Tomasz Kot i Piotr Fronczewski - Akademia Pana Kleksa

i

Autor: AKPA

Akademia Pana Kleksa

Jak dobrze znasz Akademię Pana Kleksa? Tylko prawdziwi fani poradzą sobie z tym quizem

2024-07-02 13:40

"Akademia Pana Kleksa" to książka, a w zasadzie trylogia, którą napisał Jan Brzechwa. Mało kto wie, że to nie jest prawdziwe imię i nazwisko autora! 40 lat temu powstał kultowy film, opisujący przygody Adasia Niezgódki oraz innych członków Akademii. Najnowsza odsłona "Akademii Pana Kleksa" miała swoją premierę w 2024 roku. Jak dobrze pamiętasz przygody figlarnych chłopców? Sprawdź się w naszym quizie!

"Akademia Pana Kleksa" to powieść napisana przez Jana Brzechwę, a dokładniej Jana Wiktora Lesmana, który działał pod pseudonimem "Jan Brzechwa". Książka powstała w 1946 roku i opisuje przygody dwunastoletniego, rudego Adasia Niezgódki. Na podstawie powieści Brzechwy, powstał film, który zapisał się w polskiej historii kinematografii jako jeden z najbardziej kultowych. "Akademia Pana Kleksa" z 1983 roku ma już 40 lat! W 2024 roku odbyła się premiera najnowszej "Akademii Pana Kleksa", której reżyserem jest Maciej Kawulski.

Piotr Frączewski namaścił Tomasza Kota na swojego następcę do roli Pana Kleksa!

Ciekawostki ze świata "Akademii Pana Kleksa"

Być może wiele osób, w tym najwierniejszych fanów - pamięta przebieg fabuły filmu, ale nie każdy wie, jak powstawała cała produkcja. Na samym początku, Pana Kleksa miał zagrać Jan Kobuszewski, który wycofał się ze względów zdrowotnych, a jego miejsce zajął Piotr Fronczewski. Trudno wyobrazić sobie kogoś innego w roli Ambrożego Kleksa, niż właśnie Fronczewskiego. Zanim Sławomir Wronka przyjął propozycję wcielenia się w Adasia Niezgódkę, tę samą propozycję usłyszał Rafał Trzaskowski - obecny Prezydent Warszawy. Sławomir Wronka - filmowy Adaś, dziś jest polskim fizykiem jądrowym.

W Mistrza i nauczyciela Ambrożego Kleksa, Doktora Paj-Chi-Wo - wcielił się znany artysta kabaretowy Wiesław Michnikowski. Chłopiec, który zagrał rolę Adolfa, lalki stworzonej przez Golarza Filipa, zdobył ją przypadkowo. Robert Pluciński przybył na casting spóźniony i doprowadził do istnej rewolucji w miejscu przesłuchania - wylał na kogoś kawę, potrącił kelnerkę, zrzucił serwetki ze stolika - a to wszystko, co zrobił przez swoje gapiostwo, spodobało się twórcom filmu na tyle, że postanowili obsadzić go w roli niesfornego Adolfa.

Warto zwrócić uwagę również na to, że "Akademia Pana Kleksa" nie tylko przedstawiana była jako film, ale również jako ekranizacje sceniczne, które podbiły serca i zainteresowanie widzów. Pierwsza i druga książka z trylogii Jana Brzechwy, doczekała się swojej ekranizacji. Trzecia część, również pojawiła się w adaptacji filmowej, ale była inna niż wszystkie, ponieważ przedstawiono ją jako film aktorsko-animowany. Kolejne adaptacje filmowe trylogii Brzechwy to: "Podróże pana Kleksa", "Pan Kleks w kosmosie" i "Tryumf Pana Kleksa".

"Akademia Pana Kleksa" w 2024 roku

"Akademia Pana Kleksa" to film familijny z gatunku fantasy. Reżyserem jest Maciej Kawulski, który odpowiada za powstanie takich filmów jak: "Jak pokochałam gangstera", "365 dni" i "Underdog". W głównej roli Pana Kleksa, widzowie zobaczą Tomasza Kota, a postać Adasia Niezgódki została zastąpiona na Adę Niezgódkę, w którą wcieli się Antonina Litwiniak.

Cała konwencja filmu i historii jest zachowana w najnowszej odsłonie "Akademii Pana Kleksa", a jedyną różnicą - zarówno z książką jak i adaptacją z 1983 roku, ma być postać Adasia, jako dziewczynki Ady. Premiera filmu odbyła się 5 stycznia 2024 roku. Wiele osób zarzuca tej produkcji zbyt duże nadużycie science-fiction.

Akademia Pana Kleksa - piosenki z bajki wzruszą, ale i dodadzą energii!

Już teraz możecie sprawdzić swoją wiedzę w naszym quizie - odpowiedzi na wszystkie pytania znają tylko najwięksi fani "Akademii Pana Kleksa"!

Jak dobrze znasz Akademię Pana Kleksa? Arcytrudny quiz dla fanów
Pytanie 1 z 20
Jakie prawdziwe imię i nazwisko nosił autor Akademii Pana Kleksa?