Kontenery pod USK już działają. Sprawdź, jak wyglądają badania [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-03-10 20:03

Od środy pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym działają kontenery. Takie działania podjęto w związku z szalejącym w Polsce koronawirusem. W obiektach pacjenci będą przechodzili wstępną kwalifikację medyczną. Jak będzie wyglądała? Szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Koronawirus: Konternety przy USK w Białymstoku. Wstępna kwalifikacja pacjenta od 11 marca 2020

W poniedziałek, 9 marca, na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zaczęto montować niebieskie kontenery. Pojawiły się przed SOR przy ul. Skłodowskiej-Curie, a także przed szpitalem zakaźnym przy ul. Żurawiej. We wtorek odbyły się tam ćwiczenia. Ponieważ wszystko poszło zgodnie z planem i przewidywaniami, od środy, 11 marca, wszyscy wchodzący do szpitala będą przechodzić w kontenerach przy USK wstępne badania.

Zobacz: Białystok szykuje się na koronawirusa? Przed szpitalem stanęły kontenery [ZDJĘCIA]

Kontenery przy USK. Jak będą wyglądać badania?

Od środy każdy pacjent wchodzący do szpitala będzie przechodził wstępną kwalifikację, tj. mierzenie temperatury (bezkontaktowo) i wypełnienie ankiety. Nie będą to badania zaawansowane. 

- W USK nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa - zapewnił na wstępie konferencji prasowej dyrektor USK w Białymstoku Marek Karp. - Obsługa będzie zadawała kilka pytań, które pozwolą na kwalifikację, czy pacjent może bezpiecznie wejść na teren szpitala, czy też, z przyczyn epidemiologicznych, powinien od razu udać się na izbę przyjęć przy ul. Żurawiej - tłumaczył dyrektor.

Obostrzenia dotyczą wszystkich, którzy chcą wejść do głównego budynku szpitala. Do poradni zlokalizowanej w innym budynku (tzw. blok M) szpitala można wchodzić normalnie.

Koronawirus: lista szpitali

Pomieszczenia kontenerowe (miejsce badań) i namiot (poczekalnia) znajdują się obok wejścia głównego szpitala. Badania w środku zająć mają nie więcej niż 5 minut. Osoby, które nie przejdą kwalifikacji, będą musiały zgłosić się do szpitala zakaźnego. Natomiast te, które chcą skorzystać z usług poradni czy przychodni rodzinnej, wchodzą normalnie, przez wejście w tzw. bloku M.

Istotną jest również kwestia odnośnie porodów i kobiet ciężarnych. Panie w ciąży mogą wchodzić do szpitala przez izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą (od strony ul. Skłodowskiej), czyli tak jak wcześniej. Tam też będzie działał punkt kontrolny ze wstępną kwalifikacją.

Koronawirus w Polsce. Najważniejsze informacje - sytuacja, objawy, potwierdzone przypadki [11.03.2020]

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek ogłoszono u 65-latka z Zielonej Góry, który wrócił do naszego kraju z Niemiec. W województwie podlaskim uruchomiono stan podwyższonej gotowości, a także zakazano odwiedzin w szpitalach. Chcesz znać bieżącą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce? Wiedzieć, gdzie się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy? Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Koronawirus z Chin w Polsce. Gdzie się zgłaszać? Lista szpitali i placówek

W związku z koronawirusem - objawami, podejrzeniami czy w celach profilaktycznych - w województwie podlaskim można zgłaszać się do następujących placówek:

  • Augustów, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, ul. Szpitalna 12
  • Bielsk Podlaski, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, ul. Kleszczelowskiego 1
  • Hajnówka, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, ul. Doc. Adama Dowgirda 9
  • Grajewo, Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela, ul. Konstytucji 3 Maja 34
  • Suwałki, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera, ul. Szpitalna 60
  • Łomża, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 11
  • Białystok, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa, ul. Waszyngtona 17
  • Białystok, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Żurawia 14

Koronawirus z Chin w Polsce. Co musisz wiedzieć?

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE