15 sierpnia 2022 - wolne czy idziemy do pracy? Jakie jest święto 15.08.2022?

2022-08-10 13:20
Flaga Polski
Autor: pixabay 15 sierpnia 2022 - Dzień Wojska Polskiego i Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a co więcej jest to również Dzień Wojska Polskiego. Oba święta wypadają w poniedziałek 15 sierpnia 2022. Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie, czy to dzień wolny od pracy, więc śpieszymy z wyjaśnieniami.

Zarówno Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jak i Dzień Wojska Polskiego wypadają tego samego dnia, w poniedziałek 15 sierpnia 2022. W większości miast będą się odbywały uroczystości związane z obchodami wydarzeń niezwykle ważnych dla Polaków. Tego dnia na ulicach zobaczymy pokazy wojskowe, a w kościołach wierni uczczą śmierć Maryi - patronki ziemi i roślinności.

15 sierpnia 2022 - Matki Boskiej Zielnej: Co to za święto?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej zwane Matki Boskiej Zielnej to święto liturgiczne obchodzone od V wieku. W 1950 roku papież Pius XII ustanowił to święto jednym z najważniejszych dogmatów Kościoła Katolickiego. Jego nazwa - Wniebowstąpienie - wzięła się od oddania Maryi Bogu. Do nieba zabrali ją aniołowie, a kiedy apostołowie odwiedzili grób Maryi, wewnątrz grobowca znaleźli kwiaty i zioła, których zapach unosił się w powietrzu. Sposób obchodzenia tego święta jest bardzo uroczysty. Wierni gromadzą się w Kościołach, przynosząc różnego rodzaju rośliny, które zostają poświęcone, natomiast w mniejszych miejscowościach i na wsiach organizowane się dożynki. Tego dnia również, pielgrzymi wyruszają na Jasną Górę, a w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje zaśnięcia i wniebowstąpienia Matki Boskiej. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r Panny jest świętem nakazanym, czyli obowiązkowym dla wszystkich Katolików.

15 sierpnia 2022 - Dzień Wojska Polskiego - co to za święto?

Dzień Wojska Polskiego obchodzono już przed II wojną światową. Wprowadzone je w 1923 roku i świętowano do 1947 roku. W 1992 roku ustawodawca ustawą Sejmu ustalił 15 sierpnia Dniem Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej. To tego dnia odbywa się uroczyste wręczenie nominacji generalskich oraz szereg wydarzeń związanych z wojskiem. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało "Weekend z wojskiem", co oznacza, że przez cały weekend oraz w poniedziałek, 13-15 sierpnia 2022, odbywać się będą wydarzenia o charakterze patriotycznym, religijnym i kulturalnym: pikniki, festyny, pokazy militarne czy koncerty piosenki wojskowej.

15 sierpnia 2022 - Czy idziemy tego dnia do pracy?

15 sierpnia 2022 wypada w poniedziałek. Polacy zastanawiają się, czy jest to dzień wolny od pracy? Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku jest to DZIEŃ WOLNY OD PRACY, ze względu na obchody Święta Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. To idealna okazja, aby przedłużyć sobie weekend bez konieczności brania urlopu.

Eska Summer City Olsztyn! 41. Piknik Country & Folk Mrągowo 2022
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze