Nowy podatek od samochodu spalinowego

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS Nowy podatek od samochodu spalinowego

prawo

Nowy podatek od samochodów spalinowych od 2024 roku? Mamy komentarz ministerstwa

2023-11-30 13:23

Podatek od samochodów spalinowych, nazywany także podatkiem ekologicznym, może wejść w życie pod koniec 2024 roku. To jeden z warunków wypłaty Polsce unijnych środków w ramach KPO - donoszą media. Wiadomo, że opłatę mają ponosić właściciele samochodów spalinowych. Im starszy pojazd, tym wyższy podatek, mowa nawet o tysiącach złotych. O szczegóły zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przekonuje, że aktualnie (listopad 2023) nie trwają prace nad takimi przepisami.

Spis treści

  1. Podatek od samochodu, nowa opłata od 2024 roku
  2. Nowy podatek od samochodu? Ministerstwo: nie są prowadzone w chwili obecnej żadne prace

Podatek od samochodu, nowa opłata od 2024 roku

O nowym podatku od samochodów spalinowych było głośno już w 2022 roku, gdy przy okazji dyskusji o unijnych pieniądzach dla Polski z KPO wyszło na jaw, że w ramach tzw. kamieni milowych nasz kraj został zobowiązany do wprowadzenia takiej opłaty. Początkowo rządzący przekonywali, że opłata od aut spalinowych nie wejdzie w życie, później podkreślano, że żadne decyzje nie zapadły.

"Umieszczony w KPO zapis mierników dotyczących samochodów spalinowych zakłada powstanie aktu prawnego regulującego kwestię opłat za rejestrację samochodów spalinowych i podatku od takich pojazdów powiązanego z emisją spalin. Zapis ma formę otwartą, co oznacza, że nie ma konkretnych ustaleń dotyczących szczegółów samych opłat i podatków. Akt prawny powstanie w MKiŚ i będzie formą kompromisu uzależnionego od wielu czynników, na przykład sytuacji wojennej czy cen i rozwoju samochodów elektrycznych. Żadne konkretne decyzje nie zapadły" - przekonywał wówczas minister funduszy i polityki regionalnych Grzegorz Puda.

Temat nowego podatku powrócił na rok przed jego wejściem w życie. "Pod koniec 2024 roku ma pojawić się jednorazowa opłata, której wysokość będzie zależała od normy Euro danego samochodu" - podała "Rzeczpospolita", zaznaczając, że takie opłaty są pobierane w innych krajach UE.

Ich wysokość zależy od wieku samochodu (czyli normy Euro) - im starszy, tym wyższy podatek czy też mocy silnika (w Bułgarii: 0,60-3,22 euro od każdego kW). Od 2026 roku podatek miałby być płatny już co roku.

Nowy podatek od samochodu? Ministerstwo: nie są prowadzone w chwili obecnej żadne prace

Ile wyniesie podatek od samochodów spalinowych? Tego wciąż nie wiadomo. Nieoficjalnie mowa o wysokich opłatach, sięgających nawet tysięcy złotych. Z podatku miałyby być zwolnione samochody zabytkowe, a także wojskowe.

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Resort przekonuje, że "nie są prowadzone w chwili obecnej żadne prace w zakresie opłat/ danin za auta spalinowe". "W przypadku prac nad projektem zostanie on zgodnie z przepisami udostępniony do konsultacji publicznych zarówno na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jak i Rządowego Centrum Legislacji" - podkreślono.

Podatek od samochodów spalinowych wywołuje ogromne emocje choćby dlatego, że Polacy jeżdżą najstarszymi samochodami w UE - ponad 40 proc. aut ma ponad 20 lat. Celem wprowadzenia podatku od samochodów spalinowych byłoby zachęcanie obywateli UE do zakupu nowych, ekologicznych aut zasilanych paliwami alternatywnymi. Jednocześnie już obowiązują dopłaty do samochodów elektrycznych.

Państwo dopłaci do wynajmu samochodu elektrycznego. Program właśnie rusza

Zakaz wjazdu dla starych diesli w całej Warszawie? Ratusz chce szerszej strefy