Nowe paliwo sprzedaje AVIA

i

Autor: AVIA Nowe paliwo sprzedaje AVIA

rynek paliw

Nowe paliwo na stacjach w Polsce. Jest bardzo drogie

2024-07-11 21:21

Nowość na stacjach paliw AVIA. W Polsce jest już dostępne paliwo HVO100, dzięki któremu można znacząco ograniczyć emisję CO2. Jest ono jednak sporo droższe, od zwykłego oleju napędowego.

Spis treści

  1. Nowe paliwo na stacjach. Czym jest HVO?
  2. Ile kosztuje nowe paliwo HVO100?

Nowe paliwo na stacjach. Czym jest HVO?

HVO (Hydrogenated Vegetable Oil) to paliwo, które w maju trafiło do oferty stacji AVIA (HVO100, XTL). To alternatywne, syntetyczne i odnawialne paliwo do silników diesla, produkowane z odzyskanych tłuszczów i olejów roślinnych. "Dzięki niemu możesz ograniczyć emisję CO2 aż do 90 proc. względem emisji ON" - podaje sieć AVIA.

Paliwo HVO dostępne jest na stacji AVIA w Myszęcinie (okolice A2, woj. lubuskie). W przyszłości ma pojawić się na kolejnych stacjach, także innych sieci.

Ile kosztuje nowe paliwo HVO100?

Jak podaje auto-swiat.pl, cena litra HVO100 to aż 8,99 zł (cena z 5 czerwca). To prawie o 3 złote więcej, niż za zwykłego diesla. Dlatego zainteresowanie nowym paliwem może być niewielkie. "Produkt ten jest jednak skierowany głównie do dużych firm (...). Jako że coraz więcej firm dąży do zmniejszenia swojego śladu węglowego, zainteresowanie w handlu hurtowym jest coraz większe, natomiast trzeba przyznać, że jest to nadal nieznaczny udział całego popytu na olej napędowy w Polsce i innych krajach UE" - przekazało biuro prasowe.

Koniec popularnego McDonald'sa w Warszawie. Zamyka się też stacja paliw