wielkanoc

i

Autor: pixabay.com

Wielka Sobota 2022. Czy sklepy są wtedy otwarte? Gdzie pójść na zakupy?

2022-04-16 9:09

Czy w Wielką Sobotę 2022 będziemy mogli zrobić zakupy? Czy jednak dzień ten jest ustawowo wolny od pracy? Mimo, że pytania te wydają się proste, mogą być dla nas zastanawiające. Zwłaszcza wtedy, gdy z wyprzedzeniem planujemy przygotowanie wielkanocnych świąt. Sprawdźcie w artykule poniżej, czy sklepy w Wielką Sobotę są otwarte.

Czy sklepy w Wielką Sobotę są otwarte? Gdzie pójść na zakupy 16 kwietnia? Podczas świąt wielkanocnych, jak co roku, czeka nas wiele pracy i obowiązków związanych ze sprzątaniem, gotowaniem i pieczeniem. Aby wszystko dobrze rozplanować musimy mieć pewność, gdzie i kiedy będzie można zrobić zakupy podczas świąt. Szansę na zrobienie ostatnich większych zakupów w okresie świąt Wielkanocy 2022 będziemy mieli właśnie w Wielką Sobotę do godziny 13:00. Później, może być z tym duży problem.

Kiedy wypada Wielka Sobota 2022? [DATA, TERMIN]

Wielka Sobota to dzień ruchomy, który co roku wypada w innym terminie. Zawsze jednak poprzedza on uroczystą i ważną dla chrześcijan Wielkanoc. W 2022 roku ostatni dzień Wielkiego Tygodnia przypada 16 kwietnia. Tradycyjnie w tym dniu chodzimy do kościoła z koszyczkiem, by poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. W Wielką Sobotę w kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.

Wielka Sobota 2022 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wiele osób w ten dzień pracuje. 

Wielka Sobota. Czy są otwarte sklepy?

W Wielką Sobotę sklepy są otwarte, jednak tylko do godziny 13.00 lub 14.00. Wynika to z przepisów Kodeksu Pracy, które zakazują pracownikom wykonywania czynności "bezpośrednio związanych z handlem" po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę.

Wszystkie markety takie jak: Lidl, Biedronka czy Kaufland powinny być czynne właśnie do godz. 13.00 lub 14.00. Warto więc zaplanować ostatnie świąteczne zakupy przed godzinami popołudniowymi. Sklepy osiedlowe takie jak: Fesh, Żabka mogą w tym dniu być czynne dłużej.

Jak dobrze znasz najpopularniejsze polskie filmy?

Pytanie 1 z 10
Jak ma imię główna bohaterka filmu "365 dni"?
Kadr z filmu 365 dni

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie