KULTURA

4 warszawskie muzea, których możesz nie znać. To dlatego warto je odwiedzić

Stolica to prawdziwy raj dla miłośników muzealnych wypraw. Na kulturalnym szlaku znajdziecie nie tylko te największe i najpopularniejsze instytucje, jak np. Muzeum Narodowe czy Muzeum Sztuki Współczesnej. Zachęcamy do odkrywania tych mniej oczywistych, ale równie fascynujących miejsc. Oto cztery warszawskie muzea, które warto poznać bliżej.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Freta 16

Nie bez powodu właśnie ta kamienica stała się miejscem upamiętniającym życie i działalność naukową słynnej polskiej noblistki. W jej wnętrzach Maria Skłodowska-Curie spędziła pierwsze lata swojego życia. W oficynie pięknego budynku na ulicy Freta 16 mała Maria spędziła pierwsze lata swojego życia. Ekspozycja prowadzi nas przez kolejne lata jej pracy na rzecz nauki. W gablotach możemy podziwiać autentyczne narzędzia wykorzystywane przez noblistkę, jej skromne stroje, publikacje na temat jej odkryć , a także należące do niej pamiątki i meble.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20

Instytucja istnieje od 1950 r., a jej zadaniem i misją jest upamiętnienie najważniejszych polskich poetów i pisarzy. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się ekspozycja stała, poświęcona życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Na dole można oglądać ekspozycje czasowe. W ciągu ostatnich lat w muzeum odbyły się wystawy poświęcone takim twórcom, jak: Maria Dąbrowska, Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski, Witold Gombrowicz czy słynnej grupie poetyckiej Skamander, którą tworzył Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz oraz Jan Lechoń.

Kuratorzy Muzeum Literatury nieraz opowiadali historie polskich literatów przez pryzmat prac młodych artystów. Dobrym przykładem jest wystawa o twórczości Brunona Schulza, którego rysunki zestawiono z pracami współczesnych twórców: Zuzanny Bartoszek, Katarzyny Kozyry, Tomasza Kręcickiego, Jana Możdżyńskiego, Cyryla Polaczka i Aleksandry Waliszewskiej.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Kozia 11

Instytucja funkcjonuje od 1978 r. Jej siedzibą jest niewielki, wolnostojący budynek przy Koziej, który łatwo przeoczyć podczas spaceru po warszawskiej starówce.Muzeum powstało z inicjatywy Eryka Lipińskiego - dziennikarza, scenografa i grafika. Wbrew temu, co sugeruje nazwa instytucji, w jej wnętrzach odbywają się wystawy prezentujące nie tylko dzieła karykaturzystów, ale także słynne ilustracje, grafiki z kultowymi postaciami ze świata polskiej kultury, a także twórczość słynnych grafików i plakacistów. Na przestrzeni ostatnich w Muzeum Karykatury mogliśmy podziwiać m.in. ilustracje Bohdana Butenki, prace Jana Lebensteina, a także retrospektywną wystawę poświęconą... Koziołkowi Matołkowi.

Muzeum Neonów, Soho Factory, Praga District, Mińska 25/budynek 55

To bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc w stolicy. Jego założenie było stworzenie wyjątkowej galerii złożonej z polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej. Zwiedzając ekspozycję, trudno zaprzeczyć, że instytucja doskonale wywiązała się z tego zadania. Muzeum prezentującą piękne i niepowtarzalne neony, które niegdyś stanowiły ozdobę krajobrazu wielu polskich miast. Możemy podziwiać tu rozświetlony neon reklamujący sieć sklepów Społem, piękną Syrenkę Warszawską, a także świetlne reklamy kin, restauracji i klubo kawiarni. To nie tylko cenna lekcja historii, ale także świetne miejsce do zdjęć.