Zjawiskowe OBŁOKI SREBRZYSTE powracają! Co to takiego i kiedy można je zobaczyć?

i

Autor: Wikimedia Commons Zjawiskowe OBŁOKI SREBRZYSTE powracają! Co to takiego i kiedy można je zobaczyć?

Zjawiskowe OBŁOKI SREBRZYSTE powracają! Co to takiego i kiedy można je zobaczyć?

2021-05-27 10:44

Obłoki Srebrzyste znów będzie można zobaczyć na polskim niebie! Niezwykłe zjawisko astronomiczne przypominające wyglądem zorzę polarną występuje z reguły od końca maja aż do końca lipca w czasie trwania tak zwanych białych nocy. Czym są Obłoki Srebrzyste, kiedy i gdzie można je oglądać? Szczegółowe informacje na ten temat w materiale poniżej.

Większość kraju ogarnęły białe noce, podczas których można obserwować niesamowite widoki takie jak np. Obłoki Srebrzyste. Bardzo jasne i wyraźne Obłoki Srebrzyste wyglądają wręcz zjawiskowo. Rok temu ukazały się między innymi mieszkańcom województwa śląskiego. Zdjęcia możecie zobaczyć TUTAJ: Śląskie. Zjawiskowe Obłoki Srebrzyste na niebie. Pięknie to wygląda! Zobaczcie [GALERIA]. Magiczne obłoki srebrzyste uchwycił także leśniczy z Nadleśnictwa Elbląg: Magiczne zjawisko na nocnym niebie. To nie zorza polarna! [WIDEO]

Czym są Obłoki Srebrzyste?

Obłoki Srebrzyste są polarnymi chmurami mezosferycznymi obserwowanymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu.

– To zjawisko z pogranicza meteorologii i astronomii - najwyższy znany rodzaj chmur, który tworzy się na wysokości 80-100 km, a więc praktycznie na granicy kosmosu. W czasie okolic przesilenia letniego wilgoć znad Aktyki unosi się bardzo wysoko, aż do mezosfery, gdzie tworzy kryształki lodu wokół opadającego do atmosfery pyłu kosmicznego (głównie pozostałości po zjawiskach meteorów). Utworzone w ten sposób chmury pierzaste zachowują się jak gigantyczne zwierciadło zawieszone nad Arktyką, które odbija światło słoneczne w stronę nocnej strony planety. Z tego powodu obserwowane nocą nisko nad północnym horyzontem, zdają się mienić błękitno-elektrycznym blaskiem – tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii prowadzący stronę na Facebooku "Z głową w gwiazdach".

Magiczny widok na niebie w lesie Nadleśnictwa Elbląg

Wyglądem mogą niekiedy przypominać zorzę polarną. – Przybierają kształt białawych smug złożonych z bardzo małych kryształków lodu, czasami chaotycznie „poplątanych” ze sobą, bądź zafalowanych pasm lub wałów występujących pojedynczo lub w grupie (często równoległych do siebie). Czasami mogą występować również w kształcie wirów lub pierścieni. Cechą charakterystyczną tych chmur jest ich szarawe lub niebieskawe zabarwienie, czym odróżniają się od typowych chmur troposferycznych oraz nocnego nieba. Jeśli oświetla je wschodzące bądź zachodzące Słońce, mogą również przybierać żółtawe lub czerwone zabarwienie – objaśniają Polscy Łowcy Burz.

Obłoki Srebrzyste – kiedy i gdzie występują?

Obłoki Srebrzyste z reguły pojawiają się na niebie od końca moja do końca lipca, około 60-120 minut po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Należy wypatrywać ich nad połnocno-zachodnim lub północno-wschodnim horyzontem.

– W Polsce w zależności od wysokości Słońca, obłoki mogą być obserwowane przez całą noc (np. podczas letniego przesilenia) lub przez jego część - np. 1-2 godziny po zmierzchu lub przed świtem (w drugiej połowie lipca bądź pod koniec maja). Najłatwiej można zaobserwować obłoki srebrzyste podczas bezchmurnego nieba; trudności narastają wtedy, gdy chmury te nie wykazują szczegółów strukturalnych oraz są przesłaniane przez chmury troposferyczne – informują Polscy Łowcy Burz.

Jak zauważa Karol Wójcicki, w ubiegłym roku mogliśmy obserwować jedne z najpotężniejszych Obłoków Srebrzystych ostatnich lat, które obserwowane z centralnej Polski, sięgały okolic 10° nad południowym horyzontem, rozlewając się na praktycznie całe niebo. A jak będzie w tym roku? – W tym roku aktywność słoneczna jest już wyraźnie większa, co może niekorzystnie wpłynąć na zjawisko NLC. Z drugiej jednak strony, jak donosi Lynn Harvey z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej Uniwersytetu Kolorado, rok 2021 jest jednym z najbardziej wilgotnych lat w danych satelity AIM. W ciągu ostatnich 14 lat tylko dwa razy rejestrowano w Arktyce więcj wilgoci, która służyła powstawaniu Obłoków Srebrzystych – podaje popularyzator astronomii.