Nie żyje Jerzy Gruza. Zawdzięczamy mu m.in. Czterdziestolatka

2020-02-16 13:16
Jerzy Gruza
Autor: VIPHOTO/East News

Bardzo smutna wiadomość dla wszystkich fanów polskiej kinematografii. Nie żyje popularny polski i scenarzysta - Jerzy Gruza. Na przestrzeni lat, stworzył on wiele polskich filmów i seriali, które na zawsze zapisały się na kartach polskiej rozrywki. Jakie hitowe produkcje mu zawdzięczamy? Sprawdź na EskaCINEMA.pl.

Jerzy Gruza nie żyje - ta smutna informacja obiegła sieć w niedzielę, 16 lutego 2020 roku. Jak poinformował rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którego Jerzy Gruza był wieloletnim członkiem, ceniony reżyser zmarł w nocy, w wieku 87 lat.

Jerzy Gruza urodził się w 1932 roku w Warszawie i do końca życia związany był z tym miastem, choć dyplom na Wydziale Reżyserii odebrał w Łodzi, mając już na swoim koncie kilka kultowych produkcji, które znają wszyscy Polacy. Dodatkowo, był także dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, w latach 1984 - 1991. To właśnie on wyreżyserował takie sztuki jak Skrzypek na dachu czy Jesus Christ Superstar.

Jerzy Gruza - filmy i seriale

Przez lata swojej kariery, Jerzy Gruza stworzył kilkadziesiąt produkcji filmowych, cenionych zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Do najpopularniejszych tytułów, które zawdzięczamy zmarłemu reżyserowi, należą: Czterdziestolatek, Wojna domowa, Dzięcioł oraz Pierścień i Róża. W 2017 roku, podczas 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Jerzy Gruza został nagrodzony statuetką Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

NAJNOWSZE