Wybuch Etny

i

Autor: internet / fot. Alessandra Pozzana

Etna ponownie się przebudziła! Słupy lawy miały ponad 600 metrów wysokości! [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-02-11 8:47

Etna znowu się przebudziła. W wyniku erupcji w czwartek 10 lutego wieczorem sycylijski wulkan wyrzucił w powietrze ponad 600-metrową fontannę lawy, której towarzyszyła olbrzymia chmura popiołu i odłamków skalnych, które spadły na pobliskie miasta. W internecie pojawiły się niezwykłe zdjęcia świadków tego wydarzenia.

Wybuch Etny – przerażające widowisko, które podbiło internet

Prawdopodobnie najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny wulkan w Europie Etna w czwartek (10 lutego) zmienił się w istną fontannę ognia. Do erupcji doszło w południowo-wschodnim kraterze. Wulkanolodzy z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii, Obserwatorium Etna za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali, że słupy ognia wyrzucane z krateru miały nawet 500-600 metrów wysokości. Nagrania z erupcji bardzo szybko obiegły sieć i robią olbrzymie wrażenie.

Włoskie media podają, że podczas erupcji wulkan wyrzucił popiół na wysokość prawie 10 kilometrów co stanowi zagrożenie dla lotnictwa. Tą niewątpliwie spektakularną erupcję można było oglądać nie tylko na Sycylii. Wulkaniczne widowisko widoczne było nawet z Katany, Taorminy oraz z Wysp Liparyjskich. Na bieżąco sytuację związaną z erupcją Etny monitoruje Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, Obserwatorium Etna w Katanii. Bardzo wysokie wartości amplitudy drgań wewnętrznych kanałów magmowych świadczą o tym, że mieliśmy do czynienia z bardzo dużą siłą erupcji tego wulkanu. Jak informuje instytut, materiały piroklastyczne wydostawały się na powierzchnię trzema kanałami. Dwa z nich spłynęły kilkaset metrów w kierunku Valle del Bove, trzeci kierował się na południe. Po godzinie 23:00 Instytut poinformował, że lawa nie wydostaje się już z wulkanu. Z krateru nadal wydobywają się kłęby popiołu.

Chmura wulkaniczna ma mieć nawet 8 tys. metrów i przesuwa się w kierunku zachodnim. W związku z tym wprowadzono czerwony alert dla lotnictwa. Loty na Sycylię nadal się odbywają, ale piloci powinni zachować szczególną ostrożność.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!