Oscary - polskie filmy

i

Autor: youtube.com/user/semafortv screen youtube.com

Oscary: polskie filmy i twórcy ze statuetką na koncie. Jest ich więcej, niż myślisz!

2019-02-24 10:34

Oscary: polskie filmy i twórcy filmowi z naszego kraju zdobyli więcej nagród Akademii Filmowej, niż mogłoby się wydawać. Komu udało się otrzymać tę najsłynniejszą nagrodę w dziedzinie filmowej?

Oscary: polskie filmy oraz polscy twórcy byli już wielokrotnie nagradzani przez Akademię Filmową. Niestety, nie o wszystkich nadal pamiętamy. Warto jednak przypomnieć sobie, jakie polskie osiągnięcia z dziedziny kinematografii zostały uhonorowane Oscarem. Ta historia sięga aż 1941 roku! Przedstawiamy listę wybranych polskich filmów i twórców wyróżnionych tą nagrodą.

Oscary 2019 - wyniki i nominacje. Pełna lista filmów

Oscary: polskie filmy i twórcy nagrodzeni statuetką

Pierwszym Polakiem, który otrzymał Oscara, był Anton Grot, hollywoodzki scenograf i reżyser pochodzący ze wsi w województwie kujawsko-pomorskim. Grot został nagrodzony honorową statuetką w 1942 roku za osiągnięcia techniczne, których dokonał w studiu Warner Bros. Rok później Oscara otrzymał Leopold Stokowski - brytyjski dyrygent polskiego pochodzenia - za muzykę do disneyowskiego filmu 'Fantazja'. W 1983 roku film 'Tango' zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Produkcja ta została stworzona w łódzkiej wytwórni Se-ma-for. To zresztą nie jest jedyny film wyprodukowany przez Se-ma-for z Oscarem na koncie: w 2008 roku w tej samej kategorii został nagrdzony film 'Piotruś i wilk'.

Do najważniejszych nagród, które zdobyli Polacy, należy zaliczyć jeszcze dwa Oscary należące do operatora filmowego Janusza Kamińskiego ('Lista Schindlera', 'Szeregowiec Rayan), statuetkę kompozytora Jana A.P. Kaczmarka ('Marzyciel'), reżysera Romana Polańskiego ('Pianista'), reżysera Andrzeja Wajdy (honorowa statuetka za całokształt twórczości) oraz nagrodę z 2015 roku za film 'Ida' w bardzo ważnej kategorii - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.