wojna w Ukrainie - relacja na żywo

i

Autor: Eska.pl

Trwa ostrzał Charkowa. Płonie komenda wojewódzka. Ogromne zniszczenia w mieście. RELACJA LIVE 2.03.2022 [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-03-02 6:02

Trwa wojna w Ukrainie. Od czwartku 24 lutego Ukraińcy bohatersko stawiają czoła rosyjskiemu atakowi. To, co według słów prezydenta Rosji Władimira Putina miało być "specjalną operacją wojskową w Donbasie", okazało się inwazją przeprowadzoną na wielką skalę. Co się dzieje w Ukrainie? Śledź relację na żywo na Eska.pl!

 • W czwartek, 24 lutego, wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy,

 • Mimo ogromnej przewagi przeciwnika, ukraińska armia bohatersko stawiła czoła najeźdźcy,

 • Od początku inwazji, Rosjanie nie poczynili dużych postępów,

 • Opór Rosjanom - poza regularnymi siłami zbrojnymi - stawiają również cywile,

 • Strona ukraińska donosi o tysiącach zabitych i rannych żołnierzy agresora,

 • Ogromne są również straty w rosyjskim sprzęcie,

 • Zachód solidarnie zareagował nałożeniem ostrych sankcji na Rosję,

 • Do Ukrainy z całego świata płynie wsparcie - finansowe oraz materiałowe,

 • Chcesz wiedzieć, co do tej pory działo się w Ukrainie? Czytaj tutaj

Pamiętaj, że relacja jest na bieżąco aktualizowana, więc artykuł może wymagać odświeżenia. Aby to zrobić, kliknij F5, albo >>KLIKNIJ TUTAJ<<.

Relacja live 2.03

04:09

Nagranie wideo z rosyjskiego uderzenia na ukraińską 95. Brygadę Desantowo-Szturmową w Żytomierzu.

04:09

4:21

Prezydent Biden powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin "źle się przeliczył", dokonując inwazji na Ukrainę.

4:23

Aktualna mapa lotów dla rosyjskich samolotów. Większość państw zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji:

4:33

4:46

Żytomierz: bomby spadły na budynek mieszkalny i szpital. Ogromne zniszczenia - więcej w temacie w naszym artykule na Eska.pl 

4:59

Ukraina:

Rosyjski desant wylądował w Charkowie i zaatakował szpital wojskowy

5:17

5:25

Następstwa rosyjskiego ataku na dzielnicę mieszkalną w Borodyance w obwodzie kijowskim.

5:30

Ukraina:

Rosyjskie wojsko zajęło miasto Trościaniec w obwodzie sumskim

5:49

Putin myślał, że NATO nie zareaguje, a on nas podzieli. Mylił się, a my byliśmy gotowi - powiedział  prezydent USA Joe Biden podczas swego pierwszego orędzia o stanie państwa. Jak dodał, zmuszenie Rosji do zapłacenia wysokiej ceny było konieczne, by powstrzymać dalszą agresję.

5:51

Żytomierz: bomby spadły na budynek mieszkalny i szpital. Ogromne zniszczenia - więcej w temacie w naszym artykule na Eska.pl 

5:57

Prezydent Duda po rozmowie z prezydentem Zełenskim: sytuacja jest bardzo trudna; kto może niech pomaga

6:02

Ukraińska wolontariuszka w Krakowie: to, co się dzieje, jest jak koszmar senny.

To, co się dzieje w Ukrainie, jest jak koszmar senny. Nie wierzyłam, że dojdzie do czegoś takiego – powiedziała PAP Ala Adamczuk, która uciekła z kraju ogarniętego wojną i w Krakowie jako wolontariuszka pomaga rodakom.

6:08

O dalsze zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie zaapelował we wtorek w wywiadzie dla "Handelsblatt" minister finansów Niemiec Christian Lindner. Wezwał Niemców zasiadających w radach rosyjskich spółek do rezygnacji.

6:24

We wtorek wieczorem w Przemyślu grupa mężczyzn pobiła trzech obywateli Indii. Jeden z nich potrzebował pomocy medycznej. W Medyce natomiast nożownik zaatakował w sklepie sprzedawcę. Policja uspakaja, zapewniając, że "nie odnotowała zwiększonej ilości przestępstw w związku z sytuacją na granicy". Więcej w tym temacie przeczytacie w naszym artykule na Eska.pl.

6:27

Parlament Europejski przyjął we wtorek rezolucję wzywającą „instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej”. W sieci można podpisać petycję o pilne przyjęcie Ukrainy do Wspólnoty.

6:34

Tak wygląda Charków rano po ciężkiej nocy pod potężnym ostrzałem okupantów.

6:35

Ukraina:

Odparto atak na szpital wojskowy w Charkowie

6:52

Eksplozja w fabryce czołgów w Charkowie.

7:10

Ukraina:

Szef sił zbrojnych: Rosja straciła już więcej żołnierzy niż w I wojnie czeczeńskiej

7:23

Cztery osoby zginęły w rosyjskim ataku na Żytomierz

7:28

Szefernaker: ostatniej doby z Ukrainy przybyło do Polski 98 tys. osób, łącznie ponad 450 tys.

7:29

10 budynków, w tym szpital, uszkodzonych, dwie osoby zabite, 16 rannych - to wynik rosyjskiego nalotu na Żytomierz, jak donosi dziś rano Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy.

7:32

7:36

Ogromne eksplozje w Charkowie. 

7:46

Burmistrz Charkowa mówi, że co najmniej 21 osób zginęło, a 112 zostało rannych podczas ostrzału.

7:53

Doradca szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy opublikował film, na którym widać którym widać atakowany budynek regionalnego departamentu policji w Charkowie. 

7:55

Od dziewięciu godzin trwa pożar w uczelni wojsk pancernych w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, którą w nocy zaatakowano z powietrza – podał portal Suspilne.

8:07

Rozpoczyna się ewakuacja zagranicznych studentów z Charkowa. 

8:10

8:11

Kazachstan nie stoi po żadnej stronie w konflikcie Rosji i Ukrainy, mamy nadzieję na uregulowanie dyplomatyczne – poinformowało MSZ w Nur-Sułtanie, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

8:25

Wołodymyr Zełenski wygłosił nowe przemówienie:

„Dziś Ukraińcy są symbolem niezwyciężoności. Symbolem tego, że ludzie w każdym kraju w każdej chwili mogą stać się najlepszymi ludźmi na ziemi."

8:27

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę, że rosyjskie siły zbrojne zajęły miasto Chersoń na południu Ukrainy - podaje agencja Reutera.

8:32

Od czwartku 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściach z Ukrainą odprawili ponad 453 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy. We wtorek do Polski wjechało 98 tysięcy osób - przekazała w środę Straż Graniczna.

8:37

Wojska rosyjskie ostrzelały szpital położniczy w Mariupolu – poinformowała rada miejska w Telegramie. We Lwowie kobieta po cesarskim cięciu i jej nowo narodzony syn byli ewakuowani do schronu z powodu alarmu przeciwlotniczego.

8:40

W okolicach Mariupola na Ukrainie Rosjanie rozmieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do informacji na telefonach ukraińskich abonentów - ostrzegła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Władze Mariupola zaapelowały do mieszkańców o zmianę odpowiednich ustawień w komórkach - podała agencja Interfax-Ukraina.

8:49

Zniszczone budynki mieszkalne w miejscowości Irpień na obrzeżach Kijowa.

8:55

Centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos na skutek ataku hakerskiego grupy powiązanej z Anonymous straciło kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi - poinformowała w środę agencja Ukrinform.

8:59

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych: W ostatnich 24 godzinach odnotowano ponad 120 tys. prób dezinformacji w polskich mediach społecznościowych w tematach #Ukraina #wojna #Rosja. Widoczna drastyczna radykalizacja grup antyuchodźczych działających głównie w kanałach antycovidowych.

9:03

Źródło Interfax: negocjacje między Ukrainą a Rosją na Białorusi są "możliwe pod koniec tygodnia".

9:06

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu przekazał, że straty Rosjan wynoszą obecnie ponad 6000 żołnierzy.

9:10

Działania Rosji na Ukrainie mają cechy zbrodni wojennych, które nie powinny pozostać bezkarne - podkreślił w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

"Liczne działania Rosji na Ukrainie mają cechy zbrodni wojennych, te zbrodnie są dokumentowane, ufam, że one nie pozostaną bezkarne" - powiedział w środę Kumoch w TVN24.

9:14

Tak wygląda akcja gaszenia pożaru w Charkowie.

9:20

Trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

9:30

Administracja miasta Kijowa poinformowała, że ​​ostatnia noc w mieście była spokojniejsza niż poprzednie. „Kijów nadal przygotowuje się do obrony, budowane są fortyfikacje” – poinformowała administracja. Rano w mieście otwierają się sklepy i apteki, działa transport publiczny i centrala humanitarna.

9:33

Aktualna sytuacja wokół Mariupola. Miasto jest powoli otaczane przez wojska rosyjskie.

9:38

- Wiceprezydent USA Kamala Harris zapewniła mnie o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego oraz o wysłaniu do Polski dodatkowych sił wojskowych USA w odpowiedzi na zaogniającą się sytuację - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

9:42

Premier Mateusz Morawiecki: częścią unijnych sankcji powinna być blokada na ropę, gaz i węgiel z Rosji. KE powinna zdecydować się na embargo na rosyjski węgiel. Rozmawiałem z premierem Australii m.in. o dostawach tego surowca do Polski.

9:46

Alarm przeciwlotniczy we Lwowie.

9:49

Airbus zawiesza wsparcie dla rosyjskich linii lotniczych

Europejski producent samolotów Airbus powiedział, że zawiesił wsparcie dla rosyjskich linii lotniczych i dostawy części zamiennych do Rosji, a centrum inżynieryjne firmy w Rosji zawiesiło wszystkie operacje dla Airbusa zgodnie z sankcjami, podał Reuters.

9:54

- Polska natychmiast chce przestać również importować rosyjski węgiel, rozmawiałem z premierem Australii Scottem Morrsisonem, żeby także stamtąd transportować węgiel do Polski - powiedział w środę na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce premier Mateusz Morawiecki.

9:59

Mer Mariupola Wadym Bojczenko zwrócił się w środę do ukraińskiego sztabu generalnego o wsparcie zbrojne z powodu kontynuowanych rosyjskich ataków na miasto. - Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie - powiedział w ukraińskiej telewizji.

10:05

Rakiety spadają w okolicy lotniska w Odessie.

10:12

- Polska pomaga wszystkim uchodźcom wojennym, niezależnie od kraju pochodzenia; mamy tysiące dowodów i świadectw o wszystkich takich sytuacjach - mówił premier Mateusz Morawiecki. Wzywał też, by nie ulegać manipulacjom i propagandzie Rosji w tej kwestii.

10:18

Apelujemy o zachowanie spokoju i nieuleganie dezinformacji oraz celowo powielanym #FakeNewsom, które mają na celu wywołanie niepokojów – napisano w środę na Twitterze podkarpackiej policji.

10:25

Lewica chce, by wszyscy Ukraińcy w Polsce otrzymali numery PESEL. - To by bardzo w Polsce pomogło, a to nie jest jakiś wielki problem - powiedział Włodzimierz Czarzasty podczas swojej środowej wizyty w mediach.

10:31

Energodar. Tysiące cywilów zablokowało drogę, zwykli mieszkańcy nie chcą widzieć „rosyjskich wyzwolicieli”.

10:38

Aleksiej Nawalny wezwał do walki z tą wojną - i pójścia na protesty:

"My, Rosja, chcemy być narodem pokoju. Niestety, mało kto nas teraz tak nazywa.

Ale przynajmniej nie stańmy się narodem przerażonych milczących ludzi. Tchórze, którzy udają, że nie zauważają agresywnej wojny rozpętanej przez naszego ewidentnie szalonego cara przeciwko Ukrainie. Nie mogę, nie chcę i nie będę milczeć, obserwując, jak pseudohistoryczne bzdury o wydarzeniach sprzed 100 lat stały się dla Rosjan pretekstem do zabijania Ukraińców, a ci, którzy się bronią, zabijają Rosjan.

Lata dwudzieste XXI wieku, a my oglądamy wiadomości o ludziach płonących w czołgach i bombardowanych domach. Oglądamy w telewizji realne zagrożenia wybuchu wojny nuklearnej.

Jestem z ZSRR. Urodziłem się tam. I główne zdanie stamtąd - z mojego dzieciństwa - "walka o pokój". Wzywam wszystkich do wyjścia na ulice i walki o pokój.

Putin to nie Rosja. A jeśli jest teraz w Rosji coś, z czego możesz być najbardziej dumny, to jest to 6835 osób, które zostały zatrzymane, ponieważ – bez żadnego wezwania – wyszły na ulice z transparentami „nie dla wojny”. (...)

Nie możesz czekać. Gdziekolwiek jesteś. W Rosji, na Białorusi czy po drugiej stronie globu. Idź na główny miejsce swojego miasta w każdy dzień powszedni o 19.00 oraz o 14.00 w weekendy i święta.

Wszystko ma swoją cenę i teraz, wiosną 2022 r., musimy tę cenę zapłacić. Nikt inny. Nie bądźmy przeciw wojnie. Walczmy z wojną.

10:45

W ciągu ostatnich 24 godzin postępy rosyjskiej inwazji na Ukrainę były ograniczone, co wynika z trudności logistycznych oraz silnego oporu ukraińskiego - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

10:48

„W Mozyrzu (Białoruś) wszystkie kostnice są zatłoczone, większość z nich to etniczni Czeczeni. Wydano instrukcje długoterminowego przechowywania ciał, aby nie dowiedzieli się w Czeczenii o rzeczywistych stratach Sił Zbrojnych” – Anna Krasulina, przedstawicielka białoruskiej opozycji, podczas audycji na kanale TV Ukraina 24.

10:53

Burmistrz miasta Konotop oświadczył mieszkańcom, że okupanci postawili ultimatum - albo podda im miasto, albo całkowicie je zniszczą. Na pytanie "poddać czy walczyć", zebrani odpowiedzieli zdecydowanie: "walczyć".

10:59

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zabrał głos podczas 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie: - Horror, który został narzucony na sąsiadów mojego kraju, spowodował już śmierć i cierpienie, w tym wśród cywilów, i stanowi najbardziej godny potępienia stopień pogwałcenia międzynarodowych praw człowieka - powiedział szef polskiego MSZ.

11:04

W związku z wojną na Ukrainie Niemiecki Związek Policji (GdP) i Niemiecka Federacja Policji (DPolG) ostrzegają przed atakami na rosyjskie lub ukraińskie obiekty w Niemczech. Policja apeluje też o ochronę uchodźców ukraińskich w Niemczech przed rosyjskimi służbami specjalnymi.

11:11

Zawodnicy z Rosji i Białorusi zostali tymczasowo wykluczani z udziału w międzynarodowych turniejach - poinformowała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF). To odpowiedź na agresję wojskową Rosji na Ukrainę.

11:17

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że jeśli miałaby wybuchnąć III wojna światowa, wiązałoby się to z użyciem broni jądrowej i byłaby ona całkowicie destrukcyjna. Ławrow stwierdził, że Rosja stanie w obliczu "prawdziwego zagrożenia", jeśli Kijów pozyska broń jądrową - podaje Reuters, za agencją RIA Nowosti.

11:21

Władimir Putin jako głównodowodzący otrzymuje dane o rosyjskich ofiarach podczas „wojskowej operacji specjalnej” na Ukrainie, ale Kreml nie może ujawnić tych informacji – powiedział dziennikarzom rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

11:26

Amnesty International przeanalizowało zdjęcia, filmy i obrazy satelitarne ze zmasowanych ataków na Ukrainę. Zweryfikowane zostały naruszenia prawa międzynarodowego, które mogą być zakwalifikowane jako zbrodnie wojenne.

11:31

Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili pakiet sankcji wobec Białorusi - przekazało PAP w środę źródło dyplomatyczne w UE. Jak powiedziała ta osoba, są to sankcje gospodarcze, które obejmują wiele sektorów, w tym potasu.

11:38

Informacje o rzekomych gwałtach czy molestowaniu, których mieli dopuszczać się obcokrajowcy przybywający z Ukrainy są fałszywe. Nic takiego nie miało miejsca - podkreślił rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Zaapelował też o zachowanie spokoju i nieuleganie dezinformacji.

11:41

W Ukrainie trwa wojna! Walczący kraj oczekuje teraz naszej pomocy. Wsparcia udzielają nie tylko zwykli ludzie, ale też znane polskie osobistości ze świata muzyki, sportu i mediów oraz politycy. Sprawdźcie, jak angażują się w niesienie pomocy.

11:44

Reuters: Mer Charkowa przekazał, że w mieście trwają regularne naloty, pociski uderzają w dzielnice mieszkaniowe. Dodał, że miasto się nie poddaje.

11:49

Strona rosyjska stwierdziła, że jest gotowa na drugą turę rozmów pokojowych - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rzecznika Kremla. Czy dalsze negocjacje dojdą do skutku?

11:55

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) ostrzega przed wpisami, które mają wywoływać negatywne emocje wobec uchodźców z Ukrainy. Prosimy o krytyczną ocenę treści – radzi NASK.

11:59

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędą się znów rozmowy z Federacją Rosyjską - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

12:02

Hiszpania wyśle broń ofensywną dla broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainy - ogłosił w środę w parlamencie premier Pedro Sanchez. Oznacza to zmianę w stanowisku hiszpańskiego rządu, który dotychczas wykluczał taką możliwość i naraził się przez to na krytykę.

12:06

W Chersoniu ludzie bronili swoich flag, które Rosjanie próbowali im odebrać.

12:12

Mimo inwazji na Ukrainę były kanclerz Gerhard Schroeder trzyma się przyjaźni z Władimirem Putinem i rosyjskich powiązań biznesowych - pisze portal stacji WDR. Przybywa głosów krytykujących byłego kanclerza. Padają oskarżenia o chciwość. "Zawsze tylko brać, brać, brać, brać..." - mówi lokalny polityk SPD.

12:17

To Nowosybirsk. Wiec zwolenników wojny w Ukrainie ogłoszony przez prorządowe media w Rosji i zatwierdzony przez urząd burmistrza. „Marsz solidarności wojska i ludu”. Na wiecu pojawił się dokładnie 1 (jeden) uczestnik i zespół dziennikarzy.

12:23

Wiele restauracji z Podhala, w ramach protestu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wykreśliła ze swojego menu ruskie pierogi. W ich miejsce pojawiają się pierogi ukraińskie. To symboliczny, ale wymowny gest – powiedział PAP Tomasz, właściciel restauracji Polna z Zakopanego.

12:30

Chwytające za serce nagranie pojawiło się na jednym z kont wspierających siły zbrojne Ukrainy. Pokazuje trębacza w wojskowym mundurze, który na szczycie wzniesienia wykonuje narodowy hymn.

12:34

Nasze serca są z ukraińskim środowiskiem filmowym. Jesteśmy w pełni świadomi, że kilku naszych członków walczy z bronią w ręku przeciwko agresorowi. Dlatego wykluczymy filmy rosyjskie z tegorocznej edycji nagród - podkreśliła Europejska Akademia Filmowa w oświadczeniu wydanym po tym, jak z członkostwa w organizacji zrezygnował ukraiński reżyser Siergiej Łoźnica.

12:38

Rosyjscy i białoruscy sportowcy pod neutralną flagą będą mogli rywalizować w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie.

12:44

Zamknięto ambasadę Ukrainy w Moskwie - poinformowano w środę na profilu Euromaidan PR na Twitterze. Ukraińską flagę państwową zdjęto, wejście do placówki zaplombowano, a personel dyplomatyczny placówkę opuścił - poinformowano.

12:48

Według Hromadske w wyniku nalotu uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne, co najmniej trzy z nich spłonęły. Według ratowników zginęły trzy osoby, a 16 innych, w tym siedmioro dzieci, zostało rannych.

12:55

Druga tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę wieczorem – powiedział portalowi Suspilne doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz. Jak dodał, delegacje będą w tym samym składzie co poprzednio. Innych szczegółów nie podał.

13:00

Blisko milion uchodźców opuściło do tej pory Ukrainę.

13:07

W siódmym dniu wojny Ukraińcy rozbili elitarną jednostkę rosyjską pod Charkowem; chodzi o 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych - poinformował w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

13:15

UE zakazała sprzedaży, dostaw i eksportu banknotów w euro do Rosji.

13:21

W Siewierodoniecku (obwód ługański) Rosjanie ostrzelali przedszkole przy Alei Centralnej. W piwnicy wciąż jest około 10 osób (w tym ośmioro dzieci). Podejmowane są kroki w celu ich ewakuacji.

13:26

Centrum Charkowa po ostrzale.

13:33

Świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji, refundowana będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie ustawy – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:36

Ukraińcy wzięli do niewoli Rosjan atakujących Mikołajów.

13:38

Budynek konsulatu Słowenii w Charkowie został zniszczony w wyniku rosyjskiego uderzenia, o czym poinformowało słoweńskie ministerstwo spraw zagranicznych. Żaden członek personelu placówki nie ucierpiał w ataku.

13:43

88 proc. Ukraińców wierzy, że uda się odbić atak Rosji na ich kraj, a 80 proc. wyraża gotowość do walki z bronią w ręku – wykazał opublikowany w środę sondaż grupy Rejtynh.

13:46

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oskarżył Rosję o popełnianie w Ukrainie "zbrodni wojennych".

13:53

Ukraina: W ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad 2000 cywili – państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

13:59

Piłkarz reprezentacji Ukrainy do piłkarzy reprezentacji Rosji: „Dlaczego siedzicie i nic nie mówicie?”

14:05

Rosyjska policja trafiła do drukarni Partisan Press, gdzie drukowano plakaty „Nie dla wojny”. „Policja przyjechała do nas. Dziewczyny trafiają na policję”- napisało studio na Instagramie.

Pracownia wydrukowała następujące plakaty:

14:10

Portal Ukraińska Prawda opublikował w środę rozważania byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki dotyczące wojny na Ukrainie. Polityk zwraca się do prezydenta Rosji Władimira Putina oraz bezpośrednio do Rosjan, pisząc, że nie są wyzwolicielami, ale "plagą i katami" dla Ukrainy.

14:19

Prezydent na posiedzeniu RBN: apeluję do całej sceny politycznej o jedność, żebyśmy uniknęli sporów, które szkodzą interesom państwa.

14:26

Premier Ukrainy na Twitterze:

14:30

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy z wtorku na środę dwa rosyjskie myśliwce Su-35S nad obwodem kijowskim – podaje agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo sił powietrznych. W bojach powietrznych Ukraińcy stracili MiGa-29.

14:38

Chcesz pokoju, szykuj się do wojny; ja chcę pokoju zdecydowanie, a wojnę mamy za granicą - mówił w środę prezydent Andrzej Duda otwierając obrady Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wyraził przekonanie, że do wojny w Polsce nie dojdzie. Podkreślił jednak konieczność wzmocnienia polskiej armii.

14:45

Kijów, stolica Ukrainy, mierzy się z działalnością dywersantów rosyjskich. Policja kontrolująca metro zatrzymała sabotażystów, którzy chowali pociski w pluszowym misiu - wynika ze zdjęć, które w środę zostały opublikowane na Twitterze kanału NEXTA.

14:53

W rosyjskiej Dumie Państwowej wprowadzono nowe przepisy dotyczące rozpowszechniania rzekomo "fałszywych informacji" o działaniach Rosji, za co może grozić nawet 15 lat pozbawienia wolności. Za nazwanie "operacji specjalnej w Ukrainie" wojną Rosjanie muszą się liczyć z surowymi konsekwencjmi.

14:56

Prezydent Andrzej Duda w środę o godz. 20 wygłosi orędzie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta.

15:00

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zwróciła się do papieża Franciszka, by porozmawiał on z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o utworzeniu korytarzy humanitarnych dla cywilów.

15:18

15:18

Ambasador Białorusi w Kiszyniowie Anatolij Kalinin zaprzeczył w środę jakoby władze w Mińsku wiedziały o rzekomo planowanym przez Rosję ataku na Mołdawię. Sugerował to ostatnio Alaksandr Łukaszenka, pokazując jedną z wojskowych map, wynika z komunikatu MSZ Mołdawii.

15:22

O godzinie 20.00 Andrzej Duda wygłosi przemówienie.

15:21

Funkcjonariusze Służby Więziennej w całym kraju włączają się w pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową - poinformowała rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Elżbieta Krakowska.

15:28

Jak podaje agencja BiełTA, rosyjska delegacja jest w drodze do miejsca rozmów ze stroną ukraińską. Wcześniej informowano, że takie negocjacje miałyby się odbyć na polsko-ukraińskiej granicy. Nie zdradzono jednak szczegółów.

15:31

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w środę, że zwróciła się do papieża Franciszka, by porozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o tym, aby na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie utworzyć korytarze humanitarne dla cywilów.

15:32

Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę - oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online. Podkreślił, że Ukraina wraz z partnerami prowadzi wielką kampanię deputinizacji świata

15:34

15:37

Airbus, Boeing, BMW, Ford, General Motors, Honda, Renault - to niektóre z marek, które do środy wstrzymały kontakty handlowe z Rosją lub zapowiedziały ich ograniczenie w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

15:40

15:43

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.

- Stało się jasne, że władze niemieckie wykazały się niekonsekwencją i pod presją uległy pokusie, aby wykorzystać projekt jako element presji na Rosję, demonstrując w ten sposób niezdolność do oddzielenia polityki od gospodarki – napisała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

 Stwierdziła, że decyzja Niemiec doprowadzi również do nieuniknionego i szybkiego wzrostu cen gazu.

15:47

Agencja Uzbrojenia chce kupić granatniki przeciwpancerne w jak najszybszym terminie - poinformował rzecznik prasowy Agencji ppłk Krzysztof Płatek. Wojsko szuka prostych jednorazowych granatników, które uzupełnią już posiadane środki przeciwpancerne, w tym kierowane pociski Spike i ppk Javelin.

15:48

- Chcemy dać przybywającym Ukraińcom możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 - powiedział na posiedzeniu komisji zdrowia w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dzieci można będzie również bezpłatnie zaszczepić przeciw chorobom ujętym w kalendarzu szczepień.

15:58

Sieci ukraińskich supermarketów wspólnie z instytucjami rządowymi tworzą dostępną online mapę otwartych sklepów - poinformował w środę minister rolnictwa Roman Łeszczenko. Minister zdrowia Wiktor Laszko przekazał z kolei, że na Ukrainie wciąż trwa epidemia Covid-19, ale do szpitali dostarczany jest tlen, a kraj ma wystarczającą liczbę szczepionek.

16:15

- W tej chwili praktycznie dochodzimy do liczby 500 tysięcy osób, które przekroczyły naszą granicę od momentu, kiedy dokonał się ten akt terroru na naszych sąsiadów, na Ukrainę - powiedział w środę wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

16:16

Mieszkania cywilów zniszczone przez ostrzały.

16:17

Rosyjski żołnierz poddał się. Jak informuje ukraińska dziennikarka, dano mu jedzenie i picie oraz pozwolono zadzwonić do matki.

16:19

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zaapelował w środę podczas konferencji prasowej w Rzeszowie do strażaków z całego świata o przekazywanie sprzętu swoim kolegom z Ukrainy. Polscy strażacy zapewniają koordynacje akcji.

16:25

Wojna na Ukrainie winduje ceny paliw. Średnia cena benzyny Pb98 znów przekracza poziom 6 zł. Benzyna Pb95 i olej napędowy kosztują więcej o 46 gr niż tydzień temu i ich średnie ceny to odpowiednio 5,87 i 5,92 zł/l - poinformował w środę e-petrol.pl

16:40

Martyna Bildziukiewicz - Polka, która jest szefową East Stratcom Task Force, specjalnej komórki Unii Europejskiej skoncentrowanej na walce z rosyjską dezinformacją - oświadczyła w środę na Twitterze, że rosyjska państwowa sieć medialna Russia Today oraz kanał Sputnik zostały zablokowane w UE, ponieważ "usprawiedliwiają wojnę Putina na Ukrainie".

16:49

16:49

Broń wysłana przez Niemcy została w środę dostarczona do Ukrainy – informuje dpa, powołując się na informacje z kręgów rządowych. Kolejni dodatkowi żołnierze Bundeswehry dołączają do jednostki NATO na Litwie

17:03

Biden: decyzja w sprawie stałego stacjonowania wojsk NATO w Polsce należy do Sojuszu.

17:04

Trwa konferencja prezydenta Andrzeja Dudy.

17:09

"Informacje o tym, że Chersoń padł nie są prawdą. Nasza armia i miejscowi obrońcy nadal stawiają opór w mieście i naokoło niego" - powiedział Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera. Według niego "trwają walki na ulicach".

17:11

- Polscy żołnierze nie wybierają się na wojnę - poinformował prezydent Andrzej Duda. Zachęcił też do przyjmowania uchodźców innej narodowości. Zdementował informacje, że osoby przekraczający granice są z Białorusi.

17:14

- Są już pierwsze zgłoszenia dotyczące przyjęcia dzieci uchodźców z Ukrainy do bielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Miasto przygotowało też 88 miejsc w przedszkolach – zakomunikował w środę bielski magistrat.

17:23

- Rosjanie tracą nie tylko sprzęt i ludzi, w panice zostawiają też tajne dokumenty - informuje w środę Operacja Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wśród nich są m.in. robocza mapa, zadania bojowe, tabela pseudonimów wywoławczych, tabela sygnałów dowodzenia, tabela tajnego dowodzenia.

17:26

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała w środę, że wyniku inwazji rosyjskiej zginęło do tej pory 21 dzieci, a 55 jest rannych. Jak podała agencja Ukrinform, Denysowa opublikowała te dane na komunikatorze Telegram.

17:27

Burmistrz Czernichowa wypłaca nagrody pieniężne za schwytanych okupantów - informuje NEXTA.

17:29

Ukrainie udało się wyzwolić Makarów.

17:38

W Rosji 4 marca może być wprowadzony stan wojenny - pisze w środę doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Ukraińskie media podkreślają, że miałoby to na celu m.in. zdławienie społecznych protestów, które mogą się aktywizować w związku z oddziaływaniem sankcji.

17:46

17:51

17:52

W kolejnej grupie ewakuowanych z Ukrainy znalazło się 30 Polaków i 63 posiadaczy Karty Polaka. Dodatkowo do Polski przyjechało 21 ukraińskich dzieci wraz z opiekunami - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

17:57

Jako Polska domagamy się skutecznego i pełnego objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów, dzięki którym Rosja finansuje wojnę na Ukrainie - napisał w środę premier Mateusz Morawiecki.

18:03

Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk; pięć głosów przeciwko.

18:06

82-latek z obwodu czerniowieckiego na Ukrainie przekazał na ukraińskie siły zbrojne całe swoje oszczędności: 100 tys. hrywien (ok. 3,3 tys. dolarów) i 10 tys. USD - pisze w środę portal NV.ua, powołując się na mer miasta Nowodnistrowsk Natalię Cymbaluk.

18.08

18:17

UE nakłada sankcje na Białoruś!

UE postanowiła nałożyć sankcje w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających na 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego ze względu na ich rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które doprowadziły do udziału w rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Ponadto w odniesieniu do Białorusi UE wprowadziła dalsze ograniczenia w handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, substancji bitumicznych i gazowych produktów węglowodorowych, produktów chlorku potasu (potaż), wyrobów z drewna, wyrobów cementowych, wyrobów żelaznych i stalowych oraz wyrobów gumowych.

Dalsze sankcje nałożono również na eksport towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz niektórych zaawansowanych towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i bezpieczeństwa Białorusi, a także ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług.

18:19

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło w środę powołanie specjalnej grupy śledczej, której celem będzie ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę"

18:27

Resort obrony narodowej w środę na Twitterze ostrzegł przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. Wojsko Polskie nie jest ich autorem; nie prowadzi mobilizacji - zaznacza MON.

18:38

- Policja w Petersburgu zatrzymała w środę 20 osób podczas protestu w centrum miasta przeciwko wojnie z Ukrainą - poinformował petersburski portal Fontanka.ru.

18:44

Rosyjskie wojska działają w kompletnym chaosie, ich morale jest osłabione, odmawiają wykonywania rozkazów centralnego dowództwa, w tym ostrzeliwania ukraińskich miast i narzekają na brak zapasów żywności i paliwa - wynika z przechwyconych nagrań, które opisuje "Daily Telegraph".

18:46

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej wraz z pozostałymi państwami członkowskimi UE będącymi udziałowcami MBWG - poinformował w czwartek PAP resort finansów. MBWG to międzynarodowa instytucja finansowa, w której głównym udziałowcem jest Rosja.

19:07

- Rosja nie rozwiązała jeszcze problemów z logistyką swoich sił zgromadzonych pod Kijowem, a stojąca tam wielokilometrowa kolumna pojazdów była celem prób ukraińskich ataków - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że rosyjskie siły są skupione m.in. na zajęciu Mariupola.

19:08

Ukraińskie władze publikują zdjęcia przejętych sprzętów wojskowych.

19:10

Rosja może przygotować deepfake z twarzą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego; na nagraniu szef państwa rzekomo miałby ogłosić kapitulację - ostrzega w środę Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego. Apeluje, by nie wierzyć takim nagraniom.

19:24

Rosyjski miliarder oferuje milion złotych za głowę Putina - informuje NEXTA.

19:52

Resort finansów wyjaśnia zasady zwolnienia z cła i VAT w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy. Dodano, że zwolnieniu podlegają towary importowane przez organizacje państwowe/społeczne lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne.

19:53

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 7 tys. rosyjskich żołnierzy, a setki trafiły do niewoli - poinformował w środę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

19:53

Sejmowe komisje przyjęły w środę rządowy projekt dot. uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo. Przedstawiciele rządu zwrócili się o "najwyższą pilność" prowadzonych prac.

19:59

Podróżni z ukraińskim paszportem lub dowodem osobistym mogą bezpłatnie skorzystać z ok. 40 międzynarodowych pociągów dalekobieżnych. To wynik współpracy narodowych przewoźników z Niemiec, Polski, Austrii i Czech – podał w środę Deutsche Bahn.

20:00

Rozpoczęło się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

20:01

W orędziu prezydent przekazał podziękowania od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zwrócił też uwagę, że Polska stała się celem rosyjskiej propagandy, która dotyczy m.in. przyjmowania do Polski uchodźców innego pochodzenia niż ukraińskie.

20:17

Premier Czech Petr Fiala ogłosił w środę po posiedzeniu rządu, że od piątku w kraju będzie obowiązywać stan wyjątkowy. Ma on pomóc zapewnić skuteczniejszą opiekę uchodźcom z Ukrainy. Premier zapowiedział, że stan wyjątkowy nie będzie miał żadnego wpływu na obywateli Czech.

20:28

- Przed chwilą trafiło w pobliżu podziemnego przejścia dworca kolejowego w Kijowie - poinformował w środę wieczorem doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko. Nie ma informacji o zabitych ani rannych.

20:29

Sytuacja w Charkowie jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej - powiedział stacji BBC w środę mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się.

20:32

Jak informuje NEXTA powołując się na biuro prezydenta Ukrainy, ukraińska delegacja jest w drodze na negocjacje z Rosją. Mają się odbyć w Puszczy Białowieskiej.

20:41

Naczelna Izba Aptekarska uruchomiła stronę internetową farmaceucidlaukrainy.pl. Na stronie można znaleźć m.in. zakładkę zawierającą instrukcje dotyczące prawidłowego wystawiania i realizacji recept dla obywateli spoza UE.

20:42

W Rosji wpłynął do parlamentu projekt przepisów przewidujący kary więzienia - nawet do 15 lat - za "fake newsy" o działaniach sił zbrojnych Rosji. Przepisy te zaproponowano na tle prowadzonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.

20:46

20:50

Rosjanie ostrzelali okolice dworca kolejowego w Kijowie, rakieta zniszczyła duży ciepłociąg - poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Część Kijowa może być pozbawiona ogrzewania - ostrzegł.

20:52

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę kolejne sankcje na Rosję i Białoruś, w tym ograniczenie eksportu wysokich technologii dla Białorusi oraz sankcje blokujące nałożone na 22 firmy zbrojeniowe i rosyjskie rafinerie.

20:58

Rosyjski pocisk uderzył w statek Banglar Samriddhi pod flagą Bangladeszu, który cumował w ukraińskim porcie w Mikołajowie nad Morzem Czarnym - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na administrację ukraińskich portów morskich.

21:15

Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły w środę przestrzeń powietrzną Szwecji na wschód od Gotlandii - podały w komunikacie szwedzkie siły zbrojne. Rząd w Sztokholmie określił incydent jako "całkowicie niedopuszczalny". Podkreślił, że spotka się to z "dyplomatyczną reakcją".

21:19

21:26

"Chcę podziękować kijowianom za wytrzymałość, za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nawet zanim nastąpi godzina policyjna, ludzie są w domach lub schronach. To jest dziś ważne, bo sytuacja jest trudna" - powiedział Kliczko w kolejnym apelu do mieszkańców.

Wskazał, że na podwórza domów w niektórych dzielnicach spadło kilka pocisków, a wieczorem doszło do kilku eksplozji. Pod Kijowem trwają walki: w Buczy, Irpieniu, Hostomlu - wyliczał. Zapewnił, że armia ukraińska utrzymuje obronę i nie dopuszcza wojsk rosyjskich do stolicy.

21:35

Duża rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza do Kijowa od północnego zachodu praktycznie nie posunęła się do przodu w ciągu ostatnich 24, 36 godzin - powiedział w środę rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby.

21:48

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę, dla której "nie ma żadnego usprawiedliwienia" i w wyniku której giną niewinni ludzie.

21:55

W polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z ambasadorami państw afrykańskich poświęcone m.in. współpracy przy ewakuacji z Ukrainy - poinformowało w środę MSZ.

Jak podał na Twitterze resort dyplomacji, tematami środowego spotkania z ambasadorami państw afrykańskich: Angoli, Demokratycznej Republiki Konga, Nigerii, Republiki Południowej Afryki, Rwandy i Senegalu była sytuacja na przejściach granicznych oraz współpraca przy ewakuacji z Ukrainy.

22:40

Około 400 osób, z czego większość to dzieci, zostało ewakuowanych z Wołnowachy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Ewakuacje są planowane z Charkowa i Sum.

"Czwarty dzień ludzie cierpią z powodu niekończącego się ostrzału rosyjskich najeźdźców. Kobiety, dzieci i osoby starsze są w strasznych warunkach, miasto przeżywa katastrofę humanitarną!" - napisano w komunikacie.

Jak pisze agencja Ukrinform, ewakuacja planowana jest także z ostrzeliwanych przez Rosjan Charkowa i Sum. MSZ Ukrainy zwróciło się do Rosjan o natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych w tych dwóch miastach w celu zorganizowania ewakuacji ludności cywilnej, w tym studentów zagranicznych.

Relacja live 1.03

4:00

Nexta: jak podają zachodnie media, Ukraina jeszcze dziś otrzyma status kandydata do Unii Europejskiej

4:18

Przedstawiciele administracji USA poinformowali w poniedziałek kongresmenów, że spodziewają się drugiej fali wojsk rosyjskich, które mogą przełamać opór Ukraińców - podała telewizja CNN. Spodziewane jest też oblężenie Kijowa i krwawe walki miejskie. Obawy dotyczą również stanu mentalnego Putina.

4:20

Pocisk wystrzelony przez rosyjskie wojsko trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku dyrektor generalny placówki Witalij Girin, którego cytuje agencja Ukrinform.

4:47

Rosyjskie wojsko rozpoczęło w nocy z poniedziałku na wtorek szturm na Chersoń, miasto położone nad Dnieprem na południu Ukrainy - poinformował portal Nexta.

5:10

W wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie Mariupol został pozbawiony prądu i ciepła - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku mer Mariupola Wadym Bojczenko.

5:21

Ponad 70 osób zginęło w Ochtyrce w obwodzie sumskim na północy Ukrainy w wyniku ataku wojsk rosyjskich - poinformował we wtorek Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej. Większość ofiar to żołnierze.

5:29

Ukraina ma otrzymać 70 myśliwców MiG-29 i Su-25 - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Według informacji Bułgaria przekaże Ukrainie 16 MiG-29 i 14 jednostek Su-25; Polska - 28 maszyn MiG-29; Słowacja - 12 myśliwców MiG-29.

6:18

Ukraińskie media donoszą, że piechota rosyjska wkroczyła do miasta Chersoń od wschodu i posuwa się w głąb miasta.

6:34

Rosyjscy żołnierze zabierają telefony Ukraińcom, a za odmowę oddania komórki mężczyzna w Berdiańsku, na południu Ukrainy, został zastrzelony.

6:51

Armia rosyjska ustawiła posterunki na wjazdach do Chersonia, na południu Ukrainy. , ale jak poinformował mer Chersonia Ihor Kołychajew miasto nie zostało poddane. "Chersoń był i pozostaje ukraiński" - zapewnił Kołychajew.

6:56

W wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych w Wasylkowie pod Kijowem zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne - poinformowała mer tego miasta Natalia Bałasynowycz. Rannych przewieziono do szpitala. Mer zaapelowała do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

7:24

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow potwierdził, że na wojnie z Ukrainą "są straty" wśród Czeczenów; które określił jako dwóch zabitych i sześciu rannych.

7:54

Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa. Wielki wybuch na placu Swobody, niedaleko siedziby obwodowej administracji. W chwili eksplozji na skrzyżowaniu było dużo samochodów i ludzi - podaje Ukrainska Prawda.

8:38

W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie natarcie na Kijów poczyniło niewielkie postępy z powodu trudności logistycznych, a siły zbrojne Rosji zwiększyły wykorzystywanie artylerii na północ od stolicy Ukrainy - poinformowało we wtorek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

8:40

Niemieccy pracownicy biura Gerharda Schroedera złożyli wypowiedzenia, bo ten nie chce zrezygnować z pracy u Rosjan - informuje niemeicki thepioneer.de.

8:46

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę łączne szacunkowe straty wroga wyniosły 5710 zabitych i 200 wziętych do niewoli - poinformował we wtorek rano na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii. Zastrzegł jednocześnie, że obliczenia są szacunkowe ze względu na intensywność walk.

8:53

Tak wygląda "spokojna" godzina dla ukraińskich dzieci.

9:00

Rosjanie ostrzelali Charków rakietami Grad i pociskami manewrującymi - poinformował we wtorek rano szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Trwa liczenie ofiar wśród cywilów - dodał.

9:06

Sześć osób, w tym jedno dziecko, zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Charkowa - podały we wtorek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Na nagraniach i zdjęciach widać zrujnowaną siedzibę władz obwodowych.

9:10

„Dobrze zdajemy sobie sprawę, że rynek kultury jest między innymi rynkiem, a rynek reaguje na to, co się dzieje, w zależności od tego, jaką pozycję zajmuje konsument” – powiedział rosyjski pisarz Aleksander Archangielski o zawieszeniu przez Disneya dostaw swoich filmów do rosyjskich kin.

9:16

Finlandia wkrótce rozpocznie parlamentarną dyskusję na temat przystąpienia NATO . Sojusz powiedział, że Finlandia może zostać zaakceptowana w ciągu 24 godzin po zatwierdzeniu przez parlament.

9:23

Jak informuje Reuters, Alaksandr Łukaszenka powiedział, że Białoruś nie ma planów udziału w rosyjskiej operacji w Ukrainie.

9:25

FIVB odebrała Rosji prawo organizacji tegorocznych mistrzostw świata siatkarzy.

9:33

Poprzez sankcje nałożone na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę Zachód spowoduje "załamanie rosyjskiej gospodarki", "gospodarczą wojnę totalną" - powiedział we wtorek na antenie radia France Info minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire.

9:36

"Barbarzyńskie uderzenia rakietowe na centralny Plac Swobody i osiedla mieszkaniowe Charkowa. Putin nie jest w stanie złamać Ukrainy. W furii popełnia więcej zbrodni wojennych, morduje niewinnych cywilów. Świat może i musi zrobić więcej. ZWIĘKSZCIE NACISKI, ODIZOLUJCIE ROSJĘ CAŁKOWICIE!" - - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba na Twitterze.

9:42

W mieście Wasilkow (około 40 km od Kijowa), według oświadczenia burmistrza Natalii Balasinovich, dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne po tym, jak pocisk trafił w hostel.

9:44

Siły ukraińskie wciąż utrzymują Mariupol i Wołnowachę, dwa miasta atakowane przez wojska rosyjskie - poinformował we wtorek na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Wołnowacha jest jednak niemal zniszczona, a Mariupol pozbawiony prądu.

9:49

YouTube blokuje dostęp do rosyjskich mediów RT i Sputnik w całej Europie.

9:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma wystąpić we wtorek podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim - poinformowały źródła unijne.

9:56

- Trwa piąty dzień agresji Rosji. Przez ten czas przeszliśmy więcej niż inne narody przez lata - powiedział w wystąpieniu we wtorek przed południem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski. Przekazał również, że w wyniku ataków sił Putina zginęło 16 ukraińskich dzieci.

10:00

Wojska rosyjskie ostrzeliwują lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim, głównym miastem obwodu kirowohradzkiego, leżącym około 250 km od Kijowa - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu.

10:04

We wtorek o godz. 10 w KPRM rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, który składa wizytę w Warszawie; premierzy będą rozmawiali o zapewnieniu szerokiego wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

10:08

Cywile w regionie Czernihowa blokują drogę dla rosyjskich pojazdów. Śpiewają także ukraiński hymn.

10:11

Co najmniej dwie osoby zginęły we wtorek w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie centrum Charkowa - poinformował wiceszef charkowskiej administracji obwodowej Roman Semenucha, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Trwa akcja ratunkowa, pod gruzami zrujnowanych budynków są ludzie - przekazały służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy.

10:18

Przez Chersoń, na południu Ukrainy, jedzie rosyjska kolumna wojskowa - poinformował we wtorek szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta, cytowany przez Ukraińską Prawdę. Według niego Rosjanie biorą mieszkańców jako zakładników.

10:19

Wszystkie wyjścia z Czernigowa zostały zaminowane, powiedział szef Czernigowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wiaczesław Chaus. „Mineed” oznacza, że ​​są miny i możesz na nich eksplodować – powiedział, zauważając, że miasto było gotowe do obrony.

Jednocześnie burmistrz Czernihowa Władysław Atroszenko zaproponował nagrodę za zniszczone rosyjskie pojazdy: od 150 000 hrywien (prawie 5 000 USD) za transporter opancerzony do 250 000 hrywien (ponad 8 000 USD) za czołg.

10:24

Moskiewski klub piłkarski Dinamo ogłosił, że rozwiązał kontrakt z ukraińskim trenerem Andriejem Woroninem. Przypomnijmy, iż w barwach drużyny z Moskwy występuje reprezentant Polski, Sebastian Szymański.

10:29

Ataki na budynki mieszkalne w Chersoniu.

10:35

W związku z rosyjską napaścią militarną na Ukrainę Norweski Związek Narciarski wykluczył z zawodów organizowanych w najbliższym czasie w tym kraju sportowców z Rosji i Białorusi. Dotyczy to m.in. imprez Pucharu Świata oraz mistrzostw świata w lotach.

10:44

Rosyjska agresja na Ukrainę oraz zachodnie sankcje doprowadziły w Rosji do bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na gotówkę - poinformowało we wtorek PKO Research. Od 24 lutego Rosjanie najprawdopodobniej wypłacili ok. 1,8 bln rubli, czyli ok. 18 mld dol. - dodano.

10:48

Maersk wstrzymuje wszystkie kontenerowce płynące do Rosji - podał we wtorek Reuters. Wyjątek stanowi transport artykułów spożywczych, medycznych i humanitarnych.

10:51

Do obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy weszły białoruskie wojska - twierdzi ukraińska obrona terytorialna, cytowana we wtorek przez portal Suspilne.

11:00

W obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, kolumna rosyjskich czołgów przejechała po samochodzie z kierowcą, który próbował zablokować im drogę — poinformowała we wtorek miejscowa prokuratura obwodowa. 47-letni Mykoła zginął na miejscu. Więcej o tym przeczytasz >>>TUTAJ<<<

11:06

Panika bankowa przyspiesza w Moskwie po tym, jak Putin narzucił wczoraj wieczorem paraliżującą kontrolę kapitału, aby chronić upadającą gospodarkę. To bulwar Swietnoj w sercu Moskwy.

11:14

- Sankcje to podstawowa broń zachodu. Dzisiaj, niestety, konfrontujemy się także z dramatycznymi wydarzeniami. Giną cywile, dzieci, osoby starsze od kul rosyjskich żołnierzy wysłanych przez Putina. Chcemy chronić osoby cywilne, stąd nasz wysiłek od strony humanitarnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z brytyjskim premierem.

11:17

- Tragedia, którą przewidywaliśmy, sprawdziła się. Jest nawet gorsza. Polski rząd i Polacy wykonują niesamowitą pracę. My także jesteśmy gotowi, by przyjąć uchodźców Ukrainy - powiedział na konferencji w Warszawie, szef brytyjskiego rządu, Boris Johnson.

11:18

W bazie lotniczej w Łasku spotkali się prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

11:21

Portal Ukraińska Prawda podał we wtorek, że otrzymał nazwiska, numery służbowe i miejsce służby 120 tysięcy żołnierzy uczestniczących w ofensywie rosyjskiej na Ukrainie. Portal miał otrzymać listę od Ośrodka Strategii Obronnych (COS), ośrodka analitycznego w Kijowie, ten zaś uzyskał ją "z wiarygodnych źródeł".

11:24

Prezydent Duda po spotkaniu z szefem NATO: Sojusz musi utrzymać jedność, razem musimy stać przy Ukrainie. Nie możemy zgodzić się na okupację tego kraju; na szycie NATO w Madrycie zapadną decyzje o wschodniej flance Sojuszu.

11:28

"Kyiv Independent" publikuje grafikę dotyczącą rosyjskich strat w Ukrainie.

11:31

Prezydent Rosji Władimir Putin nie docenił jedności i determinacji zachodniej części świata; będziemy utrzymywać sankcje gospodarcze. Ten pakiet, który wprowadziliśmy, jest naprawdę najbardziej surowym pakietem, który został zostosowany - powiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

11:33

Szef NATO Jens Stoltenberg w Polsce: Wzmocniliśmy siły odpowiedzi NATO; wojska francuskie trafią dzisiaj do Rumunii; będziemy chronić każdego centymetra krajów NATO. Rosja musi wycofać wszystkie siły z Ukrainy i wejść na drogę dyplomacji

11:39

Cztery osoby zostały ranne wskutek wrogich rosyjskich ostrzałów w mieście Chersoń na południu Ukrainy - poinformowała we wtorek państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Pociski trafiły w dwa wielopiętrowe bloki mieszkalne.

11:43

Niezależny serwis Meduza, zadał pytanie Dmitjowi Pieskowowi, rzecznikowi Kremla odnośnie wojny w Ukrainie.

Meduza: Powiedźcie, czy „operację wojskową” nadal nie można nazywać wojną? Kiedy oglądasz materiał filmowy, jak rosyjscy Grads bombardują dzielnice mieszkaniowe w Charkowie, zwykłym ludziom trudno jest uznać to za „operację pokojową”. Wydaje się, że taka agresja wymaga jaśniejszego wyjaśnienia niż złożony abstrakcyjny termin „denazyfikacja”. Czyli w rozumieniu Władimira Putina wszyscy mieszkańcy Charkowa to, jak to ujął, „naziści i narkomani”?

Dmitrij Pieskow: Zadajesz pytanie z punktu widzenia emocji. Mówię oficjalnie. Prezydent Putin, jako naczelny dowódca, wydał rozkaz rozpoczęcia operacji specjalnej i operacja specjalna jest w toku.

11:47

Jens Stoltenberg: NATO nie jest częścią konfliktu, dlatego nie zamierzamy wysyłać żadnych wojsk na Ukrainę ani wysyłać samolotów nad ukraińską przestrzeń powietrzną.

11:51

Węgry popierają zgłoszoną przez prezydentów ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej inicjatywę na rzecz szybkiego wstąpienia Ukrainy do UE - poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Apelujemy do instytucji w Brukseli, by wpisały do porządku dnia tę prośbę 8 prezydentów, którą Węgry też popierają. (...) Oczekujemy od Brukseli, by potraktowała tę inicjatywę z należną powagą" - oznajmił minister.

11:53

Spotkanie „wyzwolicieli” w ukraińskim Kupiańsku. Mieszkańcy miasta chcieli zatrzymać rosyjski samochód. 

11:58

We wtorek handel na moskiewskiej giełdzie nie zostanie wznowiony - podał na stronie bank centralny Rosji. Jak poinformował, decyzja ws. pracy giełdy będzie ogłoszona w środę rano.

12:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek, że ataki rakietowe na Charków, drugie największe miasto w kraju, to państwowy terroryzm popełniony przez Rosję. Wezwał społeczność międzynarodową, aby właśnie w ten sposób potraktowała te ataki.

12:09

Mieszkaniec Charkowa w trzech filmach pokazuje skutki nocnego ostrzału na wschodzie miasta. Na nagraniu widać zniszczone domy. Również pocisk, według autora filmu, trafił w przedszkole. Rosyjskie wojsko i urzędnicy Kremla wielokrotnie zaprzeczali, jakoby armia atakowała dzielnice mieszkalne.

12:16

Chiny popierają działania sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu „kryzysu ukraińskiego” i liczą na dalszy ciąg negocjacji między Rosją a Ukrainą – oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, cytowany przez państwową agencję prasową Xinhua.

12:20

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 35 zostało rannych we wtorkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko. Jak przekazał, na główny plac miasta - plac Swobody - spadła rakieta Kalibr. Po tym jak na miejsce przyjechali po kilku minutach ratownicy, doszło do powtórnego ataku taką samą rakietą, tym razem w budynek.

12:24

Były szef Yandex.News Lew Gershenzon wezwał byłych kolegów do zaprzestania ukrywania informacji o wojnie przed użytkownikami Yandex. Yandex to m.in. najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Rosji.

12:31

Jak podaje Reuters, kilkudziesięciu dyplomatów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA zbojkotowało we wtorek przemówienie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, który w trybie online uczestniczył w 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

12:40

Dmitrij Miedwiediew nadal grozi.

- Jakiś francuski minister powiedział dziś, że wypowiedzieli nam wojnę gospodarczą. Uważajcie na swoją przemowę, panowie! I nie zapominaj, że wojny gospodarcze w historii ludzkości często przeradzały się w prawdziwe – napisał na swoim twitterze były premier oraz prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.

12:48

Markus Gisdol przestał być trenerem Lokomotiwu Moskwa, którego piłkarzem jest Maciej Rybus. Klub podał tę informację bez żadnego wyjaśnienia, ale szkoleniowiec wytłumaczył, że powodem rozstania jest inwazja Rosji na Ukrainę.

12:55

Prezydent Zełenski: Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. Chcemy, żeby nasze dzieci mogły żyć - to chyba uczciwe marzenie.

12:59

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski: W Charkowie zawsze mieszkało wielu Rosjan, tam jest 20 uniwersytetów. To miejsce, gdzie ludzie zawsze wspólnie świętowali, tam jest największy plac w Europie - Plac Wolności. Dzisiaj dwie rakiety wybuchły na tym placu, zginęły dziesiątki ludzi. Taka jest cena wolności. Pomimo tego, że nasze miasta są dziś oblężone, nikt nam tej wolności nie odbierze, Każdy plac w Ukrainie będzie się nazywał placem wolności, nikt nas nie złamie.

13:04

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Daczne w obwodzie odeskim na południu Ukrainy - podała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby ratownicze.

13:10

- Wojna jest na terytorium Europy. Putin doprowadził do wojny, bez prowokacji. Chce tej wojny, bo naród Ukrainy na Majdanie dokonał wyboru - na rzecz demokracji i prawa. Atak na Ukrainę to atak na porządek międzynarodowy, to terroryzm geopolityczny - powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej: 

13:13

List otwarty rosyjskich reżyserów przeciwko wojnie z Ukrainą

„My, rosyjscy reżyserzy kina, reklamy i mediów wieloformatowych, wierzymy, że konflikty w XXI wieku powinny i mogą być rozwiązywane w drodze negocjacji. Jesteśmy przeciwni wrogości i wzywamy nasz kraj do pokoju. Kule łamią nie tylko beton, ale coś znacznie mocniejszego od niego – braterskie więzy i rodziny. Chcemy żyć i pracować w pokoju i harmonii z innymi krajami i we własnym. Zawsze nas uczono: nie ma nic cenniejszego niż spokojne niebo nad naszymi głowami. Dlatego uważamy za konieczne zaprzestanie działań wojennych przeciwko narodowi Ukrainy i wycofanie wojsk z jej terytorium.”

13:23

1 marca br. sieć Biedronka wycofuje produkty wyprodukowane przez dostawców zarejestrowanych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi ze swojej oferty - poinformowało we wtorek biuro prasowe Biedronki.

13:27

Kolejna runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę, 2 marca - podał we wtorek ukraiński portal ZN.UA. Pierwsza runda odbyła się w poniedziałek.

13:32

Francuski aktor Gerard Depardieu, który kilka lat temu został obywatelem Federacji Rosyjskiej, wystąpił przeciwko wojnie z Ukrainą.

„Rosja i Ukraina zawsze były krajami braterskimi. Jestem przeciwko tej bratobójczej wojnie. Mówię: „Rzućcie broń i negocjujcie” – powiedział Depardieu.

13:35

"Sytuacja jest groźna. Wróg chce zabrać serce naszego kraju. Ale będziemy walczyć i nie oddamy Kijowa!" - oświadczył we wtorek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

13:42

Zagraniczni koszykarze i trenerzy opuszczają rosyjskie kluby, w tym występujące w Eurolidze - CSKA Moskwa i Zenit Sankt Petersburg, ze względu na sytuację po agresji Rosji na Ukrainę. Zawodnikami rosyjskich drużyn są kadrowicze - bracia Mateusz i Marcel Ponitkowie.

13:50

Poseł KO Michał Szczerba zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z pytaniem, czy zamierza uznać ambasadora Rosji za "persona non grata" w Polsce. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał PAP, że "w tym momencie nie ma żadnej decyzji o dodatkowych krokach".

13:53

Ursula von der Leyen, szefowa KE: Jest inna Rosja - poza wojskami Putina. I my wyciągamy do niej dłoń. Ci ludzie mają nasze wsparcie.

13:58

Międzynarodowa Federacja Narciarska wykluczyła zawodników z Rosji oraz Białorusi.

14:07

Właśnie takie broszury są rozpowszechniane w rosyjskich liceach. Podobno Putin jest rozjemcą, a cała agresja pochodzi z Zachodu. - Zadbaj o swoje dzieci – apeluje rosyjska opozycja.

14:12

"Kałyniwka, miasto niedaleko Kijowa. Oto, co pozostało z miejscowego domu po uderzeniu rosyjskich rakiet" - relacjanuje ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko.

14:22

Rosjanie znajdujący się w okolicach elektrowni w Czarnobylu narażeni są na znaczen dawki promieniowania - przekazali ukraińscy eksperci z Państwowego Centrum Naukowo-Technicznego ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego. Więcej o tym >>>TUTAJ<<<

14:33

- Obejrzyj ten film. To dyplomaci ONZ wstający i wychodzący z sali, odmawiający słuchania bredni zbrodniarza wojennego Ławrowa. 2022 rok. Rosja, która mogła być liderem wolnego świata, największej gospodarki, stała się głównym wyrzutkiem świata. Wstyd – napisała na Twitterze Maria Pevchikh, szefowa Fundacji Antykorupcyjnej w Rosji.

14:39

Rosyjskie Ministerstwo Obrony wezwało mieszkańców Kijowa mieszkających w pobliżu "węzłów przekaźnikowych" do opuszczenia swoich domów. Kreml planuje przeprowadzić atak "bronią o wysokiej precyzji" w celu "stłumienia ataków informacyjnych". Atak ma zostać przeprowadzony na obiekty należące do ukraińskiej służby bezpieczeństwa i jednostki ds. operacji specjalnych.

14:41

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz we wtorek ponownie zaapelował do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina o zaprzestanie agresji na Ukrainę, zapowiedział też kolejne sankcje – podaje we wtorek agencja dpa.

14:50

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z kanclerzem Scholzem. Mówiłem o rosyjskim ostrzale osiedli mieszkaniowych w ukraińskich miastach podczas rozmów pokojowych. Podkreśliłem potrzebę zamknięcia nieba nad Ukrainą. Należy przyspieszyć prace nad przystąpieniem Ukrainy do UE" - pisze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

14:58

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba: wierzymy w dyplomację, ale nie pojedziemy na rozmowy, jeśli Rosja będzie nam stawiać ultimatum.

15:02

Światowa i europejska federacje siatkówki ogłosiły, że ze skutkiem natychmiastowym wykluczają udział rosyjskich i białoruskich drużyn narodowych i klubowych z międzynarodowej rywalizacji aż do odwołania.

15.16

- Na moje polecenie, wydane w poniedziałek, polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

15:19

Szef sumskiej administracji obwodowej na Ukrainie Dmytro Żywycki: odbyła się pierwsza wymiana jeńców w obwodzie sumskim.

15.35

- Rosyjski okupant przygotowuje się do rozpoczęcia szerokiej akcji dezinformacyjnej; będzie głosić, że władze cywilne i wojskowe Ukrainy zgodziły się na kapitulację; nie wierzcie w to, to kłamstwo! - ostrzegł we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

15:36

15:38

Warszawa szykuje mieszkania dla uchodźców z Ukrainy.

15:39

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono we wtorek między innymi:

 • w Kijowie,
 • Równem,
 • Tarnopolu,
 • na Wołyniu,
 • w obwodzie chmielnickim w zachodniej części Ukrainy,
 • w Dnieprze (środkowy wschód kraju)
 • i w Kramatorsku w obwodzie donieckim.

15:45

Kolejne informacje ws. pierwszej wymiany jeńców, do której doszło w obwodzie sumskim Ukrainy.

- Wymieniliśmy naszych pięciu żołnierzy obrony terytorialnej na jednego rosyjskiego oficera policji wojskowej – oznajmił szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki na Telegramie.

Na rozkaz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zorganizowano zielony korytarz w celu przeprowadzenia wymiany jeńców, którzy znajdowali się z wiosce Osoiwka. Żywycki pokazał wymienionych jeńców ukraińskich na kanale Telegramu.

15:47

Ministerstwo Edukacji i Nauki wstrzymuje kontakty z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi.

15:52

- Maksymalnie odformalizowaliśmy przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich szkół. Jeśli rodzice nie mają świadectwa dziecka, wystarczy, że złożą oświadczenie o jego etapie edukacji poinformował we wtorek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.

16:00

Międzynarodowa federacja wioślarska (World Rowing) zawiesiła reprezentacje Rosji i Białorusi we wszystkich międzynarodowych zawodach pod jej egidą. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

16:01

- Jestem przekonany, że ta decyzja zapadnie i nie zatrzymamy się, dopóki ona nie zostanie uchwalona – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba o wniosku Ukrainy o przyjęcie do UE.

16:04

Blinken: musimy pociągnąć do odpowiedzialności łamiących prawa człowieka na Ukrainie, a łamanie praw człowieka na Ukrainie nasila się z każdą godziną, niszczone są szkoły i szpitale.

16:08

- Rosja może spróbować zagłodzić Ukrainę, by w ten sposób zmusić ją do kapitulacji - ostrzegł we wtorek ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko, odpowiadając na pytania posłów z komisji spraw zagranicznych brytyjskiej Izby Gmin. - Uważam, że mogą próbować blokować nasze miasta, próbować zmiękczyć pozycję polityczną i może (wywołać) jakieś rozruchy i na Ukrainie przeciwko rządowi z powodu braku żywności - powiedział.

16:16

Szpital w Charkowie zniszczony przez rosyjskie wojska.

16:18

Ukraińcy blogerzy na Instagramie i Tik Toku zaczynają aktywnie posługiwać się językiem ukraińskim i zachęcają swych followersów czynić podobnie. Przestała też nadawać jedna z najbardziej popularnych, rozrywkowych stacji radiowych w kraju „Rosyjskie Radio Ukraina”, które działało na Ukrainie od 2001 roku.

16:18

Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek po południu do Brukseli, gdzie spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Będziemy rozmawiać o Ukrainie, o tym, jak wspierać Ukrainę od strony humanitarnej, a także od strony moralnej - zapowiadał szef rządu.

16:19

"Najeźdźcy zaatakowali wieżę telewizyjną w Kijowie" - napisała Nexta.

16:29

Deklarowaliśmy 2200 miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy. W tej chwili zaczyna fizycznie brakować miejsc, zbliżamy się do kresu liczby uchodźców których Warszawa może przyjąć - powiedziała we wtorek rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

16:27

Wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk zaapelowała we wtorek do Czerwonego Krzyża o zorganizowanie korytarzy humanitarnych w Kijowie i w obwodzie kijowskim. Jej nagranie opublikował Ukrinform.

16:28

Kiedy w Kijowie słychać alarm przeciwlotniczy mieszkańcy błyskawicznie udają się do pobliskich schronów. Są teraz nimi podziemia budynków mieszkalnych, sklepów, gmachów instytucji a także metro, które od poniedziałku znów przewozi pasażerów i pełni funkcję podwójną.

16:29

16:34

Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu zamówień produktów pochodzących z obszaru Federacji Rosyjskiej i Białorusi. W konsekwencji będzie wycofywana także komunikacja marketingowa związana z tymi produktami - poinformowało we wtorek biuro prasowe Żabka Polska. W komunikacie poinformowano też o pomocy przewidzianej dla Ukraińców.

16:45

W Charkowie stracono rosyjski samolot, który bombardował mieszkalne dzielnice miasta – poinformował we wtorek portal Suspilne na Telegramie.

Przedstawicielka władz dzielnicy nowobawarskiej Tatjana Cybulnyk powiedziała portalowi, że jest to samolot, z którego zrzucono bombę na dom mieszkalny, zabijając według wstępnych danych co najmniej 8 osób i raniąc kolejne 8.

16:50

Wcześniej informowaliśmy o zniszczeniu wieży telewizyjnej w Kijowie. Do sieci właśnie trafiło wideo.

16:53

Kłęby czarnego dymu i eksplozja w Kijowie. Na nagraniu widać jak przerażeni ludzie ewakuują się z samochodu. Zobacz wideo!

17:05

Polska Misja Medyczna organizuje pomoc dla neonatologicznego szpitala w Kijowie

- Pomoc dla neonatologicznego szpitala w Kijowie organizuje Polska Misja Medyczna. Wsparcie dla dzieci jest zupełnie inne niż dla dorosłych ze względu na specyfikę chorób, na jakie cierpią noworodki - przekazała organizacja w komunikacie.

17:07

Biedronka obniża ceny podstawowych produktów w 43 sklepach znajdujących się przy granicy. Promocja będzie obowiązywała do 13 marca. Tańsze będą m.in. produkty higieniczne, mleko dla dzieci czy pieczywo (obniżone o 60 proc.).

17:16

Władze Krakowa od środy wznowią zbiórkę darów od mieszkańców dla uchodźców z Ukrainy. Jak wyjaśnił prezydent miasta Jacek Majchrowski, teraz będzie zbierana pomoc dla przybyszy, którzy są już w stolicy Małopolski.

17:20

Wierzymy w dyplomację i dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu, ale pod żadnym warunkiem nie pojedziemy na negocjacje, jeśli Rosja planuje na nim tylko wygłaszać swoje ultimata oświadczył we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas briefing dla mediów, transmitowanego na Facebooku.

17:21

Jak informuje NEXTA, Ukraina nie wyklucza prewencyjnego uderzenia rakietowego na terytorium Białorusi w odpowiedzi na działania dyktatora. 

17:22

Kolejne sankcje dla Rosji i Białorusi. Światowa federacja lekkoatletyczna ogłosiła, że wszyscy sportowcy, personel pomocniczy i oficjele z Rosji i Białorusi zostaną wykluczeni ze wszystkich zawodów World Athletics Series w dającej się przewidzieć przyszłości, ze skutkiem natychmiastowym.

17:25

Od środy dla wszystkich klientów T-Mobile – użytkowników na kartę, MIX, indywidualnych i biznesowych – zostaną wprowadzone nielimitowane rozmowy i SMS-y międzynarodowe do Ukrainy. Od piątku zostaną również zniesione opłaty roamingowe dla wszystkich segmentów - poinformował w środę operator.

17:32

Wsparcie z Wielkiej Brytanii dotarło do Ukrainy.

17.34

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą „instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej”

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

17:37

Trofea wojenne nie podlegają opodatkowaniu, gdyż nie zostały zdobyte w wyniku transakcji, a poza tym zwykle zostały już zniszczone – poinformowała we wtorek ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji.

17:37

Znacząca liczba żołnierzy wysłanych na Ukrainę to żołnierze poborowi i wielu z nich nie wiedziało, że jedzie w strefę walk - powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są dowody na poddawanie się niektórych z tych oddziałów

17:44

Student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Oleksii Morklianyk zginął we wtorek w obwodzie kijowskim; samochód, którym się przemieszczał, został trafiony odłamkami pocisku - poinformowała uczelnia. My, Wspólnota SGH, nie godzimy się z tą stratą - podkreśliła.

17:45

5 osób zginęło, a 5 odniosło rany we wtorkowym ostrzale wieży telewizyjnej w stolicy Ukrainy Kijowie przez siły rosyjskie - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. Agencja Unian dodaje, że ofiary to cywile, którzy znajdowali się w pobliżu obiektu.

18:05

Mieszkańcy położonej nad Morzem Czarnym Odessy przygotowują się na inwazję wojsk rosyjskich - wynika z nagrań krążących w poniedziałek w mediach społecznościowych. Na wideo opublikowanym na profilu portalu Ukraińska Prawda widać, jak tłumy ludzi przenoszą worki z piaskiem do budowania zapór.

17:47

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w przemówieniu wideo", że chciałby usłyszeć, że Europa wybrała Ukrainę. Podkreślił, że jego kraj płaci wielką cenę za pragnienie wolności.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

18:06

18:07

Rosyjska rakieta uderzyła w Babi Jar. To szczególne miejsce, bo w czasie II wojny światowej był tam niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny.

18:14

Czołowi ukraińscy piłkarze, w tym Ołeksandr Zinczenko i Andrij Jarmołenko, zaapelowali do świata futbolu o przeciwstawienie się rosyjskiej propagandzie w związku z wojną na Ukrainie.

- Prosimy wszystkich związanych z piłką nożną, aby przeciwstawili się rosyjskiej propagandzie, aby wszelkimi sposobami pokazywali i mówili prawdę o wojnie na Ukrainie - zadeklarowało we wspólnym oświadczeniu trzynastu piłkarzy reprezentacji Ukrainy.

18:26

18:28

- Zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Brukseli. Jego zdaniem Europa w perspektywie kilku miesięcy powinna także przestać kupować ropę i gaz od Rosji, gdyż z tych środków państwo to finansuje prowadzoną na Ukrainie wojnę.

- Gospodarka rosyjska dostała potężne uderzenie, ogromne straty. Ale nie ma co się oszukiwać, codziennie ta sama gospodarka rosyjska jest zasilana również twardą walutą poprzez sprzedaż węgla i gazu -  mówił Morawiecki.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

18:32

Historia się powtarza, jaki cel ma powtarzanie przez świat "nigdy więcej", gdy w Babim Jarze znów giną ludzie - napisał we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Położony w Kijowie Babi Jar był miejscem masowych mordów Żydów przez Niemców podczas II wojny światowej. W rosyjskim ostrzale na położoną tam wieżę telewizyjną zginęło we wtorek 5 osób.

18.59

W piątek 4 marca odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli - podały we wtorek służby prasowe Sojuszu.

19.08

Trwa ostrzał Charkowa. W sieci pojawiło się dramatyczne wideo.

19.09

Czescy krajowi operatorzy telefonii komórkowej zablokowali we wtorek dostęp do sześciu dezinformacyjnych stron internetowych. Zastosowali się do wezwania rządu i Krajowego Centrum Operacji Cybernetycznych. Celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się rosyjskiej propagandy.

19.10

Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim - poinformowało we wtorek biuro RPD.

19.11

- Premier Węgier Viktor Orban zgadza się na najdalej idące sankcje wobec Rosji - mówił w Brukseli szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Podkreślił też aktywność Węgier w pomoc humanitarną dla Ukrainy.

19.19

Festiwal Filmowy w Cannes nie przyjmie rosyjskich delegacji, chyba, że zakończy się wojna w Ukrainie – Zespół Festiwalu poinformował we wtorek w komunikacie prasowym. „O ile wojna agresywna nie zakończy się w warunkach, które zadowolą naród ukraiński” – dodano.

19.23

Jeśli Rosja nie wycofa swoich wojsk do koszar, to oznacza że nie jest gotowa na pokój, a rozmowy są stratą czasu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji CNN. Zapowiedział, że mimo ofensywy na Kijów pozostanie w mieście.

19:30

Niezależne radio Echo Moskwy zostało wyłączone, a telewizja Dożdż - zablokowana, przez władze Rosji. „Ograniczenia dostępu” do tych mediów zażądała prokuratura generalna z powodu publikacji „kłamliwych informacji na temat działań wojsk rosyjskich” w wojnie z Ukrainą.

19.39

UEFA, poprzez swoją fundację, przekazała milion euro na pomoc dzieciom na Ukrainie i dzieciom uchodźców do sąsiednich krajów. Akcja związana jest z wojskową napaścią Rosji na Ukrainę - podaje komunikat UEFA.

19:51

Władze Rosji muszą pilnie zorganizować czartery dla kilkudziesięciu tysięcy swoich obywateli, którzy przebywają na urlopach w krajach Ameryki Łacińskiej, podają we wtorek niezależne kubańskie media.

Operacja ta musi zostać przeprowadzona z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej przez liczne państwa Unii Europejskiej i Kanadę. Akcję tą potwierdziło już Rosyjskie Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych (ATOR).

19:54

Rosja ponownie wprowadziła ograniczenia, które spowalniają działanie Twittera i częściowo blokują dostęp do Facebooka - przekazała agencja Reutera. Przedstawiciele rosyjskich władz zarzucają zachodnim firmom technologicznym "dezinformację" i "podżeganie do wojny".

20:00

20:02

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości – informuje we wtorek portal „Tages Anzeiger” (TA). Upadłość dotyczy ok. 100-110 pracowników.

20:07

Z powodu dużego zainteresowania środowym, internetowym szkoleniem "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie” Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podjął decyzję o przeprowadzeniu go po raz drugi w piątek 4 marca w godzinach 19.00-21.00.

Połączenie online będzie otwarte dla wszystkich chętnych na stronie internetowej 800121212.pl. Jeśli ktoś nie będzie mógł wziąć udziału w szkoleniu na żywo, dostępny będzie zapis wideo – zarówno z pierwszego, jak i z drugiego spotkania – który zostanie opublikowany na stronie internetowej.

20.14

Od wybuchu wojny na Ukrainie do Polski wjechało już 431,7 tys. osób - przekazała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że we wtorek do godz. 18 funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściach granicznych z Ukrainą odprawili 76,7 tys. osób.

20:19

- Jedna osoba zginęła, a trzy został ranne we wtorek na skutek ataku sił rosyjskich w centrum Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

Ukraińskie MSW powiadomiło na Facebooku, że policja wszczęła sprawę karną z artykułu o naruszeniu praw i zwyczajów podczas wojny. Uszkodzonych zostało kilka budynków i szkoła. Po raz kolejny ostrzelano jedną z dzielnic mieszkaniowych.

20:25

Atomowe okręty podwodne Floty Północnej wyszły na ćwiczenia na Morzu Barentsa

Rosyjskie okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa - poinformowała Flota Północna. Na Syberii trwają też ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych. Rosyjskie wojsko nie potwierdza, by manewry miały związek z niedzielną decyzją prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił nuklearnych.

20:29

Duch z Kijowa żyje! Jak informuje NEXTA, został zestrzelony, ale wrócił do bazy i już otrzymał nowy samolot.

20:30

Włochy wstrzymały swoją część finansowania dla wartego 21 mld dol. projektu terminalu Arctic LNG 2, prowadzonego przez prywatną rosyjską firmę Novatek. Wartość włoskiej pożyczki, której miał udzielić m.in. państwowy bank, to ok. 500 mln euro - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

20:39

Polscy europosłowie podczas debaty w PE wyrazili poparcie dla przyznania statusu państwa kandydującego dla Ukrainy. „Składam hołd heroizmowi i oporowi, który stawia ukraiński naród w obliczu bezprecedensowej agresji ze strony putinowskiej Rosji” – mówiła Anna Fotyga.

20:41

W Warszawie trwa protest przeciwko wojnie w Ukrainie.

20:48

Międzynarodowa Federacja Koszykówki (FIBA) zawiesiła do odwołania udział Rosji we wszystkich międzynarodowych zawodach rozgrywanych pod jej egidą zarówno w koszykówce tradycyjnej pięć na pięć, jak i i 3x3. To reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę.

20:59

- Telewizja Polska, w trosce o najmłodszych obywateli Ukrainy, postanowiła wykorzystać wybrane pasma TVP ABC 2 na prezentacje bajek przygotowanych z myślą o dzieciach uchodźców z Ukrainy. Będą emitowane od środy przez najbliższe tygodnie o godz.: 6, 12 i 18 - poinformowała we wtorek TVP.

21:00

Wszystkie brytyjskie porty są już oficjalnie zamknięte dla wszystkich statków mających jakikolwiek związek z Rosją - ogłosił we wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps.

- Prawie 40 tys. osób pozostaje bez prądu i jedzenia na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiej agresji, a strona rosyjska nie pozwala na ewakuację – oświadczył we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

21:09

Chersoń otoczony przez Rosjan. Płoną budynki mieszkalne. - Miasto potrzebuje korytarza humanitarnego, którym dostarczano by jedzenie i leki - informuje mer miasta Ihor Kołychajew.

Kołychajew przekazał również, że w walkach o miasto zginęło lub zostało rannych do 300 żołnierzy rosyjskich - informuje powołujący się na jego słowa kanał Euromaidan PR na Twitterze. Euromaidan PR podał również, że kilkudziesięciu cywilów zostało rannych.

21:23

UE zatwierdziła listę siedmiu rosyjskich banków, które zostaną odłączone od systemu SWIFT, wśród nich VTB Bank i Rossiya Bank - podaje Bloomberg.

21:30

Sytuacja w obwodzie kijowskim jest napięta, a rosyjscy okupanci nadal koncentrują wojska i sprzęt wojskowy – poinformował we wtorek szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

21:39

Charków, Winnica, Kirowohrad, Lubny, Żytomierz, Biały Kościół - kolejny alarm lotniczy.

21:42

Trwa kolejny ostrzał Charkowa.

21:48

Rosyjskie pociski nie uderzyły bezpośrednio w wieżę telewizyjną w Kijowie, ale w położony obok niej budynek dyspozytorni i miejsce pamięci w Babim Jarze, w którym podczas Holokaustu wymordowano dziesiątki tysięcy Żydów - powiedział we wtorek doradca MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Dodał, że spodziewa się reakcji Izraela.

21:50

Ukraińska straż graniczna podaje, że od początku rosyjskiej inwazji do Ukrainy powróciło około 80 tysięcy osób, głównie mężczyzn.

21:55

W Kijowie słychać potężne wybuchy.

22:10

Na terenie Rosji wyłączona została usługa Apple Pay.

22:17

Potężny wybuch zarejestrowano w Charkowie. Rakiety trafiły w skład amunicji produkowanej do czołgów.

22:26

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało we wtorek o nałożeniu pierwszych sankcji na obywateli i podmioty z Białorusi w związku rolą tego kraju w rosyjskiej napaści na Ukrainę.

22:27

To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że jeśli Ukraina padnie, to wojska rosyjskie znajdą się przy granicach państw członkowskich NATO. Będziecie się mierzyli z tym samym problemem, co my - powiedział premier Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Agencji Reutera opublikowanym we wtorek.

22:34

Dobranoc Europo; kiedy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów, stając się żywymi tarczami dla Unii Europejskiej przed rosyjską inwazją - napisano we wtorek wieczorem na twitterowym profilu ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).

22:38

W Przemyślu grupa agresywnych mężczyzn zaatakowała uchodźców i organizacje pomocowe. Choć do miasta ściągają posiłki z okolicznych powiatów, to na razie policja zaprzecza, że doszło do poważnych przestępstw kryminalnych.

22:52

Rosja bombarduje dzielnice Kijowa i Wysogotowa - podała Państwowa Służba Łączności Specjalnej Ukrainy. Obecnie atakowane są dzielnice: Rusaniwka, Kureniwka, Boiarka i okolice międzynarodowego lotniska w Kijowie, czyli Żuliany.

22:56

Po ataku na Żytomierz płonie budynek mieszkalny obok szpitala państwowego - przekazał burmistrz miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE