Hej, Skarbie (2009) KINO

2010-11-04 11:46
Foto
Autor: eska.pl/cinema Ilustracja zastępcza

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od małego kroku.

Zdobywca trzech nagród na festiwalu Sundance w 2009 roku, w tym nagrody Grand Prix i nagrody publiczności, "Hej, skarbie" Lee Danielsa to ekscytujący, szczery i pełen nadziei film o zdolności jednostki do przezwyciężania słabości.

Osadzony w realiach roku 1987 opowiada historię Claireece „Precious” Jones (Gabourey Sidibe) – osamotnionej szesnastolatki, po raz drugi w ciąży z ciągle nieobecnym ojcem, wykorzystywanej przez okrutną matkę (Mo’Nique). Szkoła to istny świat chaosu, w którym Precious udaje się osiągnąć dobre wyniki pomimo skrywanego sekretu – nie potrafi pisać ani czytać.

Precious nie poddaje się pomimo trudności. Z pozoru niewzruszona, jest uważnym obserwatorem otaczającego ją świata, pełną ciekawości młodą kobietą z niezachwianym poczuciem, że wszystko, co się zdarza, zdarza się dla niej.
Zagrożona wydaleniem otrzymuje szansę przeniesienia do alternatywnej szkoły Each One/Teach One. Dla Precious obce jest pojęcie „alternatywny,” ale instynkt podpowiada jej, że to okazja, na którą czekała.
Tam, podczas warsztatów literackich, prowadzonych przez cierpliwą, ale stanowczą panią Rain , Precious odbywa podróż, która ze świata ciemności, bólu i niemocy prowadzi ją do miłości i pewności siebie.

Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści „Push” Sapphire. W postać Precious Daniels autorka wprowadziła własne wspomnienia z dzieciństwa.
"Push” to pierwsza powieść pióra Sapphire, nowojorskiej poetki, znanej wcześniej ze zbiorów wierszy i prozy „American Dreams” (1994) - pełnych surowych i ostrych portretów ludzi zniszczonych przez biedę, przemoc i wykorzystanie.

Hej, skarbie / Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009, USA, 110 minut)
Premiera: Świat 16 stycznia 2009, Polska 5 listopada 2010

Reżyseria: Lee Daniels
Obsada: Gabourey Sidibe, Mo’Nique, Paula Patton, Lenny Kravitz


NAJNOWSZE