Dlaczego Toy Story to film przełomowy? Jak jedna animacja zmieniła współczesne kino? 

2022-01-24 18:04 Leon Pietrzak
Toy Story
Autor: PIXAR ANIMATION STUDIOS/WALT DISNEY PICTURES / Album/EAST NEWS

Klasyk kina dziecięcego, ale uwielbiany przez miliony dorosłych. Kto z nas nie oglądał Toy Story? To kultowa już animacja, która bije rekordy oglądalności i cieszy się niesłabnącą popularnością. To film przełomowy, który zmienił współczesne kino. Co osiągnęła animacja Pixara i co z tą bajką ma wspólnego założyciel Apple, Steve Jobs?

Toy Story to animacja, która znalazła się na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów stulecia według Amerykańskiego Instytutu Filmowego. To bajka z gwiazdorską obsadą, która zmieniła również oblicze współczesnej animacji. Widzowie na całym świecie byli pod wrażeniem, jak wychodzili z kinowych sal w 1995 roku. Tak, w 1995 roku! Właśnie wtedy swoją premierę miała pierwsza część Toy Story. Przypomnijmy, że film opowiada o zabawkach Andy’ego, którego ulubionym przedmiotem jest kowboj o imieniu Chudy. Młody bohater ma naprawdę sporo zabawek, a w dniu urodzin dostaje jeszcze jedną - astronautę Busza Astrala, który zastępuje Chudego i staje się jego najlepszą zabawką. Podczas nieobecności ludzi, wszystkie zabawki ożywają i nagle okazuje się, że mają swój świat. Zazdrosny kowboj chce pozbyć się Astrala, ale pomysł nie spotyka się z uznaniem wśród innych zabawek i ostatecznie astronauta dołącza do ekipy. Problemem jest sąsiad Andy’ego, który dostaje w swoje ręce dwie najważniejsze zabawki chłopca i zamierza wysadzić je w powietrze. Buzz i Chudy muszą uciekać! Ponoć takiej fabuły zazdrościł Pixarowi sam Disney. Ale właściwie dlaczego Toy Story to taki wyjątkowy film?

Stranger Things 4, Skazana, Euforia 2 [NOWOŚCI Netflix, Player, HBO] | ESKA XD - Hotplota #39

Toy Story - ciekawostki. Dlaczego to przełomowy film?

W roku 1995 film Toy Story zmienił na zawsze oblicze współczesnej animacji. Sprawił, że rysunek stracił na rzecz rewolucyjnej technologii. Toy Story było PIERWSZĄ animacją w całości wygenerowaną i stworzoną na komputerze. Dzięki temu, szefowie studia Pixar stali się najważniejszymi graczami w Hollywood. Prawie wszystkie inne studia zaczęły brać z nich przykład i kolejne animacje były tworzone już wyłącznie za pomocą komputera. Toy Story było również drugim najbardziej kasowym filmem w 95 roku, a jednocześnie pierwszym w portfolio Pixara. Co więcej, to była pierwsza i na ten moment ciągle jedyna animacja, która dostała Oscara za specjalne osiągnięcia. Film spotkał się z bardzo dobrą reakcją krytyków. W wielu rankingach 100% z 90 recenzji były pozytywne, a średnia ocen wynosiła ponad 9 na 10. Ciekawostką jest, że Steve Jobs kupił kiedyś studio animacji komputerowej, które ostatecznie przejął Pixar. Jobs został wtedy dyrektorem generalnym firmy i to on, razem z trzema innymi osobami, wyprodukował słynne Toy Story. Bajka doczekała się oczywiście kontynuacji w 1992 roku (Toy Story 2), która również osiągnęła sukces artystyczny i komercyjny. W 1999 pojawiło się Toy Story 3, a ostatnia z serii w 2019. Kto wie, może powstanie jeszcze piąta odsłona przygód szalonych zabawek. Wszystko przed nami!

Sonda
Czy jesteś fanem Toy Story?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE