Ukraina

i

Autor: Ambasada Ukrainy w Polsce

Wielkopolski sejmik przyjął stanowisko ws. agresywnej polityki Rosji względem Ukrainy

2022-02-01 8:29

Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy przyjęli jednogłośnie w poniedziałek wielkopolscy radni. W tekście zawarto wyrazy poparcia "dla narodu ukraińskiego i jego władz, które znalazły się pod rosyjską presją".

Sejmik Województwa Wielkopolskiego łączy z obwodem charkowskim Ukrainy blisko 20-letnia umowa partnerstwa.

W przyjętym tekście zaznaczono, że sejmik z niepokojem śledzi wzrastającą presję Federacji Rosyjskiej wywieraną na państwo ukraińskie; Ukraina, tak jak każdy członek wspólnoty Narodów Zjednoczonych, ma prawo do samostanowienia, wyboru swojej drogi rozwoju i swoich sojuszy.

"Otwarcie wyrażane żądania Federacji Rosyjskiej rozciągnięcia swojej strefy wpływów na cała Ukrainę, niezależnie od woli i nastawienia samych obywateli państwa ukraińskiego budzi nasz stanowczy sprzeciw" - podkreślono.

Stanowisko głosi, że rosyjskie żądania "stanowią naruszenie prawa międzynarodowego i są próbą ponownego podporządkowania dużej części naszego kontynentu imperialnym dążeniom Rosji".

"Państwo to, głosami swoich przedstawicieli, domaga się ustalenia nowego porządku europejskiego, w którym Ukraina ma się stać jej państwem wasalnym, a kraje wschodniej flanki NATO mają zostać pozbawione sojuszniczej ochrony. Na takie wyrażane wprost naruszanie karty Narodów Zjednoczonych nie może być zgody" – napisano.

"Sejmik Województwa Wielkopolskiego wyraża swoje poparcie dla narodu ukraińskiego i jego władz, które znalazły się pod potężną rosyjską presją, potęgowaną groźbami interwencji militarnej. Słowa szczególnego wsparcia i solidarności kierujemy do mieszkańców, graniczącego z FR obwodu charkowskiego, z którymi łączy nas blisko 20-letnia umowa partnerstwa" - podkreślili autorzy stanowiska.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Zaproponowane przez przewodniczącego klubu PiS w sejmiku Zbigniewa Czerwińskiego stanowisko zyskało uznanie wszystkich uczestniczących w sesji radnych. Tekst kończy się kierowanymi do mieszkańców Ukrainy życzeniami, "by mogli w pokoju i zgodnie ze swoją wolą rozwijać własne państwo".

Stanowisko zostanie przekazane do Ambasady Ukrainy w RP, do resortu spraw zagranicznych, będzie też przesłane do Rady Obwodu Charkowskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE