Abradab - kim jest raper, który pojawia się u Gromeego? Ma na koncie wielkie hity!

2020-07-08 8:54 Rafał Wróblewski
Abradab - kim jest raper, który pojawia się u Gromeego? Ma na koncie wielkie hity!
Autor: Piotr Zagiell / East News Abradab - kim jest raper, który pojawia się u Gromeego? Ma na koncie wielkie hity!

Słuchacie nowej piosenki Gromeego i zastanawiacie się, kim jest raper, który nawinął dwie zwrotki w tym utworze? To Abradab, czyli legenda polskiej sceny muzycznej! Jakie osiągnięcia ma na koncie? Z kim współpracował i współzałożycielem którego zespołu był? Przekonajcie się i poznajcie Abradaba - na ESKA.pl!

Abradab - kim jest? Kto rapuje w piosence Powiedz mi, za którą odpowiada Gromee? Podpowiadamy serwując garść informacji o artyście w tym miejscu. Abradab, to legenda polskiej sceny muzycznej. Najbardziej znany jest z występów w hip-hopowej grupie Kaliber 44, którego był współzałożycielem. W 1994 roku, pod tym szyldem, wydał album Usłysz Nasze Demo. Dwa lata później pojawił się krążek Księga Tajemnicza. Prolog, z którego pochodzi kultowy utwór Plus i Minus. Raper swoją solową działalność rozpoczął w 2002 roku i właśnie wtedy pojawił się singiel Miasto jest nasze, promujący wydawnictwo zatytułowane Czerwony Album. Z tego samego krążka pochodzi największy hit Abradaba, czyli Rapowe Ziarno. Za produkcje nagrania odpowiada Marcin Macuk. 

Abradab - kim jest?

Kim jest Abradab? Tak naprawdę to Marcin Marten, 42-letni raper urodzony w Katowicach. W swojej karierze, która trwa od 1994 roku współpracował z takimi artystami, jak: Grubson, O.S.T.R., Rahim, Maciej Maleńczuk, Tede, czy chociażby Borixon. Abradab pięć razy nominowany był do nagrody Fryderyk:

  • 2004 rok: Album roku hip-hop/ R&B (Czerwony album) - zwycięstwo
  • 2004 rok: Wideoklip roku (Rapowe Ziarno 2 (Szyderap) - nominacja
  • 2006 rok: Album roku hip-hop/ R&B (Emisja spalin)  - nominacja
  • 2009 rok: Album roku hip-hop/ R&B (Ostatni poziom kontroli)  - nominacja
  • 2011 rok: Album roku hip-hop/ R&B/ reggae (Abradabing) - zwycięstwo

Zwyciężył dwukrotnie - w 2004 i 2011 roku. Biorąc pod uwagę wszystkie osiągnięcia i fakt, że Abradab, to prawdziwa legenda hip-hopu nic dziwnego, że Gromee - czyli jeden z najpopularniejszych polskich producentów - zaprosił rapera do swojego nagrania. Tym bardziej, że prywatnie Andrzej Gromala, jest miłośnikiem tego gatunku muzycznego. AbradAb swój ostatni solowy album wydał 048. Szósty studyjny krążek rapera nosi tytuł 048, a zapowiadał go singiel Powietrze. 

Koncerty przełożone na 2021 rok

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze