W sylwestra nie ma godziny policyjnej, ale i tak nie można wyjść z domu!

i

Autor: Pixabay

W sylwestra nie ma godziny policyjnej, ale i tak nie można wyjść z domu! Dlaczego? [MANDATY]

2020-12-30 8:13

W sylwestra nie ma "żadnej godziny policyjnej" - mówił we wtorek 29 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Z domu jednak nie będzie można wychodzić. Posypią się mandaty nawet do 30 tysięcy złotych. Jak to możliwe? Co wolno w sylwestra, a co jest zakazane? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. W sylwestra nie będzie godziny policyjnej, ale zakaz przemieszczania się
  2. W sylwestra 2020/2021 jest zakaz przemieszczania się [PODSTAWA PRAWNA]
  3. Zakaz przemieszczania się a konstytucja
  4. Kto może wyjść z domu w sylwestra?
  5. Wyjście z domu w sylwestra: Jaki mandat?
  6. Czy w sylwestra jest zakaz puszczania fajerwerków?

W sylwestra nie będzie godziny policyjnej, ale zakaz przemieszczania się

Godzina policyjna w sylwestra - taki przekaz od kilkunastu dni krąży w polskich mediach. W niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej zapewnił, że w sylwestra rząd nie wprowadza żadnej godziny policyjnej. Czy to oznacza, że możemy wychodzić z domu w sylwestrową noc? Nic bardziej mylnego! Nadal obowiązuje zakaz przemieszczania się od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 1 stycznia. Jak to możliwe?

W sylwestra 2020/2021 jest zakaz przemieszczania się [PODSTAWA PRAWNA]

Jak podaje PAP, Adam Niedzielski szef MZ wyjaśnił we wtorek 29 grudnia w rozmowie z radiem ZET, co miał na myśli w czasie niedzielnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i jak to możliwe, że mimo braku godziny policyjnej, Polacy nie będą mogli wyjść z domu w sylwestrową noc:

- Nie ma żadnej godziny policyjnej, bo to jest sformułowanie, ktore na poziomie formalnym nie istnieje. Mamy ograniczenia przemieszczania się. One są regulowane w rozporządzeniu epidemicznym".

Dodał, że premier informując o braku godziny policyjnej nie miał na myśli zniesienia ograniczeń, a sprostowanie formalne.

QUIZ. Wycięliśmy wszystko i został tylko uśmiech. Odgadniesz, kto jest na zdjęciu?

Pytanie 1 z 17
Czyj to uśmiech?
Czyj to uśmiech?

Zakaz przemieszczania się a konstytucja

Niedzielski dodał, że artykuł 52 konstytucji mówi o dwóch wolnościach, których ograniczenie musi być regulowane ustawą. Wśród nich jest przemieszczanie się. Do ograniczenia nie jest jednak konieczna ustawa o stanie wyjątkowym. Zakaz przemieszczania się w sylwestra odwołuje się do innej ustawy:

- O poziom niżej mamy ustawę o zwlaczaniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym. Artykuł 46 tej ustawy wskazuje bardzo wyraźnie, że minister zdrowia w rozporządzeniu epidemicznym może wprowadzić ograniczenia w poruszaniu się - wyjaśnił szef MZ.

Kto może wyjść z domu w sylwestra?

Jednocześnie przepisy mówią, że "nie można się przemieszczać, z wyjątkiem wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej". Istnieje jest wyjątek dotyczący "zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Wyjście z domu w sylwestra: Jaki mandat?

Jeśli policja zatrzyma nas w sylwestrową noc i uzna, że nie mieścimy się we wskazanych wyżej wyjątkach, może ukarać nas mandatem do 30 tysięcy złotych. Co ważne, taki mandat jest ściągany z konta ukaranego:

- Jest wymierzona kara w wysokości 30 tysięcy złotych i ona w ciągu siedmiu dni jest egzekwowana z konta, a dopiero potem przysługuje możliwość odwołania się do sądu administracyjnego.

Czy w sylwestra jest zakaz puszczania fajerwerków?

Zakaz przemieszczania się w sylwestra oznacza zakaz puszczania fajerwerków w miejscach publicznych. Wciąż jednak będzie to możliwe w przydomowych ogródkach. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, jak działają na skórę peptydy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?