Magiczne zjawisko na nocnym niebie. To nie zorza polarna! [WIDEO]

2020-07-03 11:52

Tajemnicze zjawisko na niebie to niestety nie zorza polarna, ale... coś równie niesamowitego! Leśniczy z Nadleśnictwa Elbląg uwiecznił na filmie magiczny widok obłoków srebrzystych nad nocnym lasem. Jak powstaje to zjawisko i kiedy najlepiej je obserwować? Więcej przeczytasz na olsztyn.eska.pl.

Spis treści

  1. Obłoki srebrzyste na nocnym niebie w Nadleśnictwie Elbląg
  2. Czym są obłoki srebrzyste?
  3. Kiedy możemy oglądać na niebie obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste na nocnym niebie w Nadleśnictwie Elbląg

Las pod osłoną nocy jest niezwykle tajemniczy, zwłaszcza kiedy na niebie można podziwiać tak spektakularne widoki, jakimi są tzw. obłoki srebrzyste. Te można było zobaczyć na nocnym niebie w Nadleśnictwie Elbląg.

- Wybieracie się czasem do lasu w nocy? Warto! Las w ciemności jest niesamowity. A zadzieracie czasem głowę, żeby w nocy spojrzeć w niebo? My dziś proponujemy to wszystko połączyć bo wtedy może zdążyć się prawdziwą magia. - opisują leśniczy.

Magiczny widok na niebie w lesie Nadleśnictwa Elbląg

Czym są obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste są polarnymi obłokami mezosferycznymi. - Wyglądem przypominają chmury Cirrus lub Cirrostratus występujące przed świtem lub po zmierzchu na wysokości ok. 80-85 km powyżej poziomu powierzchni ziemi. Przybierają kształt białawych smug (rzadziej włóknistych) złożonych z bardzo małych kryształków lodu, czasami chaotycznie „poplątanych” ze sobą, bądź zafalowanych pasm lub wałów występujących pojedynczo lub w grupie (często równoległych do siebie). Czasami mogą występować również w kształcie wirów lub pierścieni. Cechą charakterystyczną tych chmur jest ich szarawe lub niebieskawe zabarwienie, czym odróżniają się od typowych chmur troposferycznych oraz nocnego nieba. Jeśli oświetla je wschodzące bądź zachodzące Słońce, mogą również przybierać żółtawe lub czerwone zabarwienie. - tłumaczą Polscy Łowcy Burz.

Nocne obłoki świecące tworzą się z maleńkich kryształków lodu na drobinkach pyłu, prawdopodobnie o pochodzeniu kosmicznym.

Kiedy możemy oglądać na niebie obłoki srebrzyste?

Występują one późną wiosną lub wczesnym latem głównie w Europie Północnej i częściowo Środkowej, Rosji i Kanadzie. Rzadziej widoczne są w takich państwach jak Hiszpania, Włochy czy Turcja. A w Polsce?

- W Polsce w zależności od wysokości Słońca, obłoki mogą być obserwowane przez całą noc (np. podczas letniego przesilenia) lub przez jego część - np. 1-2 godziny po zmierzchu lub przed świtem (w drugiej połowie lipca bądź pod koniec maja). Najłatwiej można zaobserwować obłoki srebrzyste podczas bezchmurnego nieba; trudności narastają wtedy, gdy chmury te nie wykazują szczegółów strukturalnych oraz są przesłaniane przez chmury troposferyczne. - informują Polscy Łowcy Burz.

Co wiesz o burzy? Sprawdź!

Pytanie 1 z 9
Gdzie najlepiej schronić się przed burzą?