WHO dopuszcza nową szczepionkę na koronawirusa z Chin! To pierwszy taki przypadek

2021-05-07 18:37
WHO dopuszcza nową szczepionkę! Kiedy Sinopharm trafi do Polski?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne WHO dopuszcza nową szczepionkę! Kiedy Sinopharm trafi do Polski?

Nowa szczepionka dopuszczona przez Światową Organizację Zdrowia. To preparat chińskiej firmy Sinopharm.To pierwsza zaaprobowana przez WHO szczepionka na koronawirusa niewyprodukowana na Zachodzie.

Spis treści

  1. WHO dopuszcza nową szczepionkę Sinopharm
  2. Szczepionka Sinopharm: Czy jest bezpieczna?
  3. Szczepionka Sinopharm: Czy jest skuteczna?

WHO dopuszcza nową szczepionkę Sinopharm

Światowa Organizacja Zdrowia awaryjnie dopuściła do użytku chińską szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Sinopharm. To pierwszy taki preparat, który nie został wyprodukowany na Zachodzie. Jest to również pierwszy przypadek, gdy WHO awaryjnie zatwierdziła do użytku szczepionkę chińskiej produkcji na chorobę zakaźną.

Czytaj także: 30 tys. szczepionek firm Pfizer i Johnson&Johnson trafi do punktów szczepień w Warszawie

Szczepionka Sinopharm: Czy jest bezpieczna?

Preparat Sinopharmu został już podany kilkuset milionom osób w Chinach i innych krajach. Zatwierdzenie szczepionki przez WHO oznacza, że organizacja ta uznała preparat za skuteczny i bezpieczny, a zatem może on zostać włączony do programu COVAX, gwarantującego dostawy szczepionek do państw rozwijających się.

Ponadto aprobata WHO zwiększy zaufanie do chińskiego preparatu, którego ponad 100 mln dawek sprzedano za granicę. Szczepionka Sinopharmu podawana jest w dwóch dawkach, a WHO zleca stosowanie jej u osób powyżej 18. roku życia.

Szczepionka Sinopharm: Czy jest skuteczna?

Według chińskich władz preparat Sinopharmu zapobiega zachorowaniu na Covid-19 ze skutecznością ponad 79 proc. W próbach klinicznych w Brazylii, Turcji i Indonezji szczepionka wykazała skuteczność pomiędzy 50,65 a 83,5 proc.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Polskie przysłowie niejedno ma imię. Same klasyki, ale kompletu się nie spodziewaj!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. "Jak Kuba Bogu tak Bóg..."
ESKA XD #022 - LODY EKIPY, Promyk nadziei, odchudzanie po lockdownie, rekordowe mandaty
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze