Zielone kulki na liściach - co to takiego? Skąd się biorą?

2022-07-25 9:37
Zielone kulki na liściach - co to takiego? Skąd się biorą?
Autor: Canva.com/ FB Lasy Państwowe Zdjęcie poglądowe

Wyglądają, jak narośl i sprawiają, że z obrzydzeniem odrzucamy podniesiony do góry liść. Czym są zielone ,,twory", które możemy znaleźć na liściach podczas letnich i jesiennych spacerów? Skąd się biorą i czy powinniśmy je odrywać? Dowiecie się z tego artykułu!

Wybieracie się do lasu, zbieracie cała rodziną liście i nagle natykacie się na dziwne narośle! Co to takiego? My już wiemy!

Narośle na liściach w lesie - skąd się biorą?

Niezwykłe zjawisko w swoim wpisie wyjaśniły Lasy Państwowe! Okazuje się, że winę za narośle ponoszą owady z rodziny galasówkowatych, ale także przez wirusy, bakterie, grzyby, nicienie i roztocza

Owady, które są najczęstszymi sprawcami takich narośli, wydzielają substancję podrażniającą tkankę roślinną. To sprawia, że następuje jej nadmierny rozwój, przybierający nietypowe kształty. Tak wytworzony galas stanowi doskonały bufor wokół mieszkającej w środku larwy. Dodatkowo gruba warstwa narośli chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i drapieżnikami. Ponadto miąższ i sok galasa stanowią pożywienie dla rozwijającej się w środku larwy. Z czasem narośl zmieniają barwę, czerwienieją lub brunatnieją a jesienią wraz z liśćmi bądź owocami opadają na ziemię. Po przeobrażeniu z galasa wychodzi dorosły owad.

Cały wpis możecie przeczytać poniżej:

Ile w tobie z ideału?

Pytanie 1 z 7
Często się spóźniasz?
Rowerzysta upadł tuż przed autobusem
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze