Wojna hybrydowa – co to jest? Co to znaczy? Na czym polega?

i

Autor: pexels Wojna hybrydowa – co to jest? Co to znaczy? Na czym polega?

Wojna hybrydowa – co to jest? Co to znaczy? Na czym polega?

2021-09-01 10:07

Wojna hybrydowa – co to jest, co oznacza i na czym polega? W ostatnich tygodniach wielu z nas może zadawać sobie te i inne pytania związane z wojną hybrydową. Powodem jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Rząd zapowiedział tam wprowadzenie stanu wyjątkowego. Uzasadnieniem jest właśnie wojna hybrydowa, którą prowadzić ma Aleksandr Łukaszenko.

Spis treści

  1. Wojna hybrydowa – co to znaczy?
  2. Wojna hybrydowa – na czym polega?
  3. Wojna hybrydowa w Polsce?
  4. Wojna hybrydowa a stan wyjątkowy w Polsce – na Podlasiu i Lubelszczyźnie

Wojna hybrydowa – co to znaczy?

Wojna hybrydowa – co to jest? Oznacza ona strategię wojenną łączącą w sobie różne rodzaje działań. Mają one charakter nieotwarty, tzn. nie są prowadzone bezpośrednio, ale „pod przykrywką”, bez oficjalnego wypowiedzenia wojny. Dlatego też celem nadrzędnym wojny hybrydowej jest osiągnięcie zamierzonych celów z jednoczesnym uniknięciem odpowiedzialności za prowadzenie działań wojennych.

CZYTAJ TEŻ:

Pierwsze przypadki wojny hybrydowej datuje się na lata 20. XX wieku, gdy podobne działania prowadził ówczesny Związek Radziecki przeciwko Polsce oraz Korei Wschodniochińskiej. Na czym mogą polegać? Jakie są zasady wojny hybrydowej?

Wojna hybrydowa – na czym polega?

Mówiąc najprościej, to strategia prowadzenia działań wojennych w sposób łączący w sobie wiele działań konwencjonalnych i niekonwencjonalnych (np. militarnych, politycznych, cybernetycznych, gospodarczych itp.). Częstymi jej elementami są dezinformacja oraz propaganda mająca zmylić nie tylko przeciwnika, ale i opinię publiczną. Walka rozgrywa się również na płaszczyźnie historycznej, psychologicznej czy społeczno-kulturowej.

Gen. Skrzypczak: Stan wyjątkowy jest konieczny! Pandemia i protesty wymykają się spod kontroli [Super Raport]

Wojna hybrydowa w Polsce?

Przykładem wojny hybrydowej może być konflikt na wschodniej Ukrainie. Obecnie jednak o prowadzenie takowej oskarża się również Białoruś. Oskarżenia szczególnie się zaostrzyły w momencie, gdy na polsko-białoruskiej granicy zaczęli koczować imigranci z Bliskiego Wschodu.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

Wojna hybrydowa a stan wyjątkowy w Polsce – na Podlasiu i Lubelszczyźnie

We wtorek, 31 sierpnia, polski rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na wschodniej granicy naszego kraju z Białorusią. Obowiązywać ma on w 115 miejscowościach w woj. podlaskim oraz 68 w woj. lubelskim. Nie wiadomo na razie (stan na 01.09), kiedy zostanie wprowadzony. Według nieoficjalnych informacji Prezydent RP podpisze projekt rozporządzenia w czwartek, 2 września.

- Spodziewamy się, że w najbliższych godzinach pan prezydent taką decyzję podejmie. W momencie, kiedy pan prezydent wyda rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, wówczas Rada Ministrów podejmuje kolejne rozporządzenie wprowadzające przepisy szczegółowo określające nakazy, zakazy – mówił we wtorek Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Zakaz wjazdu! Do tych miast nie wjedziesz [LISTA]

Listen to "Dezinformacja i fake newsy" on Spreaker.