Wykryto 18 mutacji koronawirusa w organizmie jednej pacjentki. Jak to możliwe?

i

Autor: Pixabay

Wykryto 18 mutacji koronawirusa w organizmie jednej pacjentki. Jak to możliwe?

2021-01-13 9:15

O 18 mutacjach koronawirusa w organizmie jednej kobiety pisze dziennik "Izwiestija". Mowa o 47-letniej pacjentce z Rosji, ale odkrycie rosyjskich badaczy może dotyczyć wielu zakażonych na świecie.

O tym, że koronawirus, podobnie jak inne wirusy, wiadomo było już od początku pandemii. Dane rosysskich badaczy mogą jednak zaskakiwać - jak podaje PAP, dziennik "Izwiestija" doniósł we wtorek 12 stycznia o 18 mutacjach koronawirusa w organizmie jednej pacjentki - 47-latki. Zdaniem badaczy, wirus zmutował znajdując się długo w osłabionym organizmie.

U zakażonej zdiagnozowano wcześniej chłoniaka, a do zachorowania na COVID-19 doszło w czasie chemioterapii. Testy dawały wyniki pozytywne od kwietnia do września 2020. Naukowcy postanowili zbadać genom koronawirusa w próbkach pacjentki. Okazało się, że wirus przeszedł 18 mutacji, w tym dwie były tożsame z wykrytmi u norek w Danii.

Sonda
Czy planujesz zaczepić się na COVID-19?

Rosyjscy badacze zakładają zatem, że duża liczba mutacji zachodzi w efekcie długiej obecności SARS-CoV-2 w jednym organizmie. Podobnie przypuszczano w przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa.

Zdaniem profesora Konstantina Krutowskiego nie ma jednak podstaw do tego, sądzić, że pojawi się rosyjski wariant wirusa podobny to tego wykrytego na Wyspach.

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Dom trzęsie mi się przez nową obwodnicę