Salt

2010-12-03 22:51
Foto
Autor: eska.pl/cinema Ilustracja zastępcza

Angelina Jolie jako agentka Salt

Współczesny thriller szpiegowski Salt, rozpoczął swój żywot od komentarza Angeliny Jolie sprzed kilku lat. „Spotkałam się kiedyś z Amy Pascal (Sony Pictures), która wspomniała, że przygotowuje się do realizacji nowego filmu o Jamesie Bondzie,” wspomina Jolie. „Zażartowałam wtedy, że chcę być Bondem! Chociaż był to tylko żart, Amy znalazła dla mnie odpowiedni projekt.”

Scenarzysta Kurt Wimmer zakładał początkowo, że rola Salt będzie zagrana przez mężczyznę. Zasadnicza zmiana nastąpiła jednak wówczas, kiedy filmowcy wpadli na pomysł, że to właśnie nagrodzona Oskarem Jolie i jedna z niewielu aktorek, które są w stanie udźwignąć film akcji, powinna zagrać tytułową rolę.

W filmie, Evelyn Salt, agentka CIA, musi udowodnić swoją niewinność, kiedy jeden ze zdrajców twierdzi, że to właśnie ona jest wtyczką, która pociągnie za spust w Dniu X – dniu, w którym uśpieni rosyjscy szpiedzy aktywują się i rozpoczną wojnę przeciwko Stanom Zjednoczonym.

„Dzień X ciągle pozostaje kontrowersyjnym tematem w szeregach CIA,” mówi Jolie. „Niektórzy uważają, że jest to zupełny nonsens, inni wierzą, że to prawda, ponieważ agenci byli już w niektórych przypadkach aktywowani. Kiedy po raz pierwszy zajęliśmy się tym tematem, mieliśmy wrażenie, że jest w tym trochę fikcji. W trakcie zdobywania kolejnych informacji, odkryliśmy jednak, że jest to bardziej realne, niż kiedykolwiek mogliśmy przypuszczać. Prawda jest naprawdę dziwniejsza od fikcji”.

Reżyserii filmu podjął się mistrz thrillera politycznego Phillip Noyce (Stan zagrożenia i Czas patriotów): „Powód, dla którego chciałem zrobić ten film jest prosty – po przeczytaniu scenariusza, miałem ochotę zobaczyć na ekranie. Zapłaciłbym, żeby go obejrzeć w kinie,” mówi Noyce. „Tekst Kurta był oszałamiającą mieszanką faktów historycznych i fikcji. Był to idealny przepis na rzadki dzisiaj rodzaj filmu, który jednocześnie zadowala umysł i podrażnia zmysły.”

Sprawdźcie więc, czy na Was również "Salt" podziała tak...wszechstronnie ;)


Salt (thriller, akcja, 2010, USA, 100 min)
premiera kino: 27 sierpnia 2010 (Polska) 2010-08-27 21 lipca 2010 (Świat)
premiera DVD/Blu-ray: 2 grudnia 2010


reżyseria: Phillip Noyce
obsada: Angelina Jolie, Liev Schreiber, Chiwetel Ejiofor, Daniel Olbrychski i Zoe Lister JonesNAJNOWSZE