Ukraina

i

Autor: Ambasada Ukrainy w Polsce

Wielkopolski sejmik przyjął stanowisko ws. agresywnej polityki Rosji względem Ukrainy

2022-02-01 8:29

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy przyjęli jednogłośnie w poniedziałek wielkopolscy radni. W tekście zawarto wyrazy poparcia "dla narodu ukraińskiego i jego władz, które znalazły się pod rosyjską presją".

Sejmik Województwa Wielkopolskiego łączy z obwodem charkowskim Ukrainy blisko 20-letnia umowa partnerstwa.

W przyjętym tekście zaznaczono, że sejmik z niepokojem śledzi wzrastającą presję Federacji Rosyjskiej wywieraną na państwo ukraińskie; Ukraina, tak jak każdy członek wspólnoty Narodów Zjednoczonych, ma prawo do samostanowienia, wyboru swojej drogi rozwoju i swoich sojuszy.

"Otwarcie wyrażane żądania Federacji Rosyjskiej rozciągnięcia swojej strefy wpływów na cała Ukrainę, niezależnie od woli i nastawienia samych obywateli państwa ukraińskiego budzi nasz stanowczy sprzeciw" - podkreślono.

Stanowisko głosi, że rosyjskie żądania "stanowią naruszenie prawa międzynarodowego i są próbą ponownego podporządkowania dużej części naszego kontynentu imperialnym dążeniom Rosji".

"Państwo to, głosami swoich przedstawicieli, domaga się ustalenia nowego porządku europejskiego, w którym Ukraina ma się stać jej państwem wasalnym, a kraje wschodniej flanki NATO mają zostać pozbawione sojuszniczej ochrony. Na takie wyrażane wprost naruszanie karty Narodów Zjednoczonych nie może być zgody" – napisano.

"Sejmik Województwa Wielkopolskiego wyraża swoje poparcie dla narodu ukraińskiego i jego władz, które znalazły się pod potężną rosyjską presją, potęgowaną groźbami interwencji militarnej. Słowa szczególnego wsparcia i solidarności kierujemy do mieszkańców, graniczącego z FR obwodu charkowskiego, z którymi łączy nas blisko 20-letnia umowa partnerstwa" - podkreślili autorzy stanowiska.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Zaproponowane przez przewodniczącego klubu PiS w sejmiku Zbigniewa Czerwińskiego stanowisko zyskało uznanie wszystkich uczestniczących w sesji radnych. Tekst kończy się kierowanymi do mieszkańców Ukrainy życzeniami, "by mogli w pokoju i zgodnie ze swoją wolą rozwijać własne państwo".

Stanowisko zostanie przekazane do Ambasady Ukrainy w RP, do resortu spraw zagranicznych, będzie też przesłane do Rady Obwodu Charkowskiego.