Wielkanoc 2021. Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek i Wielką Sobotę?

i

Autor: pixabay Wielkanoc 2021. Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek i Wielką Sobotę?

Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Czy jest msza w kościele?

2021-04-02 8:43

Wielkanoc 2021. Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Czy są odprawiane msze święte? Czy w Wielką Sobotę jest udzielana Komunia? Te ważne pytania wielokrotnie zadają sobie wierni tuż przed Wielkanocą. Czy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę powinni uczestniczyć we mszy świętej, aby przeżyć Wielkanoc z czystym sumieniem?

Spis treści

  1. Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek? Czy jest msza święta?
  2. Wielka Sobota – czy trzeba iść do kościoła? Czy jest msza w Wielką Sobotę?
  3. Wielkanoc 2021 - limity w kościołach, zasady bezpieczeństwa

Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek? Czy jest msza święta?

Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie wspominają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa. Jest jednym z nielicznych dni w ciągu roku, gdy wiernych obowiązuje ścisły post. Wielkopiątkowa liturgia stanowi pamiątkę zwycięstwa przez umęczonego i ukrzyżowanego Chrystusa.

Czytaj też: Święcenie pokarmów: tekst modlitwy, którą należy odmówić w domu. Samodzielne święcenie pokarmów w domu

W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków. Nie są także odprawiane msze święte, a jedynie droga krzyżowa, ponieważ Wielki Piątek to dzień, gdy Bóg składa w ofierze samego siebie. Czy trzeba iść do kościoła? Zgodnie z prawem kanonicznym nie ma takiego obowiązku, a uczestnictwo w drodze krzyżowej jest dobrowolne.

W Wielki Piątek w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego stanowiąca przygotowanie do Niedzieli Miłosierdzia Bożego przypadającego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Wielka Sobota – czy trzeba iść do kościoła? Czy jest msza w Wielką Sobotę?

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą. Zgodnie z tradycją wierni święcą wtedy pokarmy, które trafią na wielkanocny stół. W świątyniach można się również wyspowiadać, korzystając z sakramentu pokuty, aby w Niedzielę Wielkanocną przystąpić do komunii z czystym sumieniem. Jest to również jedyny dzień w roku, w którym nie jest udzielana Eucharystia.

Zaczął się Wielki Post. Czy naprawdę wiesz o nim wszystko?

Pytanie 1 z 10
Ile dni trwa Wielki Post?
Jak powstają wielkanocne koszyki?

W Wielką Sobotę chrześcijanie odwiedzają Grób Pański oraz oddają się refleksji nad śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Nie są odprawiane msze święte, co oznacza, że nie trzeba iść do kościoła. Wierni mogą jednak uczestniczyć w Wigilii Paschalnej określanej również Liturgią Światła. Rozpoczyna się ona w świątyniach po zapadnięciu zmroku.

Wielkanoc 2021 - limity w kościołach, zasady bezpieczeństwa

Od 20 marca w całej Polsce, również na Wielkanoc 2021, obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa. W kościołach odbywają się msze święte, jednak obowiązują:

  • limit osób (1 osoba na 20 m kwadratowych),
  • obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.