Wielkanoc 2021. Kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień? Co oznaczają poszczególne dni?

2021-03-26 12:07 Magda Ważna
Wielki Tydzień - kiedy wypada i co oznacza?
Autor: Pixabay Wielki Tydzień - kiedy wypada i co oznacza?

Wielki Tydzień poprzedza najważniejsze dla chrześcijan święto – Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc). Wielki tydzień, jak można się domyślić, trwa siedem dni, ale najważniejsze z nich to tzw. Triduum Paschalne, które zaczyna się w Wielki Czwartek wieczorem i kończy wieczorem w Wielką Niedzielę. Kiedy dokładnie wypada Wielki Tydzień? Na czym polega świętowanie poszczególnych dni? Sprawdź!

Spis treści

  1. Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa
  2. Wielki Tydzień – Poniedziałek, Wtorek i Środa
  3. Wielki Tydzień – Triduum Paschalne

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień 2021 trwa od niedzieli 28 marca do soboty 3 kwietnia. Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest więc Niedziela Palmowa, która przypada na siedem dni przed Wielkanocą, czyli tak samo jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym.

Zobacz: Niedziela Palmowa 2021. Co to za święto? Kiedy przypada? Zwyczaje i zasady

Niedziela Palmowa to upamiętnienie przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie, podczas obrzędów związanych z Niedzielą Palmową w kościołach święci się palmy, a następnie wierni udają się na procesję.

Wielki Tydzień – Poniedziałek, Wtorek i Środa

Po uroczystej Niedzieli Palmowej następują Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa. Są to dni poświęcone pojednaniu. W kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa przypominające nauki Jezusa w Jerozolimie. To też czas poświęcony na sprzątanie i przyozdabianie domów. Zgodnie z tradycją należy te porządki zakończyć najpóźniej we wtorek.

Wielki Poniedziałek jest okresem żałoby i zadumy nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Dominującym kolorem w świątyniach rzymskokatolickich jest fioletowy.

Co ważne! Wielki Poniedziałek, Wieli Wtorek i Wielka Środa nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Wielki Tydzień – Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym dla katolików. Podczas Triduum paschalnego celebruje się misterium paschalne: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne to część Wielkiego Tygodnia. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy nieszporami w Wielką Niedzielę (Niedzielę Wielkanocną).

Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wieczorem w kościołach odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej – rozpoczyna ona Triduum Paschalne i kończy jednocześnie okres Wielkiego Postu. Podczas mszy w czasie śpiewu hymnu "Chwała na wysokości" biją wszystkie dzwony w świątyni. Gdy śpiew cichnie dzwony i organy milkną. W niektórych kościołach podczas mszy odbywa się również obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom.

W Wielki Piątek nie odprawia się w świątyniach mszy świętych. Tego dnia odprawiane są jedynie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wielki Piątek jest dniem żałoby i skupienia, upamiętnia śmierć Jezusa na Krzyżu. 

Zobacz: Wielki Piątek: Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Czy można jeść mięso? 

Wielka Sobota to z kolei ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Poprzedza święto zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia można skorzystać z sakramentu pokuty. Co jednak najważniejsze Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów w kościele katolickim. To jedyny w roku liturgicznym dzień bez sakramentu Eucharystii.

Sprawdź: Wielkanoc 2021. Czy będzie święcenie pokarmów w Wielką Sobotę? Jak ma wyglądać Wielki Tydzień? Watykańskie wytyczne! 

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Raport z Anteny 16.03
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze