Noworodek będzie mógł otrzymać dwa nazwiska. To prawdziwa rewolucja w przepisach!

i

Autor: Unsplash - Kelly Sikkema Noworodek będzie mógł otrzymać dwa nazwiska. To prawdziwa rewolucja w przepisach!

Włochy. Dziecko będzie mogło otrzymać dwa nazwiska. "Dziedzictwo patriarchatu" odchodzi do lamusa

2022-06-01 9:01

Rewolucyjną zmianę w przepisach wprowadzają Włochy. Każdy noworodek będzie mógł otrzymać dwa nazwiska - ojca i matki albo tylko jednego rodzica. Nowe przepisy, których publikację w Dzienniku Ustaw zapowiedziano na środę, zmieniają - jak się zauważa - relacje w rodzinach i nie tylko oraz rozszerzają prawo do tożsamości dzieci.

Możliwość nadania dziecku nazwiska zarówno ojca, jak i matki to rezultat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie z kwietnia tego roku określonego jako historyczne. Uznał on za niezgodny z włoską ustawą zasadniczą oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka automatyzm urzędowego przyznawania dziecku nazwiska ojca. Reguła ta sprawia, podkreślono w uzasadnieniu, że matka staje się "niewidzialna", gdy dziecko nosi tylko nazwisko ojca i jest to znak nierówności między rodzicami.

Według mediów do lamusa przechodzi "dziedzictwo patriarchatu". Obecnie o liczbie nazwisk decydować będą rodzice lub jeden z nich, jeśli będzie między nimi zgoda w tej sprawie. W przypadku jej braku spór będzie mógł rozstrzygnąć sąd, na mocy obowiązujących już przepisów, które regulują wszystkie przypadki sporów dotyczących dzieci.

Oczekuje się, że dokładne przepisy dotyczące kwestii nazwisk dzieci opracuje szybko parlament. O potrzebie uchwalenia ustawy w tej sprawie wspomniano w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Jest to konieczne, orzekli sędziowie, głównie po to, by uniknąć mnożenia się nazwisk przez kolejne pokolenia.

"Teraz pora na parlament" - oświadczyła minister do spraw równych szans i rodziny Elena Bonetti.

Czy jesteś gotowy na ślub? Sprawdź, czy znasz te weselne przesądy

Pytanie 1 z 15
Panna Młoda powinna mieć na sobie:
HIGH LEAGUE, FORMA NA LATO, KASA NA KOMUNIĘ, GALANTIS vs ROXETTE | ESKA XD #049
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE