ZMIANY w Polskim Ładzie. To KONIEC ulgi dla klasy średniej! Co jeszcze zapowiedział rząd?

i

Autor: Pixaby ZMIANY w Polskim Ładzie. To KONIEC ulgi dla klasy średniej! Co jeszcze zapowiedział rząd?

ZMIANY w Polskim Ładzie. To KONIEC ulgi dla klasy średniej! Co jeszcze zapowiedział rząd?

2022-03-24 9:40

Zmiany w Polskim Ładzie. Rząd zapowiada kolejną rewolucję w systemie podatkowym. Zlikwidowana ma zostać m.in. ulga dla klasy średniej. To jednak jeszcze nie wszystko. Zmian przedstawionych przez Ministerstwo Finansów i premiera Mateusza Morawieckiego jest dużo więcej. Czytajcie w naszym materiale.

Zmiany w podatkach. Rząd zapowiada poprawki w Polskim Ładzie

Polski Ład został wprowadzony 1 stycznia 2022 roku. Wiele osób nie patrzy jednak na niego przychylnie. Pojawiły się też głosy, że został on niedopracowany. Część grup zawodowych skarżyło się, że ich wynagrodzenie mocno się zmieniło - niekoniecznie w pozytywnym aspekcie.

Do tego dochodzi wysoka inflacja oraz wojna w Ukrainie. W związku z tym przedstawiciele rządu zdecydowali na zmiany w Polskim Ładzie. Jak będą wyglądać? Już wcześniej minister finansów Artur Soboń zapowiedział, że "zmiany mają być albo pozytywne, albo neutralne, bo tylko takie zmiany mogą być wprowadzane w trakcie roku podatkowego". Dodał także, że do konsultacji społecznych zostaną zaproszeni m.in. księgowi, doradcy podatkowi oraz dostawcy IT.

Jakie zmiany w podatkach i Polskim Ładzie? Na proponowanych zmianach podatkowych ma zyskać blisko 13 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa wyniesie 15 mld zł rocznie.

ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE

  • od 1 lipca 2022 r. obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali
  • wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej
  • likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej; zmiana dotyczy 3,1 mln osób
  • kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł - bez zmian
  • powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców; wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł
Sean Penn z prywatną wizytą w krakowskim domu fundacji Core opiekującej się uchodźcami z Ukrainy.

Szef rządu przekazał też, że w projekcie zmian podatkowych, który ma trafić do konsultacji, wprowadzony ma zostać mechanizm osłonowy związany z 1 proc. podatku przeznaczanego przez osoby indywidualne na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Proponujemy taką trwałą, dobrą zmianę dla wszystkich podatników, możliwą ze względu na to, że naprawiony system podatkowy, naprawiony system budżetowy, daje nam przestrzeń do tego typu zmian - powiedział premier.

MF zakłada, że zmiany, które przekazało w czwartek do konsultacji wejdą w życie od 2023 r., ale będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 r.

Sonda
Czy zmiany w Polskim Ładzie są słuszne?

Jak uporządkować własne finanse i domowy budżet?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak uniknąć finansowych kłopotów!

Listen to "Budżet domowy bez tajemnic" on Spreaker.