycje na wróżby, które możecie wykonać w domu. Dobra zabawa gwarantowana!

Spis treści

  1. Andrzejki 2020 - DATA
  2. Andrzejki 2020 - wróżby

Andrzejki 2020 - DATA, wróżby, co to za święto? Kiedy są Andrzejki? Na te pytania odpowiadamy wam w tym artykule. Andrzejki to idealna okazja do spotkania się ze znajomymi i powróżenia. Lada moment ten dzień zapuka do naszych drzwi, więc warto zaczerpnąć trochę wiedzy na ten temat. Kiedy są Andrzejki? Skąd wzięło się to święto? Otóż Andrzejki wypadają zawsze co roku pod koniec listopada. Wieczór wróżb zawsze organizowany jest tuż przed rozpoczęciem adwentu, dlatego to idealna okazja do hucznego poświętowania. Choć w 2020 roku Andrzejki mogą wyglądać nieco inaczej ze względu na pandemię i obostrzenia, warto powróżyć sobie w domu.

Skąd wzięły się andrzejkowe wróżby? Póki co, ich pochodzenie nie jest do końca znane. Na początku Andrzejki były traktowane bardzo poważnie i miały charakter matrymonialny. Wróżby wykonywało się indywidualnie i były przeznaczone tylko dla niezamężnych kobiet i dziewczyn. W obecnych czasach Andrzejki kojarzą się nam z dyskotekami w szkołach, imprezami na mieście, a także domówkami z wróżbami w gronie znajomych.

Andrzejki 2020 - DATA

Kiedy są Andrzejki? Otóż Andrzejki obchodzi się z 29 na 30 listopada, a w 2020 roku jest to niedziela. Data ta jest stała i co roku wieczór wróżb wypada w tym samym terminie. Niektóre osoby mylą tę datę z samym 30 listopada, wtedy kiedy są imieniny Andrzeja.

Andrzejki 2020 - wróżby

Andrzejki to wieczór wróżb, który każdego roku obchodzony jest z 29 na 30 listopada. Święto kojarzy się nam głównie z  przelewaniem wosku przez dziurkę od klucza, przebijaniem szpilką serca z imionami, ustawianiem butów jeden za drugim w kierunku drzwi lub obieraniem jabłka ze skórki. Jakie wróżby warto zrobić jeszcze w Andrzejki? Listę podrzucamy poniżej:

  • Pływające marzenia - na małej kartce każda osoba zapisuje swoje marzenie. Następnie karteczki wrzuca się do miski z wodą. To marzenie, które jako pierwsze wypłynie na górę, ma największe szanse, aby się spełnić.
  • Owoce miłości - zawiązujemy szalikiem oczy danej osobie, tak żeby nic nie widziała. Następnie kładziemy na stole trzy owoce: jabłko, śliwkę i cytrynę. Osoba, która ma zasłonięte oczy losuje owoc i ten, który wybierze przepowie jej miłosną przyszłość. Przepowiednie: śliwka - przez najbliższy rok nie poznasz miłości, jabłko - zakochasz się i to z wzajemnością, cytryna - poznasz miłość, ale to nie będzie nic przyjemnego.
  • Wróżba z obrączką - to zabawa dla wytrwałych i cierpliwych. Potrzebujesz obrączki, nitki i szklanki z wodą (wypełniona szklanka do połowy). Teraz należy nawinąć nitkę na obrączkę i wkładać ją do szklanki tak, żeby była na wysokości jej brzegów, ale ich nie dotykała. Na stole układamy łokcie, a dłońmi trzymamy końce nitki. Nie wykonujemy przy tym żadnego ruchu, lecz po chwili ręce same zaczną nam drżeć, a obrączka będzie obijać się o ścianki szklanki. Licz, ile razy obrączka o nią uderzy. Finalna liczba będzie wskazywać wskazywać na wiek, w którym wyjdziesz za mąż/ożenisz się. Podobna wróżba jest również z alfabetem.
  • Szczęśliwy rzut monetą - każdy uczestnik tej wróżby musi mieć monetę i pomyśleć życzenie. Następnie z wyznaczonego miejsca należy rzucić i trafić do naczynia z wodą. Temu, komu to się uda, spełni się marzenie o którym pomyślał.
Sanah lepiej śpiewa niż gotuje | ESKA XD - CD-ROOM #8
Najnowsze