Wakacje w PRL

Wakacyjny wypoczynek. Tu odpoczywali Polacy w latach PRL [GALERIA]

2024-05-15 21:47

W latach Polski Ludowej całkiem nieźle działał system wczasowy. Pracownicy państwowych zakładów otrzymywali możliwość wypoczynku w zakładowych (nie tylko) ośrodkach i bazach. Te mieściły się w regionalnych centrach wakacyjnych, nad jeziorami, rzekami, ale też w większych miastach. Sprawdziliśmy, które miejsca cieszyły się największym wzięciem.

Tu najchętniej wypoczywali Polacy w latach PRL

Wakacje były często organizowane przez zakłady pracy, związki zawodowe i organizacje młodzieżowe. Zakłady pracy posiadały własne ośrodki wczasowe, gdzie pracownicy mogli spędzać wakacje na preferencyjnych warunkach. Dzięki temu wypoczynek był dostępny dla szerokiej grupy osób, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Wielu Polaków spędzało wakacje w ośrodkach wypoczynkowych nad morzem, w górach, na Mazurach, a także w uzdrowiskach. Wczasy nad Bałtykiem, w miejscowościach takich jak Sopot, Międzyzdroje czy Kołobrzeg, cieszyły się ogromną popularnością. W górach, Zakopane i Karpacz przyciągały miłośników pieszych wędrówek i sportów zimowych.

Wakacje w PRL często wiązały się z aktywnym spędzaniem czasu – piesze wycieczki, spływy kajakowe, żeglarstwo na Mazurach, kąpiele morskie oraz korzystanie z lokalnych atrakcji turystycznych. Popularne były także wieczorki taneczne, ogniska i inne formy wspólnego spędzania czasu.

W tych miejscowościach kwitł relaks i wypoczynek, sprawdźcie sami!

Sonda
Lubisz wczasy nad Bałtykiem?