Wykładowczyni krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego w okrutny sposób zabijała karpia

i

Autor: Fundacja Viva, YouTube Kraków. Postępowanie na UR po ujawnieniu nagrania zabijania karpia na zajęciach ze studentami

Wiadomości

„Na oczach studentów piłuje nożem głowę karpia przez 30 sekund”. Postępowanie dyscyplinarne na uczelni w Krakowie

2023-12-08 15:58

Okrutne zabijanie karpi bez ogłuszania na krakowskiej uczelni wyższej ujawniła Fundacja Viva!. Na zajęciach Uniwersytetu Rolniczego lekarka weterynarii zabijała karpia w sposób niezgodny z wytycznymi naukowymi Unii Europejskiej i ustawą o ochronie zwierząt. Ukazuje to wstrząsające, anonimowe nagranie z ćwiczeń ze studentami. Władze uczelni zleciły wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie. UWAGA: wideo zawiera drastyczne obrazy.

Kraków. Postępowanie dyscyplinarne na Uniwersytecie Rolniczym

Według informacji Fundacji udostępniony film powstał w listopadzie podczas zajęć ze studentami w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. "Lekarka weterynarii na oczach studentów piłuje nożem głowę karpia przez 30 sekund. Bez uprzedniego ogłuszenia, czego wymagają przecież przepisy. "Na filmie nagranym 30 minut później ta sama ryba z masywną raną głowy, wciąż oddycha. Cały ten zapis jest obrazem niewyobrażalnego cierpienia. Jest to tym bardziej szokujące, że czynu tego dokonała lekarka weterynarii z wieloletnim stażem w pracy z rybami, na zajęciach ze studentami" – opisała udostępnione nagranie z zajęć Anna Plaszczyk z Fundacji Viva!.

Fundacja przypomniała, że ustawa o ochronie zwierząt chroni przed bólem i cierpieniem wszystkie kręgowce. Podkreśliła też, że karpi nie wolno zabijać bez wcześniejszego ogłuszenia. Według informacji fundacji, ryby dostarczone na zajęcia miały być także trzymane w nieodpowiednich warunkach - w pojemniku, w którym nie były w stanie przyjąć naturalnej pozycji ciała, a także w zbyt małej ilości wody, która nie była natleniana. Viva! przekazała, że w tej sprawie zostało złożone w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Powiadomiono też władze uczelni.

URK wydał oświadczenie ws. zachowania wykładowczyni

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie poinformował w oświadczeniu, że w związku z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia czynu niezgodnego z zasadami etyki, którego dopuściła się jedna z nauczycielek akademickich Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, rektor uczelni prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor zlecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie. Rektor oświadczył także, że "będzie ze szczególną uwagą przyglądał się dalszemu rozwojowi sprawy, która wzbudza uzasadniony sprzeciw i oburzenie".

- Władze URK dołożą wszelkich starań w celu wyjaśnienia sprawy, a w przypadku potwierdzenia ewentualnych zarzutów względem nauczyciela akademickiego zostaną wyciągnięte stosowne konsekwencje prawne. Dobro wszelkiego rodzaju zwierząt, jak również prawidłowość i rzetelność, a także poszanowanie zasad etycznych w kształceniu studentów Uniwersytetu są wartościami, które zawsze będą chronione przez jednostki stojące na straży jakości kształcenia w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - podkreślono w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze miejsca na narty w Małopolsce. Tyle zapłacicie w nich za karnety i jednodniowe wejściówki

Mariusz Gosek, Suwerenna Polska