Teatr Baj Pomorski w Toruniu

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Kulturalny Toruń

Toruńskie Spotkania Jednego Aktora. Już po raz ósmy w Baju Pomorskim

2024-05-17 7:46

W dniach 17-19 maja 2024 roku Teatr „Baj Pomorski” po raz trzydziesty ósmy organizuje Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa.

38. edycję festiwalu otworzy spektakl "Jak to było naprawdę" w wykonaniu Sławomira Hollanda, polskiego aktora filmowego, telewizyjnego i teatralnego. Holland związany jest m. in. z Teatrem na Woli, Teatrem Ateneum czy bydgoskim Teatrem Polskim. Wziął udział w ponad stu pięćdziesięciu filmach i serialach. Laureat licznych nagród, w tym Nagrody Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu. 

Pierwszego dnia 38. edycji przed publicznością zaprezentuje się także gość ze Słowacji - Peter Brajerčík. Szczegółowy harmonogram poniżej.

Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora przeniesiono do Torunia w 1976 r. z Wrocławia i tym samym nad Wisłą na kolejne 20 lat zawitała piękna sztuka monodramu. Przez cały ten czas pokazano w grodzie Kopernika aż 400 spektakli.

Festiwal Monodramy w Toruniu

i

Autor: Baj Pomorski

Klasyka i nowoczesność w teatrze

Impreza od lat jest okazją do przyjrzenia się najciekawszym zjawiskom w dziadzienie teatru jednoosobowego w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym. Na scenie zagoszczą tytuły bazujące zarówno na klasyce literatury, jak i te eksploatujące najnowsze teksty dramatyczne. Wśród zaproszonych gości podziwiać będziemy mistrzów gatunku – nazwiska cieszące się powszechnym uznaniem i estymą oraz reprezentantów nurtu alternatywnego.

Najwybitniejsi polscy aktorzy

Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora na stałe powróciły w 2006 r. Pieczę nad ich organizacją niezmiennie trzyma dyrektor artystyczny Wiesław Geras, a na scenach Teatru prezentowali się m. in. Janusz Gajos, Anna Seniuk, Dorota