Jednym z liderów sprzedaży w Polsce jest Skoda

i

Autor: Straż graniczna/ mat. prasowe Jednym z liderów sprzedaży w Polsce jest Skoda. Na tę markę postawiła polska Straż Graniczna

rynek motoryzacyjny

Najpopularniejsze samochody w Polsce w 2023 roku. Polacy mają ulubioną markę

2024-03-18 18:30

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR jak co roku opublikował wstępne dane dotyczące sprzedaży nowych samochodów w Polsce. Wskazano najpopularniejsze w 2023 roku marki i modele, a także omówiono dynamikę cen.

W przeciwieństwie do 2022 roku, w 2023 poprawiła się dostępność nowych samochodów, w salonach znów można było liczyć na rabaty przy jednoczesnym wzroście cen. "W ciągu roku średnia ważona cena sprzedaży nowych samochodów osobowych zwiększyła się o około 18 tys. zł, a średnia z tego roku zbliżyła się do pułapu 173 tys. zł. W ciągu pięciu lat wzrost cen nowych samochodów osobowych wyniósł ponad 70 proc." - zauważa SAMAR.

W sumie w 2023 roku w Polsce sprzedano ok. 476 tys. aut, co oznacza 13-procentowy wzrost rok do roku.

Najpopularniejsze marki i modele samochodów w Polsce w 2023 roku

Najpopularniejszą marką motoryzacyjną w Polsce pozostaje Toyota, która sprzedała blisko 90 tys. samochodów. Drugie miejsce przypadło Skodzie (ponad 50 tys. aut), trzecie zajęła Kia (ponad 35 tys.). Czwarte miejsce przypadło Volkswagenowi (ponad 33 tys.), piąte zajął Hyundai (ponad 26 tys.).

Najpopularniejsze modele w 2023 roku w Polsce to:

  • Toyota Corolla (ponad 26 tys.)
  • Skoda Octavia (ponad 15 tys.)
  • Toyota Yaris (ponad 13 tys.)
  • Toyota Yaris Cross (ponad 13 tys.)
  • Kia Sportage (ponad 12 tys.).

Segment premium, Volvo XC60 bezkonkurencyjne

Jak zauważa SAMAR, po raz pierwszy w historii w Polsce sprzedano ponad 100 tys. aut z segmentu premium. Pierwsze miejsce pod względem sprzedaży zajęło Audi (ponad 25 tys. sprzedanych samochodów), na drugie miejsce spadł ubiegłoroczny lider - BMW (ok. 22,5 tys.), trzecie miejsce zajął Mercedes, który sprzedał prawie 20 tys. egzemplarzy. Najpopularniejszym modelem w segmencie premium - od 15 lat! - pozostaje Volvo XC60 (6 tys. sztuk), drugie miejsce zajęło Audi A3 (ponad 4 tys.), trzecie Lexus NX (ok. 1,3 tys.).

W Polsce, tak jak na całym świecie, rośnie sprzedaż samochodów elektrycznych. W tym roku sprzedano ich w naszym kraju ok. 17 tys. Liderem jest Tesla (4,2 tys.).

Wśród samochodów dostawczych najpopularniejsze jest Renault (blisko 13 tys. samochodów) i model Master (ponad 9 tys.).

Nowe samochody dla Straży Granicznej:

Trzy nowe samochody elektryczne dla siedleckich instytucji
Listen on Spreaker.