Najpierw pokazali dziurawe chodniki, a teraz niedostosowanie do ich potrzeb Areny Lublin

i

Autor: OM

Najpierw pokazali dziurawe chodniki, a teraz niedostosowanie do ich potrzeb Areny Lublin

2022-11-14 17:03

W zwartej grupie patrolują lubelskie ulice i pokazują, gdzie może być niebezpiecznie dla seniorów. Od września do października ulicami Lublina przeszło 19 takich patroli obywatelskich. Okazuje się, że nie tylko dziurawe chodniki mogą stanowić zagrożenie dla osób starszych. W trakcie imprez masowych, np. meczów na Arenie Lublin organizatorzy o nich zapominają.

- Jestem przekonany, że projekt tego obiektu nie przewidywał bezpiecznej drogi i bezpiecznego pobytu seniorów na imprezie sportowej - mówi Stanisław Komorski, senior działający w Fundacji Aktywności Obywatelskiej. - Bo co innego jak się przeżywa imprezę przed telewizorem, a co innego na żywo, na stadionie. I tego my seniorzy chcielibyśmy. Dlaczego rzadko przychodzę na piłkarskie imprezy sportowe? Bo właśnie w obawie, że spotka mnie jakaś nieprzyjemność już w czasie samego pobytu na stadionie. Powiedzmy pół godziny przed rozpoczęciem meczu tu setki samochodów podjeżdżają jednocześnie z tłumem ludzi. Wszystko to wiruje i Ci seniorzy mają przez ten wir dostać się do Areny Lublin.

Obywatelskie patrole, które są inicjatywą Fundacji Aktywności Obywatelskiej mają zwracać uwagę władz na miejsca niedostosowane do potrzeb seniorów. To właśnie sami starsi mieszkańcy naszego miasta wzięli sprawy w swoje ręce i poszli na spacery w poszukiwaniu zagrożeń.

- My cały czas pracujemy z ludźmi, dla ludzi. Nie robimy tego tylko dla siebie. Widzimy na osiedlu bardzo dużo osób mało sprawnych. Im jest naprawdę ciężko chodzić - mówi Marta Buczkowska, seniorka z Fundacji Aktywności Obywatelskiej

- Cieszyłybyśmy się bardzo, żeby to było jak najszybciej naprawione - mówi Danuta Jaworska, seniorka z Fundacji Aktywności Obywatelskiej. - Dzięki tej fundacji zaczęłyśmy po prostu działać i to jest fajne, bo gdzieś komuś się przydajemy. Nie siedzimy w domu przed telewizorem.

Do tej pory odbyło się 19 patroli obywatelskich.

- Po takim spacerze seniorzy wspólnie z nami przygotowują pismo, np. do Rady Dzielnicy i sugerują jakieś zmiany, poprawki - mówi Anna Maciąg-Pazik, wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej. - Mamy same pozytywne głosy, bo dzięki temu można sprawić, że znikną niebezpieczne schody, niezakryte studzienki i że faktycznie to miasto będzie bezpieczniejsze dla wszystkich. Zgłosiliśmy, np. nierówności w chodnikach w różnych częściach Lublina, niezamknięte, niezabezpieczone przyłącza gazowe, ruchome płytki na chodniku, ubytki na schodach, brak barierek.

Wszystkie informacje o nieprzyjaznych miejscach w Lublinie seniorzy przekazali Radom Dzielnic. W przyszłym roku patrole obywatelskie mają być kontynuowane.